Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
No 1.jūnija piemaksas būs visām vecuma pensijām, kas nepārsniedz 225 latus | 10.04.2008.

Lai, ņemot vērā dzīves dārdzības straujo pieaugumu, sniegtu atbalstu pensionāriem, no š.g. 1.jūnija  tiks  noteiktas arī piemaksas tām vecuma pensijām, kuru apmērs ir no 135 līdz 225 latiem.

Tāpat ar 1.jūniju tiks atcelts apdrošināšanas stāža ierobežojums piemaksas piešķiršanai. Proti, piemaksas varēs saņemt neatkarīgi no darba stāža visi pensionāri, kuriem vecuma pensijas nepārsniegs 225 latus.  

Šādus Labklājības ministrijas (LM) grozījumus likumā par valsts pensijām šodien, 10.aprīlī, atbalstīja Saeima. Pēc ministrijas aplēsēm, vidējais piemaksas pie pensijas apmērs būs gandrīz 12 lati mēnesī, un to šogad varēs saņemt 75,5 tūkst. pensionāru.

Atgādinām, ka LM ir izstrādājusi vēl citus grozījumus likumā Par valsts pensijām, kas paredz ar 2009.gadu paaugstināt piemaksu pie pensijas līdz 1 latam un piešķirt visiem pensionāriem neatkarīgi no pensijas apmēra, kā arī indeksēt visas pensijas. Minētās izmaiņas 6.martā ir izsludinātas Valsts sekretāru sanāksmē. Par grozījumiem vēl būs jālemj valdībai un  Saeimai.

Tāpat LM rosina līdz 40 santīmiem palielināt piemaksu pie vecuma pensijas par laika posmu no šī gada janvāra līdz jūnijam. To, par katru līdz 1995.gada 31.decembrim nostrādāto gadu, pensionāri saņemtu jūnijā kopā ar paredzēto piemaksu.

Tas nozīmē, ka tie pensionāri, kuri no šī gada 1.janvāra līdz 31.maijam saņēma 19 santīmu piemaksu pie ikmēneša pensijas par katru nostrādāto gadu, turpmāk saņemtu papildus piemaksu - 21 santīmu par katru nostrādāto gadu. Tādējādi pensionāri jauno 40 santīmu piemaksu saņemtu arī par iepriekšējiem šī gada mēnešiem. Šī piemaksa tiktu aprēķināta par katru mēnesi minētajā laika periodā.  

To paredz LM izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par ikmēneša piemaksu pie vecuma pensijas, kas š.g. 13.martā ir izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl ir jāapstiprina valdībā.

Atgādinām, ka šobrīd piemaksu pie vecuma pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, var saņemt pensionāri, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem un pensijas apmērs mēnesī nepārsniedz 135 latus. Tāpat piemaksu var saņemt arī pensionāri, kuriem pensija piešķirta ar atvieglotiem nosacījumiem par darbu kaitīgos darba apstākļos, kuru apdrošināšanas stāžs ir vismaz 25 gadi un pensijas apmērs mēnesī nepārsniedz 135 latus (ja piemaksa jau nav piešķirta 2006.gadā). Piemaksu pie vecuma pensijām saņem 80%  pensionāru. 

Šobrīd piemaksas pie vecuma pensijas apmērs ir 19 santīmi par katru apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim. Bet ar 1.jūniju piemaksa tiks paaugstināta līdz 40 santīmiem.

Informāciju sagatavoja:

Vineta Bērziņa, Komunikācijas departamenta direktore, 7021632, 26497758, vineta.berzina@lm.gov.lv