Kalendārs
POTCPSSv
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Jautājums

Kā Jūs rīkojaties gadījumos, kad bērns slikti uzvedas?

Cenšos izprast bērna sliktas uzvedības cēloņus

Uz laiku liedzu datora/telefona lietošanu vai citus izklaides pasākumus

Sarāju, brīdinot par sodu nākamajā reizē

Presei Pilns arhīvs
Noslēdzies konkurss “Labākais sociālais darbinieks Latvijā – 2016” | 22.03.2017.

Labklājības ministrija (LM) jau vairākus gadus rīko konkursu “Labākais sociālais darbinieks”. Arī šogad konkursa mērķis bija apzināt un pateikt paldies sociālajiem darbiniekiem, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas sociālā darba praksē, sniedz profesionālu atbalstu iedzīvotājiem dažādu sociālo problēmu risināšanā un novēršanā un popularizē sociālā darbinieka profesiju Latvijā.

Pretendenti balvai „Labākais sociālais darbinieks Latvijā – 2016” tika izvirzīti un vērtēti šādās nominācijās:

  • „Iedzīvotāju izvirzītais sociālā dienesta sociālais darbinieks” ,
  • „Iedzīvotāju izvirzītais nevalstiskā sektora sociālais darbinieks”,
  • „Darba devēja un/vai profesionālās apvienības izvirzītais sociālās institūcijas, struktūrvienības, nodaļas vadītājs”,
  • „Darba devēja un/vai profesionālās apvienības izvirzītais sociālā dienesta sociālais darbinieks”.

Kandidāts, ar vislielāko punktu skaitu, neatkarīgi no nominācijas tiek nosaukts par Labāko sociālo darbinieku Latvijā 2016. gadā.

Šajā gadā uzvaras pretendenti nāk no Balvu, Daugavpils un Tukuma novadiem, kā arī no Rīgas.

Konkursu LM īstenoja sadarbībā ar Sociālo darbinieku biedrību,Latvijas Pašvaldību savienību,Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienību un Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociāciju, kuru pārstāvji strādāja žūrijā, lai vērtētu iesniegtās anketas un piešķirtu atbilstošus titulus.

Piektdien, 24. martā, Rīgas Latviešu biedrības namā Merķeļa ielā 13 notiks sociālo darbinieku konference “Profesionālā integritāte sociālajā darbā II: Ētika sociālajā darbā”un tās izskaņā plkst. 16.00 būs konkursa „Labākais sociālais darbinieks Latvijā 2016” balvas pasniegšanas ceremonija. 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

Palielinās minimālo atbalstu apgādnieku zaudējušiem bērniem | 21.03.2017.

No 2017. gada 1. aprīļa tiks palielināts valsts atbalsts apgādnieku zaudējušiem bērniem - apgādnieka zaudējuma pensijas, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālais apmērs. To paredz otrdien, 21. martā, Ministru kabineta sēdē pieņemtie „Noteikumi par apgādnieka zaudējuma pensijas, atlīdzības par apgādnieka zaudējumu un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā minimālo apmēru un tā pārskatīšanas kārtību”.

Labklājības ministrs Jānis Reirs uzsver: „Bērni ir tie, kuri jau šodien ieliek pamatu tam, kāda būs mūsu rītdiena. Atbalsts krīzes situācijā nonākušiem bērniem ir būtisks. Ģimenes – apgādnieka – zaudējums ir milzīgs trieciens ikvienam, svarīgi rūpēties, lai arī šajā situācijā bērnam tiktu nodrošināts pats nepieciešamākais. Viena no Labklājības ministrijas prioritātēm ir ģimenes ar bērniem, tāpēc, lai noteiktu līdzvērtīgu sociālo nodrošinājumu, palielināts valsts minimālais finansiālais atbalsts gadījumos, kad zaudēts apgādnieks.”

Minimālais apmērs apgādnieka zaudējuma pensijas, atlīdzības par apgādnieka zaudējumu un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā no 2017. gada 1.aprīļa katram bērnam no viņa dzimšanas līdz septiņu gadu vecumam būs 92,50 eiro mēnesī (bērnam ar invaliditāti kopš bērnības - 106,72 eiro), bet katram bērnam no septiņu gadu vecuma - 111 eiro mēnesī. Līdz šim apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālais apmērs katram bērnam bija 41,62 eiro, bet valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā katram bērnam bija 32,02 eiro.

Apgādnieka zaudējuma pensijas, atlīdzības par apgādnieka zaudējumu un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā minimālo apmēru pārskata Ministru kabinets pēc labklājības ministra ierosinājuma atbilstoši valsts budžeta iespējām, kā arī izvērtējot ekonomisko situāciju valstī.

