darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Darba devēji varēs labot datus par darbinieku atbrīvošanas iemesliem | 07.04.2009.

Turpmāk darba devēji varēs labot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) iesniedzamo informāciju par darbinieku atbrīvošanas iemesliem, kas ir būtiska, piešķirot bezdarbnieka pabalstu.

Patlaban ne visos gadījumos bezdarbniekiem tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir uzreiz pēc darba attiecību pārtraukšanas, proti, ja iemesls ir bijis darba attiecību pārtraukšana uz cilvēka paša uzteikuma vai saistībā ar pārkāpumu, tad bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts tikai pēc 2 mēnešiem.  

Par to šodien vienojās valdība, izskatot Labklājības ministrijas (LM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta Noteikumos par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Šie noteikumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis".

Šogad veiktās izmaiņas par to, ka darba devējs iepriekšminēto informāciju drīkst iesniegt tikai vienreiz bez labošanas parādīja, ka darba devēji pret iesniedzamo informāciju izturas diezgan bezatbildīgi jeb to iesniedza kļūdaini. Tā rezultātā cietējs bija atlaistais darbinieks, kas pretendēja uz bezdarbnieka pabalstu.

Ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, kad strauji palielinās bezdarbs un arī to cilvēku skaits, kuri saņem bezdarbnieka pabalstu, kā arī, lai samazinātu sociālo spriedzi sabiedrībā, šodien valdībā atbalstītie grozījumi ļaus darba devējiem iesniegt labojumus VID par darbinieka atlaišanas iemeslu.

Atgādinām, ka darba devējam reizi mēnesī VID jāiesniedz informācija par iepriekšējā mēnesī darbā pieņemtajiem un no darba atbrīvotājiem darbiniekiem. Ziņojumā ar nosaukumu „Ziņas par darba ņēmējiem" kodu veidā norādīta informācija par katru darba attiecību pārtraukšanas veidu:

  • 21 - darba ņēmēja statusa zaudēšana, pamatojoties uz darba ņēmēja uzteikumu. Bezdarbnieka pabalstu šajā gadījumā piešķirs ne agrāk kā 2 mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas;
  • 22 - darba ņēmēja statusa zaudēšana sakarā ar darba ņēmēja pārkāpumu normatīvajos aktos, kuros noteikta personu atbrīvošana no darba, noteiktajos gadījumos. Tādējādi bezdarbnieka pabalstu piešķirs ne agrāk kā 2 mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas;
  • 23 - darba ņēmēja statusa zaudēšana sakarā ar darba devēja likvidāciju. Bezdarbnieka pabalstu piešķirs no pieprasījuma bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai iesniegšanas dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) ;
  • 24 - darba ņēmēja statusa zaudēšana sakarā ar nespēju veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ. Bezdarbnieka pabalstu šajā gadījumā piešķirs no pieprasījuma bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai iesniegšanas dienas VSAA;
  • 25 - darba ņēmēja statusa zaudēšana citos gadījumos - piemēram, ja darba ņēmējs tiek atbrīvots pēc pušu vienošanās. Tādā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķirs no pieprasījuma bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai iesniegšanas dienas VSAA.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021632, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.