darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Atbildīgās nozaru ministrijas vienojas par kopīgu rīcību krīzes situācijas risināšanai sociālajā jomā | 11.06.2009.

Labklājības ministrs Uldis Augulis, atkārtoti tiekoties ar atbildīgo nozaru ministriju vadošajām amatpersonām un Latvijas Pašvaldību savienību (LPS), vienojās par kopīgu rīcību krīzes situācijas risināšanai sociālajā jomā.

„Pēdējā mēneša laikā esmu apmeklējis vairākas pašvaldības un situācija nav iepriecinoša.  Daļa pašvaldību paredz, ka jau rudenī  var rasties  grūtības nodrošināt nepieciešamo palīdzību iedzīvotājiem. Turklāt tuvojas kārtējā apkures sezona, kas katrai ģimenei un pašvaldībai prasa ievērojamus izdevumus. Tāpēc atbildīgajām nozaru ministrijām ir jāapvienojas un pie viena galda kopīgi jāizstrādā iespējamie scenāriji krīzes situācijas risināšanai sociālajā jomā," norāda labklājības ministrs U.Augulis.

Tiekoties jau otro reizi un diskutējot par veicamajiem pasākumiem sociālā drošības tīkla nodrošināšanai, puses vienojās informēt valdību par kritisko situāciju pašvaldību sociālajos budžetos un nepieciešamību rast papildus resursus sociālās palīdzības nodrošināšanai iedzīvotājiem. Tāpat amatpersonas jūlijā plāno tiksies ar visiem 109 novadu vadītājiem, lai diskutētu un analizētu iespējamos risinājumus cilvēku atbalstīšanai krīzes situācijā.

Rezultātā LM sadarbībā ar LPS, izmantojot viņu sniegto informāciju par pašvaldībām, kurām kritiski nepieciešama papildus resursi sociālo pakalpojumu nodrošināšanai, iesniegs rīcības plāna ziņojumu Ministru kabinetam, kurš lems par turpmāko rīcību. 

Tuvākajā laikā amatpersonas arī lems par iespējamiem variantiem, kā plānot finansējumu, lai nodrošinātu vienlīdzīgu sociālās drošības tīkļu  tiem, kuriem tā vajadzīga neatkarīgi, cik turīgā vai nabadzīgā pašvaldībā cilvēks dzīvo.

Šim nolūkam jaunas komisijas izveidošana rīcības plāna izstrādei nebūs nepieciešama, jo Fiskālās disciplīnas uzraudzības komiteja ziņotu valdībai par LM sadarbībā ar LPS sagatavoto informāciju par pašvaldībām, kurām kritiski nepieciešama papildus resursi sociālo pakalpojumu nodrošināšanai, par ko tad tālāk lemtu Ministru kabinets. 

Tāpat atbildīgās amatpersonas sarunu rezultātā konceptuāli vienojās, ka par sociālās drošības tīkla nodrošināšanas prioritāti jānosaka Eiropas Sociālā fonda līdzekļi ieguldīšana bezdarba un nodarbinātības situācijas risināšanai. Lemjot par valsts līdzfinansējuma piešķiršanu nozaru projektiem, jāņem vērā reālais ieguldījums cilvēkos.

Tāpat nekavējoties jālemj par veiktajām izmaiņām normatīvajos aktos, lai jau šā gada septembrī varētu sniegt palīdzību bezdarbniekiem. Kā norādīja U.Augulis, LM izstrādātie projekti ir vienīgā tiešā palīdzība cilvēkam, sniedzot viņam nepieciešamos resursus - finansiālu atbalstu pabalstu, stipendiju veidā, darbu un darba tirgum nepieciešamās zināšanas.

Līdz ar to puses vienojās uzrunāt ministru prezidentu un finanšu ministru, aicinot par prioritāti noteikt LM rosinātos nodarbinātības pasākumus, kurus paredzēts uzsākti jau šī gada rudenī. Viens no risinājumiem  paredz atbalstu tieši pašvaldību iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka, ieguldot Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļus, šogad un nākamgad bezdarbniekiem būs iespēja strādāt pašvaldībās, katru mēnesi saņemot 100 latu stipendiju

Līdz ar to pusgada garumā, pilnu darba laiku veicot mazkvalificētus, bet  sabiedrībai derīgus darbus, cilvēki varēs nodrošināt sev iztikas līdzekļus. Tāpat paredzēts apmaksāt transporta izdevumus un nodrošināt darbam nepieciešamos instrumentus. Plānots, ka šis pakalpojums aizvietos līdzšinējo pasākumu - algotos pagaidu darbus, kas nepieciešams, lai sniegtu atbalstu pēc iespējas vairāk bezdarbniekiem.

Vienlaikus paredzēti pasākumi, kas nodrošinās rezultātus ilgtermiņā, proti, dažāda veida bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība, pielietojot kuponu sistēmu. Viens no ierosinājumiem paredz piedāvāt apmācību un pārkvalifikācijas iespējas ne tikai bezdarbniekiem un darba meklētājiem, bet arī bezdarba riskam pakļautiem un šobrīd nodarbinātiem cilvēkiem.

U.Augulis arī norāda, ka „vienlaikus šobrīd ir būtiski saistīt apmācību un pārkvalifikācijas iespējas ar finansiālu atbalstu stipendiju un mācību pabalstu formā. Savukārt kuponu sistēma nepieciešama, lai apmācības padarītu efektīvākas un individuālākas."

Savukārt Zemkopības ministrija (ZM) jau pirmajā tikšanās reizē informēja, ka drīzumā tiks uzsākta pārtikas piegādes programma trūcīgiem cilvēkiem, kura jau veiksmīgi tika realizēta iepriekšējos gados. Iedzīvotājiem paredzēts izsniegt makaronus, griķus, putraimus un citu veidu graudu pakas.

Tāpat ZM ir uzsākusi sarunas ar Pārtikas veterināro dienestu, tirdzniecības pārstāvjiem un ražotājiem, lai  rastu iespējas neizpārdotās pārtikas preces nodot maznodrošinātiem cilvēkiem un sociālajiem aprūpes centriem. Līdz ar to nepieciešams pārskatīt kontroles prasības pārtikai.

Nākamajā tikšanās reizē jūlijā atbildīgās amatpersonas jau izskatīs rīcības plāna projektu, kuru izvērtējot un papildinot būs jāiesniedz Ministru kabinetā.

Diskusijās piedalījās pārstāvji no Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.

 

Informāciju sagatavoja:

Liene Zvereva, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26519920,  liene.zvereva@lm.gov.lv