Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Valdība vienojas par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilizēšanu ilgtermiņā | 13.11.2010.

Ņemot vērā Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumus, valdība sestdien 13.novembrī, ārkārtas sēdē atbalstīja LM izstrādāto koncepciju par sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtermiņa stabilitāti.

Līdz ar to paredzēts, ka piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijām varētu segt no valsts pamatbudžeta. Pašlaik minētās piemaksas izmaksā no sociālā budžeta. Savukārt par vecāku pabalsta izmaksas avota iespējamo pārstrukturizēšanu no sociālā budžeta uz pamatbudžetu vēl paredzētas diskusijas starp Finanšu ministriju un LM.

Tāpat valdība vienojās pakāpeniski paaugstināt pensionēšanās vecumu no pašreizējiem 62 līdz 65 gadiem, sākot no 2016.gada līdz 2021.gadam, ik gadu to paaugstinot par 6 mēnešiem. Arī izdienas pensiju saņēmēju (izņemot tiesnešu) pensionēšanās vecumu nolemts paaugstināt. Minēto izdienas pensiju pensionēšanās vecums ir robežās no 38 līdz 55 gadiem.

Valdības atbalstītā koncepcija paredz sākot ar 2016.gadu palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 15 gadiem, bet, sākot ar 2012.gada 1.janvāri, pārtraukt piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijām piešķiršanu jaunpiešķirtajām pensijām.

Savukārt uz noteiktu laiku paredzēts iesaldēt pensiju indeksāciju, kā arī sākot ar 2012.gadu atteikties no atvieglotajām pensijām (jaunpiešķirtajām) tiem cilvēkiem, kuri strādājuši darbos ar kaitīgiem darba apstākļiem. Bet no 2013.gada maternitātes un paternitātes pabalstu paredzēts turpināt piešķirt 80% apmērā no individuālās iemaksu algas.

LM līdz šim norādījusi, ka sociālā budžeta uzkrājums strauji samazinās un situācijas uzlabošanās tuvākajos gados nav gaidāma. Nepārskatot speciālā budžeta izdevumus vai nerodot iespējas palielināt speciālā budžeta ieņēmumus, tā uzkrājums daļēji nespēs segt jau 2011.gada pakalpojumu izmaksas. Turklāt, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos, pieaugs sociāli aizsargājamās sabiedrības daļa, kuras nodrošināšanai būs nepieciešami arvien lielāki līdzekļi. Visu iepriekš minēto faktoru rezultātā sociālās apdrošināšanas budžeta finansiālā stabilitāte ir apdraudēta.

Tāpēc, lai veiktu nopietnas korekcijas gan sistēmas pašreizējās situācijas uzlabošanai, gan finanšu ilgtspējas nodrošināšanai, LM sagatavoja vairākus priekšlikumus, kas tika ietverti koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtermiņa stabilitāti.

Ar koncepciju var iepazīties LM mājas lapā http://www.lm.gov.lv/text/864.

Informāciju sagatavoja:
Liene Užule, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26519920, liene.uzule@lm.gov.lv