Kalendārs
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Jautājums

Kā Jūs rīkojaties gadījumos, kad bērns slikti uzvedas?

Cenšos izprast bērna sliktas uzvedības cēloņus

Uz laiku liedzu datora/telefona lietošanu vai citus izklaides pasākumus

Sarāju, brīdinot par sodu nākamajā reizē

Presei Pilns arhīvs
Profesiju klasifikatoru regulēs jauni MK noteikumi | 23.05.2017.

No Profesiju klasifikatora svītrotas 269 profesijas, kas nav aktuālas darba tirgū. Vienlaikus klasifikators papildināts ar 80 jaunām profesijām, 83 profesijām precizēti to nosaukumi. Profesiju klasifikatorā izmainīta forma, t.i., klasifikācija tagad būs tabulu veidā, lai tā lietotājam būtu vieglāk un saprotamāk atrast nepieciešamo profesiju un tās kodu.

Iepriekšminēto nosaka Ministru kabineta noteikumi „Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām”, kas otrdien, 23. maijā, pieņemti valdības sēdē.

Jaunajā Profesiju klasifikatorā 154 profesijas ir pārceltas uz citu profesiju atsevišķo grupu, radītas 13 apvienotas profesijas, kā arī precizēti profesiju grupu apraksti, profesiju pamatuzdevumu un kvalifikācijas pamatprasību apraksti.

Profesiju klasifikatora mērķis ir uzskaitīt profesiju sarakstu, profesijai atbilstošos pamatuzdevumus un kvalifikācijas pamatprasības, lai nodrošinātu valstī starptautiskai praksei atbilstošu darbaspēka uzskaiti un salīdzināšanu.

Ar jaunajiem MK noteikumiem būs iespējams iepazīties LM mājaslapā - www.lm.gov.lv/text/80/

Jauno MK noteikumu izstrādē piedalījās visu ministriju, Valsts kancelejas pārstāvji un citi eksperti, kā arī tajos ir iestrādāti priekšlikumi Profesiju klasifikatora aktualizēšanai, kas iesniegti Labklājības ministrijā no 2016. gada 1. maija līdz 2016. gada 1. oktobrim.

Jaunie MK noteikumi par Profesiju klasifikatoru stāsies spēkā 2017. gada 1. jūnijā.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

 

LM rīko diskusiju par sociālās apdrošināšanas sistēmas izaicinājumiem | 23.05.2017.

Trešdien, 24, maijā, Labklājības ministrija (LM) rīko plašu starpnozaru diskusiju “Sociālās apdrošināšanas sistēmas izaicinājumi”, ko atklās labklājības ministrs Jānis Reirs.

"Iedzīvotājiem ir noteiktas gaidas attiecībā uz sociālās apdrošināšanas sistēmu un tās sniegtais atbalsts - pensijas, pabalsti slimības vai invaliditātes gadījumā, atbalsts jaunajiem vecākiem skar gandrīz katru ģimeni Latvijā. Tajā pašā laikā liela daļu iemaksu tiek veiktas no minimālās vai pat vēl zemākas algas. Tāpēc ir svarīga konstruktīva un visaptveroša diskusija par sistēmas tuvākiem un tālākiem izaicinājumiem un labākajiem risinājumiem," norāda labklājības ministrs Jānis Reirs.

Par to, kā mazināt attiecību starp ekonomiski aktīvajiem un neaktīvajiem iedzīvotājiem, kas varētu pozitīvi ietekmēt konkurētspēju un piešķirto pensiju apmēru, kā arī par sociālās drošības sistēmas nākotni, indivīda un valsts atbildību šīs sistēmas nodrošināšanā un citiem ar to saistītiem aspektiem diskutēs eksperti, Latvijas Bankas pārstāvji, akadēmiskie mācībspēki, sociologi un publicisti.

Diskusijas notiks no plkst.10.00 līdz 13.00 Izglītības un zinātnes ministrijas lielajā zālē, Vaļņu ielā 2.

Žurnālisti aicināti pieteikties elektroniski – egils.zarins@lm.gov.lv vai piezvanot pa telefonu 64331829 līdz otrdienas, 23. maija, plkst.17.00.

Diskusijas programma pdf.gif - 641 B

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

LM notiks preses konference par tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu reformu | 22.05.2017.