Līdz 2017. gada 31. martam piešķirtās vai pārrēķinātās apgādnieka zaudējuma pensijas, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstus un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pārskatīs līdz 2017. gada 30. septembrim un starpību no 2017. gada 1. aprīļa izmaksās ne vēlāk kā līdz 2017. gada 30. septembrim.Minēto pakalpojumu pārskatīšana notiks automātiski bez personas pieprasījuma.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

21. marts - Vispasaules sociālā darba diena | 21.03.2017.

Otrdien 21. martā, Starptautiskā sociālo darbinieku federācija (The International Federation of Social Workers) atzīmē Vispasaules sociālā darba dienu, kuras 2017. gada vadmotīvs ir „Kopienas un vides ilgtspējas veicināšana”.

Pasaulē, un nu jau vairākus gadus arī Latvijā, Sociālā darba diena tiek svinēta marta trešajā otrdienā.  

Sociālā darba diena ikgadēji ir laiks, kad īpaši tiek uzsvērts un izcelts sociālā darba speciālistu ieguldījums un tiek vērtēts paveiktais sociālā darba praksē, kā spriests par to, kas vēl būtu jāpaveic, lai popularizētu, atbalstītu un veicinātu sociālā darba atpazīstamību un celtu tā prestižu Latvijā.

Vispasaules sociālā darba dienai veltīts pasākums Latvijā būs nedēļas izskaņā, kad notiks sociālo darbinieku konference “Profesionālā integritāte sociālajā darbā II: Ētika sociālajā darbā”, kā arī konkursa „Gada labākais sociālais darbinieks Latvijā 2016” balvas pasniegšanas ceremonija.

Labklājības ministrs Jānis Reirs izsaka cieņu un pateicību par darbu, ko ikdienā sociālie darbinieki veic, un novēl turpināt profesionāli augt un pilnveidoties!

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

 

Jānis Reirs: Vienlīdzīgas iespējas darba tirgū sievietēm Latvijā ir sasniedzams mērķis | 17.03.2017.

Labklājības ministrs Jānis Reirs ceturtdien, 16. martā, Ņujorkā ANO Sieviešu statusa komisijas 61. sesijas ietvaros uzstājās ar ziņojumu par situāciju Latvijā par sieviešu iespējām darba tirgū. Ziņojumā vēstīts arī par plānotajiem pasākumiem un aktivitātēm, ko Latvija plāno veikt vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanas pilnveidē.

Jānis Reirs: “Latvijai šajā ziņā patiešām var lepoties. Mēs esam līderi starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, jo Latvijā vadošos amatos ir 53 procenti sieviešu. Katram trešajam Latvijas uzņēmumam īpašnieces ir tieši sievietes. Jau gandrīz desmit gadus 65 procenti augstskolu absolventi ir sievietes, 60 Latvijas doktorantu arī ir tieši sievietes. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija ir augsti rezultāti sieviešu līdzdalībai zinātnes un tehnoloģiju profesijās - sievietes ir vairāk nekā puse no pētniekiem visās tautsaimniecības nozarēs. Tomēr mums ir vēl daudz darāmā. Lai iekļautos darba tirgū un izmantotu tā iespējas, ikvienam, bet jo īpaši sievietēm, ir vajadzīga drošības sajūta par sevi, bērniem un tuviniekiem. Taču šajā jomā situācija joprojām ir ļoti satraucoša – Latvijā vidēji katra trešā sieviete dzīves laikā ir cietusi ģimenē no sava dzīvesbiedra fiziskas vardarbības."

Lai cīnītos pret vardarbību, Latvijai ir svarīgi ratificēt Stambulas konvenciju, kuras mērķis ir nepieļaut vardarbību ģimenē un vardarbību pret sievietēm nekādā formā un veicināt radikālas pārmaiņas, lai risinātu šo nopietno cilvēktiesību pārkāpumu. “Katrai iniciatīvai ir jāgūst sabiedrības un nevalstiskā sektora atbalsts un iesaiste. Tāpēc plānojam sabiedrības informēšanas, izglītošanas un iesaistes pasākumus, lai mazinātu iecietību pret vardarbību, un strādājam, lai uzlabotu starpinstitūciju sadarbību," uzsver labklājības ministrs J. Reirs.

Ministrs pārstāvēja Latviju arī augsta līmeņa diskusijās par dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanu pasaulē. Visas ANO dalībvalstis ir vienisprātis par kopīgiem darbības virzieniem šajā jomā – nodrošināt vienlīdzīgas ekonomiskās iespējas, samazināt dzimumu atšķirības izglītībā un darba tirgū, kā arī novērst dzimumu diskrimināciju.

