darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM: ieturētās pensijas pensionāri saņems aprīlī | 25.01.2010.

Lai nodrošinātu Satversmes tiesas lēmuma izpildi, Labklājības ministrija (LM) informē, ka ieturētās pensijas pensionāri saņems aprīlī, vienlaikus ar aprīļa pensiju.

Ieturētās pensijas izmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Lai tās saņemtu, pensionāriem VSAA nav jāiesniedz iesniegums, jo visa nepieciešamā informācija jau ir aģentūras rīcībā.

Ja pensijas saņēmējs ir nomiris, viņam pienākošos pensijas daļu varēs saņemt laulātais, pirmās un otrās pakāpes radinieki, kā arī citas personas. Šādos gadījumos mirušā tuviniekam būs jāvēršas dzīvesvietai tuvākajā VSAA, līdzi ņemot pensionāra miršanas un laulības apliecību vai arī mantojuma apliecību, vai tiesas nolēmumu.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, ko piemēros atmaksājamai pensijas daļai par laika periodu no 2009.gada 1.jūlija līdz 31.decembrim, būs 23%, bet par 2010.gada janvāri - 26%, ņemot vērā neapliekamo minimumu. Likums „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" nosaka, ka personām, kurām pensija piešķirta līdz 1996.gada 1.janvārim (un nav veikts pensijas pārrēķins), neapliekamais minimums ir šīs pensijas apmērā. Bet personām, kurām pensija piešķirta vai pārrēķināta pēc 1996.gada 1.janvāra - neapliekamais minimums ir 1980 latu gadā vai 165 lati mēnesī. Tādējādi, ja pensijas apmērs (kopā ar piemaksu) nepārsniedz 165 latus mēnesī, tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek piemērots.

Ja pensionāram ir tiesības uz nodokļa vai nodokļa papildus atvieglojumiem (apliecina ieraksts algas nodokļa grāmatiņā, kas iesniegta VSAA), tos ņems vērā, aprēķinot nodokli pensijas atmaksājamai pensijas daļai.

Pensionāri, kuri brīvprātīgi vēlas iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju par 2009.gadu, to varēs darīt pēc tam, kad būs saņēmuši atmaksājamo pensijas daļu. Savukārt pensionāriem, kuriem tas ir obligāti jāizdara līdz š.g. 1.aprīlim, deklarācijas iesniegšanas termiņš ir pagarināts līdz š.g. 1.jūlijam.

Pēc LM aprēķiniem, lai atmaksātu pensionāriem no 2009.gada 1.jūlija līdz šā gada 31.janvārim ieturētās pensijas, nepieciešami 73,7 milj. latu. Savukārt, lai no š.g. 1.februāra pensionāri saņemtu pensiju pilnā apmērā, nepieciešami 110,9 milj. latu. Kopumā ieturētajām pensijām un pensiju izmaksai pilnā apmērā šogad nepieciešami 184,6 milj. latu. Savukārt 2011.gadā papildu pensijām vajadzēs Ls 122,1 milj. Šogad un nākamgad pensijām papildu vajadzīgos resursus ņems no sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta uzkrājuma.

LM informē, ka no 2010.gada 1.februāra vecuma pensijas izmaksās bez ierobežojumiem.

Atgādinām, Satversmes Tiesas spriedums attiecas tikai uz tām pensijām (vecuma un izdienas), kuras piešķirtas saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām".

Pretendējot uz pašvaldību sniegto sociālo palīdzību, pašvaldības pensionāriem ieturētās pensijas izmaksājamo naudas summu nevar uzskatīt par ienākumu vienā mēnesī. Šādā gadījumā jāņem vērā pilnas pensijas apmērs (pirms samazināšanas) iepriekšējos trīs mēnešos.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.