darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM aicina aktīvi paust viedokli par izmaiņām pensiju sistēmā | 04.06.2010.

Lai savu viedokli par nepieciešamajām izmaiņām pensiju sistēmā varētu izteikt arī tie cilvēki, kuriem mājās nav internets, Labklājības ministrija (LM) aicina interesentus aktīvi doties uz publiski pieejamiem interneta punktiem bibliotēkās, skolās, pagastu sociālajos dienestos, u.c. iespējamās vietās.

Gadījumā, ja interneta izmantošana cilvēkiem sagādā grūtības, aicinām iepriekš norādītajās vietās cilvēkus būt atsaucīgiem un palīdzēt aizpildīt elektronisko anketu.

Atgādinām, lai rastu risinājumus valsts sociālās apdrošināšanas, t.sk. pensiju sistēmas finanšu ilgtspējas nodrošināšanai, ikviens interesents no 25.maija līdz 26.jūnijam aicināts elektroniski izteikt savu viedokli, priekšlikumus un iebildumus par Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto koncepcijas projektu Par sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtermiņa stabilitāti.

LM sagatavotajā anketā iedzīvotāji aicināti izteikt viedokli par vairākiem jautājumiem, t.sk., pašreizējo situāciju sociālās apdrošināšanas sistēmā, t.sk. pensiju sistēmā, kā arī koncepcijā ietvertajiem LM priekšlikumiem.

Ar koncepcijas projektu var iepazīties LM mājas lapā www.lm.gov.lv/ Izsaki viedokli! Savukārt aptaujas anketu elektroniski var aizpildīt LM mājas lapā http://www.lm.gov.lv/text/864.

Ekonomiskās krīzes rezultātā samazinās strādājošo skaits un darba ienākumi, līdz ar to samazinās arī  ieņēmumi speciālajā budžetā. Turklāt izdevumus speciālajā budžetā ietekmē iepriekšējo gadu straujais algu pieaugums, kā rezultātā palielinās izmaksājamo pensiju un pabalstu apmēri, jaunu pakalpojumu ieviešana esošās sociālo iemaksu likmes ietvaros un augstais bezdarba līmenis.

LM norāda, ka sociālā budžeta uzkrājums strauji samazinās un situācijas uzlabošanās tuvākajos gados nav gaidāma. Nepārskatot speciālā budžeta izdevumus vai nerodot iespējas palielināt speciālā budžeta ieņēmumus, tā uzkrājums daļēji nespēs segt jau 2011.gada pakalpojumu izmaksas. Turklāt, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos, pieaugs sociāli aizsargājamās sabiedrības daļa, kuras nodrošināšanai būs nepieciešami arvien lielāki līdzekļi. Visu iepriekš minēto faktoru rezultātā sociālās apdrošināšanas budžeta finansiālā stabilitāte ir apdraudēta.

Lai veiktu nopietnas korekcijas gan sistēmas pašreizējās situācijas uzlabošanai, gan ilgtermiņā, LM sagatavojusi vairākus priekšlikumus. Tie sociālās apdrošināšanas sistēmas izdevumu pārstrukturizēšanai paredz:

  • Pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu līdz 65 gadiem, sākot no 2016.gada līdz 2021.gadam, ik gadu to paaugstinot par pusgadu;
  • Izdienas pensiju saņēmēju pensionēšanās vecuma paaugstināšanu (šobrīd pensionēšanās vecums šo pensiju saņēmējiem ir no 38 līdz 55 gadiem, izņemot tiesnešiem);
  • Piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijām, kā arī vecāku pabalsta izmaksas avota pārcelšanu no sociālā budžeta uz pamatbudžetu;
  • Sākot ar 2012.gada 1.janvāri, pārtraukt piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijām piešķiršanu jaunpiešķirtajām pensijām;
  • Palielināt minimālo apdrošināšanas (darba) stāžu no 10 līdz 15 gadiem, sākot ar 2016.gadu un līdz 20 gadiem, sākot ar 2021.gadu;
  • Pāriet uz pensiju kapitāla uzskaiti un uzkrāšanu, vadoties no faktiski veiktajām nevis deklarētajām iemaksām;
  • Uz noteiktu laiku iesaldēt pensiju indeksāciju;
  • Nepagarināt priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas pēc 2012.gada un atteikties no atviegloto pensiju piešķiršanas;
  • No 2013.gada maternitātes un paternitātes pabalstu turpināt piešķirt 80% apmērā no individuālās iemaksu algas.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.