darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM rosina ar 2009.gadu paaugstināt piemaksu pie pensijas | 06.03.2008.

06.03.2008. Lai uzlabotu pensionāru materiālo stāvokli, Labklājības ministrija, izstrādājot grozījumus likumā „Par valsts pensijām", rosina ar 2009.gadu noteikt piemaksu pie vecuma pensijas visiem vecuma pensijas saņēmējiem neatkarīgi no pensijas apmēra un apdrošināšanas stāža, kā arī paaugstināt piemaksas apmēru līdz 1 latam. Grozījumi paredz arī indeksēt visas pensijas.

„Šis ir būtisks solis pretī mūsu pensionāru interesēm un saskan arī ar Latvijas Pensionāru federācijas viedokli par nepieciešamību līdz latam paaugstināt piemaksu par katru uzkrātā darba stāža gadu līdz 1996.gadam. Šo piemaksu saņemtu vairāk kā 472 tūkstoši Latvijas pensionāru, kuru pensiju lielumu ietekmēja gan naudas reforma, gan augstā inflācija 90.gadu sākumā. Ļoti ceru uz valsts ekonomisko stabilitāti, lai mūsu izstrādātās ieceres varētu sekmīgi realizēties," norāda I. Purne.

Vidējais piemaksas apmērs būtu apmēram 34 lati (ieskaitot līdz 2009. gadam piešķirto piemaksu). Lai īstenotu šīs ieceres, 2009.gadā papildus no valsts budžeta nepieciešami 133 milj. latu.

Paaugstinot piemaksas apmēru, lielāku pensijas pieaugumu iegūs tieši tie pensionāri, kuri pensionējušies līdz 1996.gadam, kad nebija ieviesta individuāla sociālās apdrošināšanas iemaksu uzskaite. Taču, ieviešot 1996.gadā jauno pensiju sistēmu, pensiju apmērs ir atkarīgs ne tikai no darba stāža, bet arī no katra cilvēka veiktajām sociālajām iemaksām.

Tā kā dzīves dārdzība skar visus pensionārus, nepieciešams arī visiem kompensēt inflācijas kāpumu, norāda I. Purne. Tāpēc LM ar 2009.gadu plāno indeksēt visas pensijas, neatkarīgi no pensiju apmēra. Pašlaik tiek indeksētas tās pensijas, kas nepārsniedz 225 latus jeb pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru.

LM sagatavotie grozījumi likumā „Par valsts pensijām" šodien izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Par grozījumiem vēl būs jālemj valdībai un  Saeimai.

Ministre arī aicina sabiedrību rūpīgi izvērtēt savu rīcību attiecībā uz atsevišķu politiķu populistiskajiem aicinājumiem veikt grozījumus likumā „Par valsts pensijām", kas garantētu minimālo pensiju, atkarībā no apdrošināšanas stāža no 180 līdz 270 latiem. „Strādājot un veicot iemaksas vidējās algas līmenī šādu pensiju nopelnīt nevar, tāpēc cilvēkiem zudīs jebkāda motivācija veikt sociālās iemaksas un uzrādīt faktiskos ieņēmumus," skaidro I. Purne. Turklāt šie grozījumi valstij 2009.gadā izmaksātu gandrīz pusmiljardu latu, tātad sociālā budžeta uzkrājums pietiktu 2 gadu izmaksai, savukārt budžeta ieņēmumi strauji samazinātos, radot nopietnus draudus pensiju sistēmai.

Atgādinām, ka šobrīd piemaksas pie vecuma pensijas ir 0,19 lati, bet  no š.g.1.jūnija piemaksas apmērs būs 0,40 lati par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Savukārt, atbilstoši februāra beigās pieņemtajiem grozījumiem likumā par valsts pensijām, 1. aprīlī tiks indeksētas pensijas līdz 150 latiem, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu. Šī indeksācija skartu  aptuveni 90% pensionāru.

Informāciju sagatavoja:

Gunta Skrebele, labklājības ministres preses sekretāre, 7021685; 29494943; gunta.skrebele@lm.gov.