Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM diskutēs par sociālās apdrošināšanas sistēmas problēmām un risinājumiem | 06.05.2010.

Lai sekmīgi sagatavotu priekšlikumus sociālās jomas turpmākai attīstībai, Labklājības ministrijā (LM) 10.maijā plkst. 14.00 notiks diskusija par sociālās apdrošināšanas sistēmas īstermiņa un ilgtermiņa problēmām un risinājumiem.

Novērtējot diskusijas nozīmi un apspriesto risinājumu iespējamo lomu valsts līdzsvarotas attīstības kontekstā, LM uz sarunu ir aicinājusi valsts augstākās amatpersonas, Saeimā un ārpus tās pārstāvēto politisko partiju un frakciju vadītājus, sociālos partnerus, finanšu un banku sektora ekspertus, pētniekus un akadēmiķus, nevalstisko organizāciju un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus, kā arī atbildīgo valsts institūciju speciālistus. Diskusiju vadīs žurnālists Jānis Domburs.

Ekonomiskās krīzes rezultātā samazinās strādājošo skaits un darba ienākumi, līdz ar to samazinās arī  ieņēmumi speciālajā budžetā. Turklāt izdevumus speciālajā budžetā ietekmē iepriekšējo gadu straujais algu pieaugums, kā rezultātā palielinās izmaksājamo pensiju un pabalstu apmēri, jaunu pakalpojumu ieviešana esošās sociālo iemaksu likmes ietvaros un augstais bezdarba līmenis.

LM norāda, ka sociālā budžeta uzkrājums strauji samazinās un situācijas uzlabošanās tuvākajos gados nav gaidāma. Nepārskatot speciālā budžeta izdevumus vai nerodot iespējas palielināt speciālā budžeta ieņēmumus, tā uzkrājums nespēs segt jau daļēji 2011.gada pakalpojumu izmaksas.

Turklāt, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos, pieaugs sociāli aizsargājamās sabiedrības daļa, kuras nodrošināšanai būs nepieciešami arvien lielāki līdzekļi. Visu iepriekš minēto faktoru rezultātā sociālās apdrošināšanas budžeta finansiālā stabilitāte ir apdraudēta.

Tāpēc šobrīd LM izstrādā iespējamos situācijas risinājumus un izskata iespēju pakāpeniski paaugstināt pensionēšanās vecumu, ar sociālajām iemaksām nesegto pakalpojumu (pasākumi, kas ieviesti esošās sociālo iemaksu likmes ietvaros) izmaksas avota pārstrukturizēšana u.c. Tomēr par šiem priekšlikumiem vēl nepieciešamas diskusijas gan ar nozares ekspertiem, gan sociālajiem partneriem, gan politiķiem.

Līdz ar to gaidāmās diskusijas laikā klātesošie analizēs LM veikto sistēmas izvērtējumu un sniegs arī priekšlikumus sociālās apdrošināšanas sistēmas turpmākajām izmaiņām.

Pasākums notiks LM, Skolas ielā 28, 6.stāva zālē. Sākums plkst. 14.00.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv;

Liene Zvereva, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26519920,  liene.zvereva@lm.gov.lv