ANO Sieviešu statusa komisijas sanāksme ir forums, kurā tiekas pasaules līderi, valdību, pilsoniskās sabiedrības, privātā sektora pārstāvji un aktīvisti, lai sekmētu pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanu sievietēm. Komisijas 61. sesijas galvenā tēma ir veltīta sieviešu ekonomiskajām iespējām mainīgajā darba tirgū. Latvija kā ANO Cilvēktiesību padomes locekle turpina atbalstīt iniciatīvas, kuru mērķis ir nodrošināt cilvēktiesības.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

Uzsāktas sarunas par efektīvāku zobārstniecības pakalpojumu saņemšanu audžuģimenēs ievietotiem bērniem | 10.03.2017.

Uzsāktas sarunas par Labklājības ministrijas sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta Studentu klīniku un Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas Bērnu nodaļu.

Labklājības ministrs Jānis Reirs uzsver: „Tiekoties ar jau esošajām audžuģimenēm, regulāri dzirdu par dažādām veselības problēmām, ar kurām ikdienā sastopas ģimenes, tai skaitā par zobārsta nepieciešamību bērniem, nereti krietni ielaistās situācijās. Tāpēc esam uzsākuši sarunas ar jauno Studentu klīniku un tieši Bērnu nodaļu par iespējām veicināt informācijas apmaiņu, izglītojot un motivējot bērnus un viņu audžuģimenes. Tāpat vērtējam iespējas, kā labāk koordinēt un pakāpeniski piedāvāt iespējas nodrošināt savlaicīgus un pieejamus zobārstniecības pakalpojumus brīdī, kad ģimenē tiek uzņemts audžubērns. Šis ir viens no praktiskiem soļiem, lai jau drīzākajā laikā ievērojami un efektīvi uzlabotu audžuģimeņu ikdienas dzīvi.”

RSU Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas vadītāja profesore Anda Brinkmane, kuras pārziņā ir arī Studentu klīnika un Bērnu nodaļa, norāda: ”Jaunās telpas jau tuvākajā nākotnē ļaus gan attīstīt pasākumus un konsultācijas ģimenēm zobu veselības profilaksei, gan nodrošināt mūsdienīgu pieeju mazo pacientu ārstēšanai.”

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā 2017. gada 22. februārī atklāja paplašināto RSU Zobārstniecības fakultātes Studentu klīniku, kā arī institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas Bērnu nodaļu. Jaunajās telpās ir uzstādītas papildu zobārstniecības darba vietas un paplašināts pieejamo pakalpojumu klāsts, kā arī modernizēta infrastruktūra. 

 

Informāciju sagatavoja:

Aija Bukova-Žideļūna

labklājības ministra preses sekretāre

Tel. 2947175; aija.bukova@lm.gov.lv

LM uzsāk diskusiju par minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidi | 09.03.2017.

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi priekšlikumus politikas pasākumu īstenošanai minimālo ienākumu palielināšanai nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām. Plāns paredz sniegt lielāku valsts atbalstu pensijas vecuma personām ar lielu darba stāžu, palielināt ģimenes valsts pabalstu ģimenēm ar vairākiem bērniem, kā arī citus atbalsta pasākumus.

Plāns par minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanu ceturtdien, 9. martā, izsludināts valsts sekretāru sanāksmē atzinumu sniegšanai. Tas vēl jāapstiprina valdībā, dodot uzdevumu Labklājības ministrijai sagatavot attiecīgo normatīvos aktus.

Labklājības ministrs Jānis Reirs uzsver: "Latvijā jau vairāk nekā desmit gadus saglabājas relatīvi augsts nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits un izteikta ienākumu nevienlīdzība. No vienas puses, skaitļi rāda, ka iedzīvotāju kopējie ienākumi aug, tomēr tajā pašā laikā cilvēki ar zemākajiem ienākumiem situācijas uzlabošanos ikdienā neizjūt. Situācijai ir jāmainās. Tāpēc ar šo dokumentu uzsākam plašākas diskusijas par tiesību aktos noteiktajiem ienākumu apmēriem un atbalstu, lai nepieciešamības brīdī aizsargātu sabiedrības daļu ar zemākajiem ienākumiem.”

Minimālo ienākumu atbalsta plānā paredzētie pasākumi ļaus pakāpeniski sniegt lielāku un mērķētu atbalstu dažādām iedzīvotāju grupām - ģimenēm ar bērniem, pensijas vecuma iedzīvotājiem, kā arī trūcīgajām personām. Plānots noteikt augstākus trūcīgās personas ienākuma un garantētā minimālā ienākuma līmeņus, kas ir izriet no vidējiem valstī un ir samērīgi pret kopējiem mājsaimniecību rīcībā esošajiem ienākumiem.

