darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Parakstīts Latvijas un Baltkrievijas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā | 29.02.2008.

29.02.2008.Lai nodrošinātu iedzīvotāju sociālo drošību, kuri pārvietojas no Latvijas uz Baltkrieviju un otrādi, kā arī novērstu dubultu sociālo apdrošināšanas iemaksu iekasēšanu, Latvija un Baltkrievija 29.februārī Minskā (Baltkrievija) parakstījušas līgumu Par sadarbību sociālās drošības jomā.

No Latvijas puses līgumu parakstīja ārkārtējā un pilnvarotā Latvijas Republikas vēstniece Baltkrievijas Republikā Maira Mora, no Baltkrievijas puses - Baltkrievijas Republikas darba un sociālās aizsardzības ministrs Vladimirs Potupčiks.

Šī līguma izstrādi valsts uzsāka jau 1995.gadā.

Sadarbības līgums balstīsies uz vairākiem principiem. Tas paredz atcelt ierobežojumus pensiju izmaksai Latvijas un Baltkrievijas iedzīvotājiem, ja tie uzturas otrā valstī.

Tāpat līgums ļaus summēt abās valstīs nostrādāto darba stāžu, lai noteiktu cilvēku tiesības uz pensiju. Saskaņā ar mūsu valsts likumdošanu, lai saņemtu pensiju, apdrošināšanas stāžam Latvijā ir jābūt ne mazākam par 10 gadiem. Ja cilvēks mūsu valstī ir strādājis 5 gadus, bet pēc tam 10 gadus Baltkrievijā, tad viņam, pieprasot pensiju Latvijā, tiks summēti abi periodi - tiesību noteikšanai tiks ņemti vērā ne tikai 5 Latvijā nostrādātie gadi, bet arī 10 gadi Baltkrievijā. Tādējādi Latvija piešķirs pensiju par 5 gadiem, savukārt Baltkrievijas pienākums būs piešķirt pensiju par 10 šajā valstī nostrādātajiem gadiem.

Paredzams, ka pensiju par Latvijā nostrādāto darba stāžu varētu pieprasīt vidēji 27 cilvēki gadā jeb gandrīz 10% no izbraukušajiem. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2006.gadā no Baltkrievijas uz Latviju imigrēja 86 cilvēki, bet no Latvijas uz Baltkrieviju - 417 cilvēki.

Patlaban Latvija ir noslēgusi divpusējos līgumus sociālās drošības jomā ar Ukrainu, Kanādu, Amerikas Savienotajām valstīm, kā arī pagaidu līgumu starp LM un Norvēģijas Karalisko Darba un sociālo lietu ministriju par sociālā nodrošinājuma shēmu piemērošanu nodarbinātām, pašnodarbinātām personām, kā arī to ģimenes locekļiem. 

Savukārt Latvijas un Krievijas sadarbības līgums sociālās drošības jomā šobrīd vēl jāratificē Saeimai.

Informāciju sagatavoja:
Vineta Bērziņa, Komunikācijas departamenta direktore, 7021632, 26497758, vineta.berzina@lm.gov.lv 
Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 7021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv