Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Veikta darba tirgus situācijas analīze par nepieciešamajām bezdarbnieku apmācībām | 29.04.2008.

Lai izvērtētu situāciju Latvijas darba tirgū, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), balstoties uz darba devēju aptaujām, ir veikusi darba tirgus situācijas analīzi. Atbilstoši darba devēju vajadzībām izveidots to profesiju pamatsaraksts, kurās turpmāk tiks nodrošinātas bezdarbnieku profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas programmas.

Pēc darba devēju aptaujas datiem šogad pieprasītākās vakances būs pārdevēja, klientu apkalpošanas speciālista, kasiera, apsarga, grāmatveža u.c. profesijās. Darba devēju aptaujas liecina, ka joprojām 2008.gadā darbinieki būs pieprasīti tirdzniecības, auto remontu, komunālo, sociālo pakalpojumu u.c. nozarēs. Kā būtiskākās papildprasības darbiniekiem darba devēji minējuši valsts valodas zināšanas, datorzināšanas, krievu un angļu valodas zināšanas un B kategorijas autovadītāja kvalifikāciju.

Kaut gan nodarbināto skaits pēdējos gados Latvijā ir pieaudzis, speciālisti atzīst, ka mūsu valstī joprojām ir ievērojama darbaspēka rezerve - jaunieši, pirmspensijas vecuma sievietes, cilvēki ar invaliditāti. Lai minētās mērķa grupas iekļautu darba tirgū, NVA pakāpeniski attīsta aktīvos pasākumus, kurus nepieciešams dažādot, tādējādi palielinot darbaspēka piedāvājumu.

Vienlaikus Labklājības ministrija (LM) norāda, ka papildus iepriekšminētajām profesijām NVA ir elastīgi jāreaģē uz darba devēju pieprasījumu un jānodrošina bezdarbnieku apmācība arī citās profesijās.

Iepriekšminētais atspoguļots LM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā „Par darba tirgus īstermiņa prognozēšanas rezultātiem un profesijām, kurās nodrošināt bezdarbnieku profesionālo apmācību, pārkvalifikāciju un kvalifikācijas paaugstināšanu". Ziņojums šodien, 29.aprīlī, izskatīts valdībā. 

Atgādinām, ka NVA ik gadu organizē darba devēju aptaujas un analizē to rezultātus, lai, izvērtējot aktuālo situāciju darba tirgū, sagatavotu bezdarbniekus darba devēju pieprasītās profesijās.

Šogad darba devēju aptauja noritēja no 15.janvāra līdz 15.februārim. Aptaujā piedalījās 955 darba devēji no visiem Latvijas reģioniem, norādot patlaban visvairāk pieprasītās profesijas, vēlmes un prasības darba spēka piesaistē, kā arī gatavību iesaistīties NVA šogad īstenotajos pasākumos.

Darba devēji bija aicināti atbildēt uz jautājumiem, piemēram, par šobrīd vai tuvākajā pusgadā uzņēmumam nepieciešamajiem speciālistiem un to skaitu, par papildprasībām, kādas tiek izvirzītas vajadzīgajiem darbiniekiem, par NVA piedāvātajiem nodarbinātības pakalpojumiem, kuros ir vēlme piedalīties, par to, kā tiek vērtēta līdzšinējā sadarbība ar NVA u.c.

Informāciju sagatavoja: 

Marika Kupče, Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste 7021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv