Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Augulis: Baltijas valstīs situācija sociālajā jomā ir līdzīga | 29.03.2010.

Situācija sociālajā jomā un esošo problēmu risinājuma modeļi visās trijās Baltijas valstīs ir līdzīgi, jo ekonomiskā krīze ir smagi skārusi ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas darba tirgus, pēc pagājušajā piektdienā notikušās Baltijas valstu sociālo lietu ministru tikšanās secina labklājības ministrs Uldis Augulis.

Tikšanās laikā notika viedokļu apmaiņa par aktivitātēm, kas veiktas darba tirgus situācijas stabilizēšanai, t.sk. izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu un Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda finansējumu.

Runājot par Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda (EGF) piešķirto finansējumu, Lietuvas sociālās drošības un darba lietu ministrs Donatas Jankausks vērsa klātesošo uzmanību uz iespējām, kas saistītas ar fonda līdzekļu izmantošanu. Nesen Eiropas Parlaments atbalstīja ledusskapju ražotāja „Snaige" un 128 Lietuvas būvniecības uzņēmumu atlaistos darbiniekus, piešķirot kopumā 1,358 milj. eiro no EGF atlaisto darbinieku pārkvalificēšanai, uzņēmējdarbības uzsākšanai vai jauna darba meklēšanai.

Igaunijā pamatā tiek izmantots Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējums darba tirgus politiku atbalstam. Latvijā pašreiz notiek darbs pie tiesiskā regulējuma izstrādes EGF finansējuma izmantošanai.

Savukārt, diskutējot par Eiropas Sociālā fonda līdzekļu izmantošanu nodarbinātības veicināšanai, Igaunijas sociālo lietu ministrs Hanno Pevkurs informēja, ka Igaunijā jau šobrīd tiek veiksmīgi īstenota jauniešu prakse pie darba devēja. Latvijā to plānots uzsākt šī gada maijā. Lietuvā par līdzīgām izmaiņām aktīvajos nodarbinātības pasākumos valdība lēmusi 24.martā.

Tāpat ministri pārrunāja jautājumus saistībā ar pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanu Baltijas valstīs. Igaunijā valdība jau ir vienojusies no 2017.gada paaugstināt pensionēšanās vecumu iedzīvotājiem līdz 65 gadiem, savukārt aprīļa sākumā minēto lēmumu parlaments skatīs jau 3.lasījumā.

Savukārt Latvija šobrīd turpina izstrādāt koncepciju par izmaiņām pensiju sistēmā. Plānots, ka to sadarbībā ar sociālajiem partneriem un, izmantojot starptautisko ekspertu atbalstu, izstrādās līdz 2010.gada jūnija beigām. Koncepcijā tiks aplūkots jautājums par pensijas vecuma pakāpenisku palielināšanu līdz 65 gadiem, sākot ar 2016.gadu.

Vienlaikus valsts sociālās apdrošināšanas un tai skaitā pensiju sistēmas finansiālās ilgtspējas sekmēšanai nozīmīgs ir jautājums par no sociālajām iemaksām nesegto pakalpojumu (pasākumi, kas tika ieviesti esošās sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes ietvaros) - piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijām un vecāku pabalstu izmaksas avota pārstrukturizēšanu uz pamatbudžetu, sākot no 2011.gada.

Atgādinām, lai diskutētu par nodarbinātības situāciju un sociālo aizsardzību Baltijas valstīs, labklājības ministrs Uldis Augulis 26.martā uz tikšanos Rīgā bija aicinājis Lietuvas sociālās drošības un darba lietu ministru Donatas Jankausku un Igaunijas sociālo lietu ministru Hanno Pevkuru.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv;

Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.