darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Atvieglos invaliditātes pensijas pieprasīšanas kārtību ārvalstīs dzīvojošajiem cilvēkiem | 05.05.2009.

Ņemot vērā aktīvo iedzīvotāju pārvietošanos uz ārzemēm, turpmāk citā Eiropas Savienības valstī (ES) dzīvojošie cilvēki, kas ir strādājuši Latvijā, varēs saņemt invaliditātes pensiju jau no tās dienas, kad ārvalstī izsniegta E 213 veidlapa jeb detalizēts medicīniskais ziņojums.

Tātad, ja cilvēks ir strādājis vairākās ES vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs, tad par pensijas izmaksu ir atbildīga katra no dalībvalstīm.

Tā, piemēram, ja kādā citā ES vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī dzīvojošam cilvēkam, kurš kādreiz ir strādājis Latvijā, vietējais ārsts būs diagnosticējis funkcionālos traucējumus, kuri varētu būt par pamatu invaliditātes noteikšanai, tad šim cilvēkam būs jāvēršas atbildīgajā institūcijā ārvalstī. Atbildīgā institūcija sagatavos veidlapu E 213, kurā detalizēti būs norādīta informācija par cilvēka veselības stāvokli.

Šo E 213 veidlapu atbildīgā institūcija nosūtīs Latvijas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA), kura savukārt saņemto informāciju nodos Latvijas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai izvērtēšanai.

Ņemot vērā un izvērtējot veidlapā sniegto informāciju, komisija saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem noteiks vai nenoteiks cilvēkam invaliditāti bez viņa klātbūtnes. Ja komisija to noteiks, tad cilvēks saņems Latvijā piešķirto invaliditātes pensiju. Savukārt, ja komisija secinās, ka invaliditāte nav nosakāma, cilvēkam būs iespēja šo lēmumu apstrīdēt.

Par pieņemto lēmumu komisija informēs cilvēku ar VSAA starpniecību un ar to dienu, kurā ārvalstī tika iesniegta E 213 veidlapa, cilvēkam noteiks invaliditāti un aprēķinās pensiju.

To paredz šodien, 5.maijā, valdībā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par Invaliditātes ekspertīzes kārtību Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā.

Izmaiņas arī paredz, ka turpmāk, lai atvieglotu ikdienu cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, tiek papildināts to slimību un anatomisko defektu saraksts, pie kuriem bez cilvēka klātbūtnes var veikt ne tikai atkārtotu, bet arī pirmreizēju ekspertīzi.

Turpmāk invaliditāti varēs noteikt arī tiem cilvēkiem, kuriem Latvijā ir piešķirts alternatīvais statuss vai pagaidu aizsardzība.

Informāciju sagatavoja:

Liene Zvereva, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26519920,  liene.zvereva@lm.gov.lv