Trešdien, 24. maijā, Labklājības ministrijā (LM) notiks preses konference par tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu reformu. Tā paredz labvēlīgākus un ērtākus risinājumus – nebūs tik ilgi jāgaida rindā, tiks piedāvāta tieša un individualizēta izvēles sistēma, līdz ar to ietaupot līdzekļus un cilvēkam palīdzot ātrāk un efektīvāk atgriezties stabilā ikdienā un darba tirgū.

Izvērtējot šī brīža tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu darbību, kā arī saņemot sūdzības no iedzīvotājiem par ilgajām, gandrīz pusotru gadu garām, rindām, kurās jāgaida, lai saņemtu nepieciešamos palīglīdzekļus, Labklājības ministrija uzsākusi nopietnas strukturālas reformas. Pēc labklājības ministra Jāņa Reira iniciatīvas un ciešā sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām tiks rosinātas izmaiņas normatīvajos aktos, kas ļaus īsināt rindas un ietaupīt budžeta līdzekļus, kas šobrīd tiek nelietderīgi tērēti pakalpojuma administrēšanas procesā.

Preses konferencē piedalīsies labklājības ministrs Jānis Reirs, LM valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa, invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis un LM sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs

Preses konference notiks trešdien, 24. maijā pl.12 Labklājības ministrijas telpās, Skolas ielā 28, apspriežu zālē (sētas korpuss).

Aicinām piedalīties plašsaziņas pārstāvjus un lūdzam informēt par savu dalību līdz trešdienas, 24. maija, plkst.10.00 e-pastā aiga.ozolina@lm.gov.lv vai zvanot pa telefonu 29248826.

 

Informāciju sagatavoja:

Aija Bukova-Žideļūna

labklājības ministra preses sekretāre

Tel. 29471759; aija.bukova@lm.gov.lv

Sākas gadskārtējā informatīvā akcija pret seksuālo vardarbību | 22.05.2017.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 23. maija līdz 30. maijam rīko informatīvo akciju “Pārtrauc klusēšanu!”.  Informatīvās akcijas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz seksuālo vardarbību un tās atklāšanu, aicinot cietušos, ģimenes locekļus un līdzcilvēkus zvanīt uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 un ziņot par notikušo.

Katru gadu Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunī tiek saņemti zvani no bērniem, kas cietuši no seksuālās vardarbības, bet baidās par to runāt ar līdzcilvēkiem - šie bērni sastopas ne tikai ar bailēm par savu drošību un dzīvību, bet arī dziļu vainas un kauna sajūtu par notikušo. Nereti bērni, kuri ir cietuši no seksuālās vardarbības, runā par suicidālām domām un plāniem, šie bērni jūtas nodoti, nemīlēti un izmantoti.

2017. gada pirmajā ceturksnī Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunī 116111 saņemti 60 zvani par seksuālo vardarbību, kas vērsta pret bērnu. Zvanītāji stāstījuši gan par vienaudžu un draugu, gan vecāku un citu pieaugušo seksuālo vardarbību. Lai gan saņemto zvanu skaits ir salīdzinoši nav liels, tas skaidri norāda, ka seksuālā vardarbība pret bērnu Latvijā pastāv un tā ir ļoti būtiska problēma.

Bieži līdzcilvēki bērna uzvedībā ievēro izmaiņas, piemēram, seksualizētu bērna uzvedību, tomēr nepievērš tam uzmanību, tādā veidā bērnu atstājot nepasargātu no iespējamās vardarbības.

Zvanot uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111, iespējams ne tikai ziņot par seksuālās vardarbības gadījumiem pret bērniem, bet arī saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu, kā arī nepieciešamo informāciju par iespējamajām seksuālas vardarbības pazīmēm un tālāko rīcību, lai to pārtrauktu.

Uzticības tālrunis 116111 strādā visu diennakti un ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

 

Informāciju sagatavoja:

Taivo Trams (VBTAI) 67359145, 22007194

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

 

Senioru lietu padomē vērtē plānoto nodokļu reformu | 19.05.2017.

Piektdien, 19. maijā, notika kārtējā Senioru lietu padome labklājības ministra Jāņa Reirs vadībā. Tās darba kārtībā skatīti jautājumi par nodokļu pamatnostādnēm, minimālajām pensijām un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, kā arī citi senioriem aktuāli un svarīgi jautājumi.

