gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

Institūcijām atbilstoši to kompetencē esošajiem bērnu tiesību aizsardzības jautājumiem un darbības mērķiem turpmāko sadarbība būs jāīsteno Bērnu tiesību aizsardzībassadarbības grupas ietvaros, lai tādējādi sekmētu efektīvu institūciju sadarbību un veidotu mērķētāku katras institūcijas rīcību. To paredz Ministru Kabineta noteikumu projekts “Noteikumi par institūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā, kas ceturtdien, 8. jūnijā, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Plānots, ka sadarbības grupu izveido pašvaldība, un tās darbības teritorija ir attiecīgā novada vai republikas pilsētas administratīvā teritorija. Vienā novadā vai republikas pilsētā var izveidot vairākas sadarbības grupas vai vairākas pašvaldības var izveidot vienu kopīgu sadarbības grupu.

Jaunveidojamās sadarbības grupas izskatīs individuālus gadījumus saistībā ar iespējamiem bērna tiesību pārkāpumiem, ja ir nepieciešama vairāku institūciju sadarbība un ir kritisks gadījums, kurā iesaistīts bērns, tai skaitā situācija, kurā nepieciešama ātra rīcība. Grupa izskatīs arī sarežģītus gadījumus, kurus nav iespējams atrisināt vienas institūcijas ietvaros vai kurus nav izdevies atrisināt ilgstošā laika posmā, nelaimes gadījumus, kurā iesaistīts bērns, tai skaitā iestājusies bērna nāve, vai smagas vai neatgriezeniskas sekas bērna attīstībai prettiesiskas darbības rezultātā. Sadarbības grupu uzdevums būs arī analizēt situācijas bērnu tiesību aizsardzības jomā un sniegt priekšlikumus pašvaldībai novada vai republikas pilsētas bērnu tiesību aizsardzības programmas izstrādei. Normatīvo aktu pilnveidošanai bērnu tiesību aizsardzības jomā sadarbības grupām būs pienākums sniegt priekšlikumus Labklājības ministrijai.

Savukārt, ja pašvaldībā jau pastāv koleģiāla institūcija, kas darbojas bērnu tiesību aizsardzības jomā, tad nav jāveido jauna sadarbības grupa, bet jau esošā var turpināt savu darbību, ievērojot noteikumu projektā minētās prasības.

Ja kāda sadarbības grupa nevarēs vienoties par saskaņotu un koordinētu sadarbībuindividuālā gadījuma izskatīšanā, tai šādā gadījumā nekavējoties būs jāinformē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.

Sadarbības grupas sastāvā būs jāiekļauj pārstāvji no pašvaldības policijas vai Valsts policijas, pašvaldības sociālā dienesta, bāriņtiesas, pašvaldības Izglītības pārvaldes vai kāds cits izglītības speciālists. Pēc pašvaldības iniciatīvas sadarbības grupas sastāvu var papildināt ar citu institūciju pārstāvjiem.

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.