darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Ziņojumi par notiesātajiem nodarbinātajiem jāiesniedz atsevišķi | 07.09.2010.

Lai nodrošinātu šogad Saeimā pieņemto grozījumu likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu normu piemērošanu, ir noteikta īpaša kārtība attiecībā uz notiesātajiem, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā. 

Tā paredz paziņojumā Ziņas par darba ņēmējiem notiesātajiem piešķirt atsevišķus ziņu kodus. Savukārt Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī noteikts, ka ziņojumi par notiesātajiem būs jāiesniedz atsevišķi.

Iepriekšminēto nosaka otrdien, 7.septembrī, valdībā apstiprinātās izmaiņas Noteikumos par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli. 

Atbilstoši noteikumiem darba devēji, kuri pēc 2010.gada 1.septembra turpina nodarbināt notiesātos brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, līdz šī gada 15.septembrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā ziņas par minēto personu statusa maiņu no darba ņēmējs uz darba ņēmējs, kurš tiek nodarbināts brīvības soda izciešanas laikā. Šādos gadījumos darba devējam ir jānorāda, ka minētās personas darba ņēmēja statusu zaudējušas ar 2010.gada 31.augustu un darba ņēmēja, kurš tiek nodarbināts brīvības soda izciešanas laikā statusu ieguvušas ar 2010.gada 1.septembri.

Atgādinām, ka 2010.gada 27.maijā Saeima pieņēma grozījumus likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, lai personas, kas tiek nodarbinātas brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, atbilstoši iekļautos valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā. Līdz ar to ir precizēts darba ņēmēju loks, nosakot, ka likuma Par valsts sociālo apdrošināšanu izpratnē par darba ņēmēju ir uzskatāms arī notiesātais, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā. 

Saskaņā ar minētajiem likuma grozījumiem ar brīvības atņemšanu nodarbinātie notiesātie turpmāk nav pakļauti darba negadījumu apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai, jo laikā, kad persona sodu izcieš brīvības atņemšanas iestādē, tai nav iespējams saņemt visus šiem apdrošināšanas veidiem atbilstošos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus.

Līdz ar to atbilstoši likumam Par valsts sociālo apdrošināšanu ir noteikts, ka darba ņēmēji, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, ir pakļauti pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai un apdrošināšanai pret bezdarbu. Savukārt personas, kuras sasniegušas vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un tiek nodarbinātas brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, ir pakļautas pensiju apdrošināšanai. 

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.