darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Valdība apstiprina izmaiņas likumā par valsts pensijām | 20.05.2009.

Lai sabalansētu valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta izdevumus ar ieņēmumiem, valdība vakar, 19.maijā, apstiprināja Labklājības ministrijas (LM) rosinātās izmaiņas likumā „Par valsts pensijām". Tās stātos spēkā ar 2010.gada 1.janvāri.                                   

Par LM izstrādāto likumprojektu Grozījumi likumā Par valsts pensijām vēl lems Saeima.

Saskaņā ar likumprojektu piecus gadus ātrāk jeb pirms 62 gadiem vecuma pensiju varēs pieprasīt cilvēki, kuri strādājuši sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos, vecāki, kuriem ir pieci vai vairāk bērni vai bērns ar invaliditāti, Černobiļas Atomelektrostacijas seku likvidēšanas dalībnieki. Liliputi, punduri, cilvēki ar invaliditāti uz mūžu un neredzīgie vecuma pensiju varēs pieprasīt no 62 gadu vecuma.

Ja pensijas saņēmējs vairāk neuzturēsies ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, kā arī viņa nāves gadījumā, attiecīgajai iestādei būs jāatmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai pensijas saņēmējam neizmaksātā pensija un pakalpojuma apmaksai neizmantotā summa.

Tāpat plānots noteikt vienādu pieeju apdrošināšanas stāža noteikšanā Latvijas pilsoņiem un cilvēkiem, kuriem nav Latvijas Republikas pilsonība. Turpmāk šiem cilvēkiem paredzēts ieskaitīt līdz 1990.gada 31.decembrim Latvijā uzkrātos darba un tam pielīdzinātos periodus, kā arī atsevišķus darbam pielīdzinātos periodus bijušās PSRS teritorijā. Jautājums par ārpus Latvijas teritorijas uzkrāto darba stāžu tiktu risināts ar starpvalstu līgumu sociālās drošības jomā palīdzību. Šādi līgumi šobrīd jau ir noslēgti ar Lietuvu, Igauniju, Ukrainu un Kanādu. Līgumi ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju ir ratificēti un tie stāsies spēkā, kad valstis būs izpildījušas līgumos atrunātās noslēguma procedūras.

Atbilstoši likumprojektam paredzēts izmaksāt piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim arī tiem cilvēkiem, kuru pastāvīgā dzīves vieta ir kādā no Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas Zonas dalībvalstīm.

Tāpat plānots noteikt, ka piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, piešķirs līdz 2011.gada 31.decembrim, vienlaikus nodrošinot līdz tam piešķirto piemaksu izmaksu.

Personai, kurai vienlaikus ir tiesības uz vairākiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem, būs iespēja izvēlēties tai izdevīgāko (apmēra ziņā lielāko). Līdz ar to vienlaikus nevarēs saņemt invaliditātes pensiju un bezdarbnieka pabalstu, kā arī valsts pensiju un atlīdzību saistībā ar nelaimes gadījumu darbā.

Likumprojekts paredz, ka no š.g. 1.augusta valsts pensijas tiks pārskaitītas uz pensijas saņēmēja iesniegumā norādīto Latvijas Republikas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontu. Pēc pensijas saņēmēja pieprasījuma pensiju varēs piegādāt viņa dzīvesvietā, ieturot no pensijas maksu par tās piegādi. Tātad tiem pensionāriem, kuri nebūs izvēlējušies pārskaitīt pensiju kontā un arī turpmāk vēlēsies saņemt pensiju dzīvesvietā, par šo pakalpojumu būs jāmaksā.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021632, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.