darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM: septembrī sāks īstenot pasākumus bezdarbnieku un bezdarba riskam pakļauto cilvēku atbalstam | 05.08.2009.

Ar Eiropas fondu atbalstu jau ar šī gada septembri Labklājības ministrija (LM) sāks īstenot vairākus sociālekonomiskās krīzes seku mazinošus pasākumus bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto personu atbalstam, par to šodien notikušajā preses konferencē informēja labklājības ministrs Uldis Augulis. 

Viens no pakalpojumiem, kas šī gada septembrī tiks uzsākts, būs darba prakse pašvaldībās. Galvenā mērķa grupa būs bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieku pabalstu. Pasākuma ietvaros bezdarbnieki, strādājot fiziskus sabiedrībai derīgus darbus pašvaldībās, piemēram, teritorijas labiekārtošanas darbus, sociālajā aprūpē (nekomerciāliem mērķiem, 40 stundas nedēļā), saņems stipendiju 100 latu apmērā par katru dalības mēnesi.

Bezdarbnieks pēc izvēles pasākumā varēs iesaistīties no 2 nedēļām līdz 6 mēnešiem. To varēs darīt arī atkārtoti gada laikā rindas kārtībā, tomēr kopējais dalības ilgums pasākumā nedrīkstēs pārsniegt 6 mēnešus gada laikā. Plānots, ka kopumā šogad un nākamgad pasākumā iesaistīsies vismaz 36 tūkst. bezdarbnieki. 

Šim nolūkam LM ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstu plāno atvēlēt 24 milj. latu. Pasākumu īstenos Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), sadarbojoties ar Latvijas pašvaldībām, no šī gada septembra līdz 2010.gada decembrim. Tas uz šo laiku aizstās līdzšinējo pasākumu - algotos pagaidu darbus, lai sniegtu atbalstu pēc iespējas vairāk bezdarbniekiem.

Pasākuma ietvaros pašvaldībām būs iespējas pēc nepieciešamības un atbilstoši situācijai izmantot ierobežota apjoma finansējumu nepieciešamā aprīkojuma (darba instrumentu) iegādei pasākuma īstenošanai, kā arī transporta izdevumiem. 

Pasākums veidots, sadarbojoties ar Pasaules Bankas speciālistiem un tādējādi arī izmantojot to valstu pieredzi, kas ir bijušas līdzīgā sociālekonomiskā situācijā, kāda pašreiz ir Latvijā.

Savukārt, pielietojot kuponu sistēmu, sākot ar 2009.gada septembri, LM sāks īstenot jaunu iniciatīvu -  atbalsts darbiniekiem uzņēmuma dīkstāves apstākļos. Tas nozīmē, ka LM ar ESF atbalstu ieguldīs gandrīz 10 milj. latu bezdarba riskam pakļauto un šobrīd nodarbināto cilvēku apmācībai, pielietojot apmācības kupona metodi (nauda seko cilvēkam) un vienlaikus piešķirot stipendiju 70 latu apmērā. 

Pakalpojumu varēs izmantot darbinieki, kuru noteiktais darba laiks uzņēmumos nepārsniegs 20 stundas nedēļā, savukārt tas iepriekš ticis samazināts ekonomiskās krīzes ietekmes dēļ (darba devējam ir samazinājies pasūtījumu daudzums). Pasākums ir vērsts uz noteikta cilvēka individuālā bezdarba riska samazināšanu, nevis uzņēmumu atbalstu, taču darbinieka darba devējam tiks dota iespēja pamatot, kādēļ konkrētā darbinieka darba vieta ir uzskatāma par ilgtspējīgu un kādā veidā noteiktas apmācības samazinās darbinieka bezdarba risku un palielinās viņa darba ražīgumu.

Paredzēts, ka šajā gadījumā kupona summa atkarībā no apmācību veida būs no 300 līdz 500 latiem. Mācīties varēs līdz 6 mēnešiem. 

Rezultātā plānots, ka gada laikā tiks apmācīti vairāk kā 11 tūkst. darbinieku, tādējādi laikā, kad uzņēmumam ekonomikas un finanšu krīzes dēļ pārejoši ir samazinājies pasūtījumu daudzums, paaugstinot darbinieka prasmes. Minētā aktivitāte ir paredzēta dažādu lielumu uzņēmumu darbiniekiem.

Abiem iepriekšminētajiem pasākumiem no š.g. septembra sākuma varēs pieteikties visās 29 NVA filiālēs. 

Atgādinām, ka LM sagatavotās jaunās krīzes pasākumu paketes īstenošanai kopumā ir piesaistīti Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļi vairāk kā 55 milj. latu apmērā. Paredzēts, ka, sākot ar septembri, tuvāko gadu laikā nodarbinātības pasākumos varēs iesaistīties vairāk kā 50 tūkst. bezdarbnieku. 

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.