gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

II LATVIJAS AUDŽUĢIMEŅU SALIDOJUMS 18. UN 19. AUGUSTĀ RŪJIENAS APKAIMĒ - ĶOŅU DZIRNAVĀS

18. un 19. augusta nedēļas nogalē gleznainā vietā Rūjienas apkaimē - Ķoņu dzirnavās - notika Bērnu un ģimenes lietu ministrijas rīkotais ikgadējais Latvijas audžuģimeņu salidojums -seminārs

Kā ziņots, trīs gadu laikā audžuģimeņu kustība Latvijā ir strauji attīstījusies, pašreiz tiesības savā ģimenē uzņemt kādu bez vecāku gādības palikušu bērnu ir saņēmušas jau 250 ģimenes, un tajās aug 248 bērni. Salidojums ir iespēja šiem cilvēkiem dalīties pieredzē, gūt speciālistu palīdzību dažādos jautājumos un vienkārši atpūsties. Šogad salidojumā bija pulcējušās 65 ģimenes -apmēram 400 dalībnieki.

Vecākiem bija iespēja piedalīties 3 darba grupās, kuras vadīja pieredzējuši psihologi. Diskusijām tika piedāvātas šādas tēmas: bez vecāku gādības palikuša bērna ienākšana audžuģimenē un savstarpējo attiecību veidošana, bērna vecumposma īpatnības, saskarsme un attiecību veidošana ar audžuģimenē jau esošajiem bērniem un sabiedrību, kā arī attiecību veidošana ar audžuģimenē ievietotā bērna bioloģisko ģimeni, brāļiem un māsām. Tika pārrunāti iespējamie konflikti audžuģimenē un to risināšanas iespējas. 

Arī bērniem vecumā no 12-18 gadiem bija sava darba grupa, kurā demonstrēja filmu „Bars". Pēc tās noskatīšanās bērni kopā ar psihologu un bērnu uzticības tālruņa speciālistiem pārrunāja pusaudžu savstarpējās attiecības skolā, fizisko un emocionālo vardarbību, iespējas no tās izvairīties un palīdzības meklēšanas iespējas. Tika arī sniegta informācija par bērnu uzticības tālruni.

Darba grupu laikā gan bērni, gan vecāki savstarpēji varēja diskutēt par piedāvātajām tēmām, kā arī dalīties savā pieredzē par problēmu risinājumiem, kas varētu noderēt arī citām ģimenēm. Savukārt psihologi sniedza komentārus un ieteikumus, kā arī rādīja vingrinājumus, kas var palīdzēt attiecību normalizēšanā. 

Paralēli darba grupām un diskusijām bērni devās pastaigā pa Ķoņu apkārtni. Vecākos bērnus pastaigu takā „Ķonīši" sagaidīja dažādi pārbaudījumi: vajadzēja gan pārvietoties ar koka kājām, gan mest zābaku tālumā, ar lidojošo šķīvīti sagāzt ūdens pudeles, pārvarēt virvju labirintu u.c. Mazuļi savukārt izgāja „Konfekšu taku", kur viņiem pēc fotogrāfiju fragmentiem nācās atrast slēptuves un no atrastajiem burtiem izveidot parunu: „Mēles padarīto ar rokām neizlabosi".

Gan pieaugušie, gan bērni vienlīdz aizrautīgi darbojās radošajās darbnīcās. Ķoņu vilnas apstrādes meistaru vadībā bija iespēja vērot, kā vilna pārtop dzijā, un pašiem pagatavot filca rotaļu bumbiņas. Varēja piedalīties maizes cepšanā, no dabā pieejamiem materiāliem veidot floristikas kompozīcijas, savukārt no audumu atgriezumiem iemācīties gatavot krāšņas rozes. Taču viskārotākā, šķiet, bija iespēja mācīties kalēja arodu un izkalt pašam savu laimes pakavu.