darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Labklājības ministrija un Latvijas Pensionāru federācija vienojas pensiju paaugstināšanas jautājumos | 17.03.2008.

17.03.2008. Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretārs Ringolds Beinarovičs un labklājības ministres biroja vadītāja Inese Banceviča šodien tikās ar Latvijas Pensionāru federācijas(LPF) pārstāvjiem, diskutējot par aktuālajiem pensiju jautājumiem.

Labklājības ministrija un LPF bija vienoti viedoklī par nepieciešamību pensionāriem izmaksāt paaugstinātās pensiju piemaksas 40 santīmu apjomā arī par laika posmu no 2008. gada 1. janvāra līdz 31. maijam. Jau ziņots, ka piemaksu paaugstināšana no 19 santīmiem uz 40 santīmiem ir plānota ar šī gada jūniju, taču Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi „Noteikumos par ikmēneša piemaksu pie vecuma pensijas", kas paredz papildus 2008.gadā izmaksātai 19 santīmu piemaksai par laiku no 2008.gada 1.janvāra līdz 31.maijam piešķirt arī 21 santīmu piemaksu par vienu apdrošināšanas stāža gadu un šo summu izmaksāt kopā ar 2008.gada jūnija piemaksu. Noteikumu projekts, kas skars 80% no visiem vecuma pensionāriem un paredz piemaksu par katru darba stāža gadu līdz 1996.gada 1.janvārim, vēl jāskata valdībai. Šo grozījumu īstenošanai ir nepieciešami 13,7 milj. latu.

Tikšanās laikā pārrunāts arī jautājums par nākošgad plānoto piemaksu palielināšanu no 40 santīmiem līdz vienam latam. Jau ziņots, ka labklājības ministre Iveta Purne cīnīsies, lai 2009. gadā notiktu piemaksas tālāka paaugstināšana, atkarībā no budžeta iespējām. Tāpat arī ir plānots noņemt jebkādus ierobežojumus vecuma pensijas piemaksas piešķiršanai. Pašreiz piemaksu pie vecuma pensijas saņem tie pensionāri, kuru pensijas apjoms 2007.gada 1. janvārī nepārsniedza 135 latus. Labklājības ministrija pensionāru dzīves līmeņa uzlabošanai plāno piešķirt piemaksas pie vecuma pensijas visiem cilvēkiem, kuru pensija ir līdz 225 latiem.

Ja atbilstoši LM iniciatīvai ar nākošo gadu tiks paaugstināts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, tad līdz 180 latiem paaugstināsies arī robeža nelielajām pensijām. Savukārt pensijas virs 180 latiem plānots indeksēt vienu reizi gadā, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu. Tiek domāts arī par iespējām jau šogad paaugstināt to pensiju robežu, kas pakļautos straujākai indeksācijai.

Pensionāru federācijas pārstāvji arī vēlējās noskaidrot pensiju 2008. gada oktobra indeksācijas apmēra prognozi. Atbilstoši likumā „Par valsts pensijām" noteiktajam pensijām, kuru apmērs nepārsniedz 150 latus, 2008.gada oktobra indeksācijā tiks ņemti vērā 50 procenti no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Prognozēts, ka vidējais valsts pensiju pieaugums šī gada oktobra indeksācijā būs 14,86 Ls.

LM nākotnē domā arī par pensiju apmēra ierobežojumu atcelšanu un visu pensiju indeksācijas iespējām, kam piekrīt arī LPF. Ir izstrādāti grozījumi likumā „Par valsts pensijām", nosakot visu pensiju indeksācijas iespējas, tomēr, pagaidām saglabājot straujāku tieši nelielo pensiju indeksāciju. Likumprojekts izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē 2008.gada 6.martā un to vēl jāskata valdībai.

LM un LPF bija vienoti arī viedoklī par parakstu vākšanas kampaņā izvirzītajām politiskajām prasībām par pensiju palielināšanu, norādot, ka tās apdraud sociālā budžeta stabilitāti un demotivē cilvēkus maksāt nodokļus.

Labklājības ministre aprīlī gaidāmo reģionālo vizīšu laikā plāno tikties ar pensionāriem, lai klātienē atbildētu uz viņu jautājumiem.

Informāciju sagatavoja:

Gunta Skrebele, labklājības ministres preses sekretāre, 7021685; 29494943; gunta.skrebele@lm.gov.lv