Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM: Eiropā sievietes saņem vidēji par 17,5% mazāku darba samaksu nekā vīrieši | 07.03.2011.

Eiropā sievietes saņem vidēji par 17,5% mazāku darba samaksu nekā vīrieši un šī iemesla dēļ sievietēm jāstrādā 64 dienas vairāk, lai nopelnītu tikpat daudz kā vīrieši, norāda Labklājības ministrija (LM), sagaidot 5.martu, pirmo Vienlīdzīgas darba samaksas dienu Eiropas Savienībā (ES).

LM uzsver, ka Vienlīdzīgas darba samaksas dienu turpmāk visā ES atzīmēs katru gadu. To atzīmēs tajā dienā, kas, skaitot no gada sākuma, atbilst papildu dienu skaitam, kas saskaņā ar Eurostat datiem Eiropā sievietēm jānostrādā, lai iegūtu tādu gada darba samaksu, kādu saņem vīrieši.

Attiecībā uz vidējās sieviešu un vīriešu mēneša darba samaksas atšķirību Latvijā - kopš 1990.gadu vidus bija vērojama tendence atšķirībai mazināties, atšķirībai svārstoties 15-20% robežās un labāko rādītāju sasniedzot 2008.gadā - 14,5%. Taču pēdējos divos gados atšķirība atkal ir palielinājusies, sieviešu vidējā darba samaksa 2009.gadā bija par 15,9% zemāka nekā vīriešu, 2010.gadā par 18,3%.

Vislielākā darba samaksas atšķirība starp sievietēm un vīriešiem vēl joprojām Latvijā ir novērojama finanšu starpniecībā (banku sektors), kur sievietes vidēji saņem tikai 61,1% no vīriešu algas. Tāpat lielas darba samaksas atšķirības ir vērojamas vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, informācijas un komunikācijas pakalpojumos. Šajās nozarēs 2010.gadā sieviešu vidējā darba samaksa bija 81,7% no vīriešu vidējās darba samaksas. Ir tikai dažas nozares, kur atšķirība vidējā darba samaksā vīriešiem un sievietēm ir salīdzinoši maza - valsts pārvalde un aizsardzība (97,5%), administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība (94,4%), izglītība  (93,2%) un būvniecība (95,9%).

Vienlaikus kampaņas ietvaros visā ES tiks rīkoti arī pasākumi darba devējiem, darbiniekiem un citiem interesentiem. Plašāka informācija pieejama vietnē

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=681&langId=lv

Atgādinām, ka Eiropas Komisija organizē Eiropas vienlīdzīgas darba samaksas dienu (EVDSD), lai veicinātu informētību par pastāvošajām darba samaksas atšķirībām sievietēm un vīriešiem.

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825,  marika.kupce@lm.gov.lv