„Ikviens seniors ir pelnījis cieņpilnu attieksmi no valsts un pārliecību, ka rītdiena būs labāka par šodienu. Savu kā labklājības ministra galveno uzdevumu redzu stabilu un pārredzamu sociālās apdrošināšanas budžetu. Šobrīd aktuālās nodokļu reformas galvenais akcents vērsts uzņēmējdarbības atbalstam. Tajā pašā laikā svarīgi diskutēt ar ikvienu iesaistīto un izrunāt visus tās aspektus, tai skaitā, atbalstu senioriem, īpaši tiem, kuru darba stāžs ir ievērojams, bet pensijas niecīgas, līdz ar to esot vienā no sociāli neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām,” atklājot sanāksmi, uzsvēra labklājības ministrs Jānis Reirs.

Seniori uzklausīja Finanšu ministrijas pārstāvja skaidrojumu par plānoto nodokļu reformu. Senioru lietu padomes pārstāvji izteicās kritiski, uzsverot, ka tās ietvaros nav redzams atbalsts senioriem nevienā no tik būtiskajām jomām, īpaši uzsverot veselības aprūpes pieejamību un nodrošināšanu.

Senioru lietu padome iepazinās ar Labklājības ministrijas izstrādāto plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai. Tās ietvaros 2018. gadā paredzēta vecuma pensiju pārskatīšana (indeksācija), ņemot vērā apdrošināšanas stāžu. Savukārt 2019. gadā paredzēta minimālo pensiju bāzes paaugstināšana un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta pārskatīšanu (pensijas vecumu sasniegušajiem) uz 94 eiro (līdz šim 49,08 eiro). 2020. gadā paredzētsnoteikt vienotu dzīvokļa pabalsta tvērumu visā valstī, kā arī noteikt vienotu maznodrošinātās personas ienākumu līmeni.

Senioru lietu padomes darbs tika atjaunots 2016. gadā, lai nodrošinātu efektīvu sabiedrisko organizāciju un valsts pārvaldes institūciju sadarbību pensionāru problēmu identifikācijā, izvērtēšanā un to risinājumu piedāvājumu izstrādē. Senioru lietu padome ir konsultatīva institūcija, tās mērķis – risināt Latvijas pensionāru problēmas, izzinot viņu viedokli par svarīgiem sociālās un veselības aprūpes sfēras jautājumiem. Padomes sastāvā ir pārstāvji no pārstāvji no Labklājības un Veselības ministrijām, senioru pārstāvji no Latvijas Pensionāru federācijas, Latvijas Senioru alianses, Rīgas aktīvo senioru alianses un citām organizācijām.
Nākamā Senioru padomes sēde plānota 2017. gada rudenī.

 

Informāciju sagatavoja:

Aija Bukova-Žideļūna

labklājības ministra preses sekretāre

Tel. 29471759; aija.bukova@lm.gov.lv

No 2018. gada paredzēta valsts apmaksāta onkoloģisko slimnieku un paliatīvā aprūpē esošo bērnu psihosociālā rehabilitācija | 18.05.2017.

No 2018. gada 1. janvāra plānots nodrošināt valsts apmaksātu psihosociālo rehabilitāciju paliatīvajā aprūpē esošajiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem.

To nosaka Ministru kabineta noteikumu projekts„Noteikumi par psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu paliatīvā aprūpē esošiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem”, kas ceturtdien, 18. maijā, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Noteikumu projekts vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.Finansējumu pakalpojumu nodrošināšanai piešķir Labklājības ministrija.

Noteikumu projektā reglamentētā pakalpojuma mērķgrupa ir bērni, kas saņem paliatīvo aprūpi dzīvesvietā, ar šiem bērniem vienā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi - brāļi, māsas, vecāki, vecvecāki, aizbildnis, audžuģimenes locekļi un citas personas, kurām ir kopēji izdevumi pamatvajadzību nodrošināšanai. Pakalpojumu paredzēts sniegt gan paliatīvās aprūpes periodā, gan sērošanas periodā pēc bērna nāves.

Tāpat no valsts budžeta tiks finansēta atlīdzība starpdisciplinārajā paliatīvās aprūpes komandā ietilpstošajiem sociālajiem darbiniekiem un kapelāniem, kā arī daļēji segta atlīdzība komandu vadītājiem. Plānots, ka tas kopā ar veselības aprūpes pakalpojumiem ļaus mazināt paliatīvajā aprūpē esošo bērnu un viņu ģimenes locekļu sociālo spriedzi, kā arī nodrošinās veselības aprūpi un psihosociālo rehabilitāciju sniedzošo speciālistu savstarpēji koordinētu rīcību vienas starpdisciplināras komandas sastāvā saskaņā ar vienotu bērna paliatīvās aprūpes plānu. Saskaņā ar Saeimas lēmumu, pakalpojuma nodrošināšana deleģēta Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai.

Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts arī Ministru kabineta noteikumu projekts „Noteikumi par psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu personām ar onkoloģisku slimību un to ģimenes locekļiem”.  Plānotie noteikumi definē, ka par valsts budžeta līdzekļiem, sākot no 2018. gada 1. janvāra, psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu var saņemt personas, kurām onkoloģiskas slimības rezultātā iestājusies invaliditāte vai prognozējama invaliditāte un personas izvēlēts viens ģimenes loceklis (tuvinieks, kas var būt arī paziņa, draugs, uzticības persona). Noteikumu projekts nosaka arī pakalpojuma veidu – sešu dienu rehabilitācijas kursu ar izmitināšanu.

Noteikumu projekts tāpat paredz maksimālo personu skaitu pakalpojuma vienlaicīgai saņemšanai – 24 personas, kā arī nosaka minimālo personu skaitu pakalpojuma vienlaicīgai saņemšanai kursā – 14 personas. Grupu terapijas veiksmīgai norisei pakalpojumu saņemošās personas tiek sadalītas grupās līdz 12 personām vienā grupā. Saskaņā ar Saeimas lēmumu, pakalpojuma nodrošināšana deleģēta Onkoloģisko slimnieku atbalsta biedrībai „Dzīvības koks”.

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

Reirs: laimīgas ģimenes veido labāku sabiedrību | 15.05.2017.

Pirmdien, 15. maijā, reģionālās vizītes ietvaros labklājības ministrs Jānis Reirs apmeklēs Daugavpili, kur tiksies ar bērnu un ģimeņu atbalsta nevalstiskajām organizācijām Daugavpilsbērnu rotaļu laukumā pilsētas Centrālajā parkā.

„15. maijā atzīmējam starptautiska mēroga svētkus – Starptautisko ģimenes dienu. Ģimenēm visā Latvijā novēlu saticību, savstarpēju izpratni un atbalstu, saglabājot, cienot un godājot ģimenes spēku, tradīcijas un savus tuviniekus. Tikai tad, ja cilvēks jūtas labi un ir laimīgs savā ģimenē, labāka kļūst visa sabiedrība kopumā,” uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs, norādot, ka vēlas panākt, lai, veidojot un īstenojot ikvienu rīcībpolitiku, būtu rūpīgi izvērtēts un ņemts vērā, kāds jūtams atbalsts būs ģimenei un ģimeniskai videi.

Šajā gadā labklājības ministrs svētku dienā apmeklēs bērnu un ģimeņu atbalsta organizācijas Daugavpilī un bērnu rotaļu laukumu pilsētas Centrālajā parkā. Rotaļu laukums saņēmis atzinību „Gada labākā būve Latvijā 2016” nominācijā un ir praktisks ieguldījums ģimeņu labklājībā, apliecinot mūsdienīgu, drošu un pasaules labākajiem standartiem atbilstošu vietu, kur bērniem kvalitatīvi un aizraujoši pavadīt savu brīvo laiku kopā ar draugiem un ģimeni. Labklājības ministrs ar bērnu un ģimeņu atbalsta organizācijām pārrunās nozares aktualitātes, plānoto atbalstu, īpašu vērību pievēršot ciešas un konstruktīvas sadarbības veicināšanai gan nozares iekšienē, gan piesaistot citus speciālistus.

Tikšanās reizē nevalstisko organizāciju grāmatu plauktiem labklājības ministrs nodos grāmatas ar sveicieniem no Labklājības ministrijas darbiniekiem, ģimenēm un bērniem. „Vēlamies uzsākt jaunu tradīciju, kas būtu vērtīga visā Latvijā – Ģimenes dienā dāvināt grāmatas, cildinot ģimeņu darbošanos biedrībās, lai atbalstītu, palīdzētu un izglītotos. Dāvinot grāmatu, tiek dāvināta iespēja atvērt durvis jaunajam, interesantajam un aizraujošajam,” norāda Jānis Reirs.

 

Informāciju sagatavoja:

Aija Bukova-Žideļūna

labklājības ministra preses sekretāre

Tel. 2947175; aija.bukova@lm.gov.lv

ARHĪVS Pilns arhīvs