2018. gadā paredzēta pensiju indeksācijas pārskatīšana personām ar lielu stāžu un ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu 50,07 eiro apmērā. No 2019. gada paredzēts trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 188 eiro apmērā līdzšinējo 128.06 eiro vietā. Savukārt garantēto minimālo ienākumu līmeni noteikt kā pusi no trūcīgas personas līmeņa 94 eiro apmērā līdzšinējo 49.80 eiro vietā. 2019. gadā paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju personām ar lielu darba stāžu līdz 94 eiro. Sākot ar 2020. gadu, rosināts noteikt vienotu dzīvokļa pabalsta tvērumu visā valstī un noteikt vienotu maznodrošinātās personas ienākumu līmeni, lai iedzīvotājiem ar līdzīgiem ienākumiem sniegtu vienādas iespējas saņemt atbalstu.

Plānu atbilstoši Valdības rīcības plāna uzdevumiem par mērķtiecīgu „trešā bērna” politiku, minimālo ienākumu atbalstu un valsts vecuma pensiju indeksācijuizstrādāja Labklājības ministrijā izveidota darba grupa, kas veica sociālās palīdzības, valsts sociālo pabalstu, minimālās pensijas un bezdarbnieka pabalsta esošās situācijas regulējuma analīzi, izvērtējot to efektivitāti un lietderību nabadzības un ienākumu nevienlīdzības kontekstā. Tika noteikta arī sociālās palīdzības, valsts sociālo pabalstu, minimālās pensijas un bezdarbnieka pabalsta sasaiste ar minimālā ienākuma līmeni, aprēķināts pasākumu izpildei nepieciešamo finansējums, izdalot to pēc finanšu avota (valsts budžets, speciālais budžets, pašvaldības budžets).

Minimālo ienākumu atbalsta sistēmaspiedāvājuma izstrādē piedalījās nozaru ministriju pārstāvji, Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas lielo pilsētu asociācijas eksperti, sociālie partneri no Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, diskusijās piedalījās arī nevalstiskās organizācijas.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

 

Sieviešu līdztiesība Latvijā: daži skaiļi un fakti | 08.03.2017.

8. martā pasaulē atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Latvijā šī diena ir iekļauta oficiāli atzīmējamo dienu sarakstā. 

Statistikas dati un pētījumi ļauj novērtēt sieviešu un vīriešu situāciju Latvijā no vienlīdzīgu iespēju un tiesību aspekta, parādot gan pozitīvas izmaiņas un tendences, gan atklājot jaunus izaicinājumus, kas liek mērķtiecīgāk plānot un īstenot pasākumus, lai uzlabotu, īpaši, sieviešu situāciju, bet neaizmirstot arī par vīriešiem. Daži fakti un skaitļi, kas raksturo situāciju un apliecina Starptautiskās sieviešu dienas aktualitāti un patieso nozīmi arī mūsdienās:

  • Sieviešu pārstāvniecība lēmumu pieņemšanas procesos ir zema. 12.Saeimā no 100 deputātiem 16 ir sievietes. Ministru kabinetā, ieskaitot Ministru prezidentu, ir 14 ministri, no kuriem 3 ir sievietes.
  • Sieviešu īpatsvars, kuras iegūst augstāko izglītību būtiski pārsniedz vīriešu skaitu (2016. gadā 65.6% sieviešu un 34.4% vīriešu), tomēr sieviešu vidējā mēneša bruto darba samaksa 2016. gadā bija par 17.1% mazāka nekā vīriešiem.
  • Atšķirību darba samaksā apstiprina arī dati par vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, kas 2015. gadā sievietēm veidoja 617.8 eiro, savukārt vīriešiem 715.8 eiro, kas ir par 14% lielāka nekā sievietēm.
  • Vecuma pensijas piešķirtais apmērs sievietēm 2016. gadā bija par 13% mazāks nekā vīriešiem (282.49 eiro - sievietēm un 323.67 – vīriešiem).
  • Latvijā izplatītākā vardarbības forma pret sievietēm ir dzīvesbiedra fiziska vardarbība, no kuras savas dzīves laikā ir cietuši 32% sieviešu. Dati liecina, ka 2015. gadā Latvijā vismaz 5 sievietes nogalināja viņu vīri, bijušie vīri vai partneri, vismaz 50 sievietēm partneri nodarīja nopietnus miesas bojājumus. 
  • Latvijā joprojām saglabājas augsts tolerances līmenis pret vardarbību privātajā sfērā un saglabājas tendence vainot pašu upuri. Tikai 64% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vardarbība ģimenē pret sievietēm ir nepieļaujama un tai vienmēr jābūt sodāmai. ES šādi uzskata vidēji 84% iedzīvotāju.

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

ARHĪVS Pilns arhīvs