Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Sociālās apdrošināšanas sistēmas īstermiņa un ilgtermiņa problēmas un risinājumi | 11.05.2010.

Lai sagatavotu priekšlikumus sociālās jomas turpmākai attīstībai, Labklājības ministrijā (LM) 10.maijā notika diskusija par sociālās apdrošināšanas sistēmas īstermiņa un ilgtermiņa problēmām un risinājumiem.

Novērtējot diskusijas nozīmi un apspriesto risinājumu iespējamo lomu valsts līdzsvarotas attīstības kontekstā, labklājības ministra Ulda Auguļa iniciētajā diskusijā piedalījās Saeimā un ārpus tās pārstāvēto frakciju un partiju politiķi - S.Bendrāte (JL), A.Bērziņš (LPP/LC), A.Barča, D.Staķe (LZS), A.Seile (PS), V.Orlovs (SC), J.Sokolovskis (PCTVL), V.A. Krauklis (TP),  uzņēmēju kustības "Par labu Latviju " pārstāve I.Plaude - Rēlingere, sociālie partneri  - Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore E.Egle, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs P.Krīgers, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis A.Jaunsleinis, Valsts prezidenta padomniece Z.Kalniņa - Lukaševica, ekonomikas un banku sektora eksperti - M. Kazāks, H.Švarcs, R.Zvirgzdiņa, LB pārstāvis M.Bitāns, akadēmiķi - M.Hazans un E.Voļskis, Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja A.Verze, pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, kā arī Labklājības, Finanšu un Ekonomikas ministriju vadība un speciālisti, u.c.

Ekonomiskās krīzes rezultātā samazinās strādājošo skaits un darba ienākumi, līdz ar to samazinās arī  ieņēmumi speciālajā budžetā. Turklāt izdevumus speciālajā budžetā ietekmē iepriekšējo gadu straujais algu pieaugums, kā rezultātā palielinās izmaksājamo pensiju un pabalstu apmēri, jaunu pakalpojumu ieviešana esošās sociālo iemaksu likmes ietvaros un augstais bezdarba līmenis.

LM norāda, ka sociālā budžeta uzkrājums strauji samazinās un situācijas uzlabošanās tuvākajos gados nav gaidāma. Nepārskatot speciālā budžeta izdevumus vai nerodot iespējas palielināt speciālā budžeta ieņēmumus, tā uzkrājums daļēji nespēs segt jau 2011.gada pakalpojumu izmaksas.

Turklāt, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos, pieaugs sociāli aizsargājamās sabiedrības daļa, kuras nodrošināšanai būs nepieciešami arvien lielāki līdzekļi. Visu iepriekš minēto faktoru rezultātā sociālās apdrošināšanas budžeta finansiālā stabilitāte ir apdraudēta.

Tāpēc šobrīd LM izstrādā iespējamos situācijas risinājumus un izskata vairākus  risinājuma variantus. Tomēr par šiem priekšlikumiem vēl nepieciešamas arī turpmākas diskusijas gan ar nozares, gan  Pasaules Bankas ekspertiem, sociālajiem partneriem un

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv