darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
2.marts – darba samaksas atšķirības diena Eiropā | 01.03.2012.

Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā (ES) sievietes vidēji saņem zemāku atalgojumu nekā vīrieši, secina Labklājības ministrija (LM), sagaidot 2.martu, darba samaksas atšķirības dienu ES.

Tā, piemēram, sievietes ES dalībvalstīs vidēji pelna par 17% mazāk nekā vīrieši. Vislielākās darba samaksas atšķirības 2009.gadā ir konstatētas Igaunijā -30,9%, Čehijā - 25,9%,  Austrijā - 25.4%,  Vācijā - 23%, Grieķijā - 22%, Slovākijā - 21,9%, Kiprā - 21%, Somijā - 20,4%,  Lielbritānijā  - 20,4%. Savukārt vismazākās darba samaksas atšķirības pastāv Slovēnijā - 3,2%  Itālijā - 5,5%, Maltā - 6,9%, Rumānijā 8,1%, Beļģijā - 9%, Portugālē - 10%.

Ņemot vērā iepriekšminēto, uz citu ES valstu fona Latvijā ir vidēji labi rādītāji. Proti, pēc 2010.gada datiem sievietes vidēji pelna par 17,6% mazāk nekā vīrieši.

„Sievietes, saņemot mazākas algas nekā vīrieši, vecumdienās ir pakļautas lielākam nabadzības riskam, jo viņas nākotnē attiecīgi saņems zemākas pensijas. Darba samaksu atšķirība negatīvi ietekmē arī tās sievietes, kas vienas pašas apgādā bērnus, jo, saņemot zemākus ienākumus, gan pašas, gan bērni ir pakļauti nabadzības riskam," norāda LM speciālisti.

Galvenie iemesli atšķirībām darba samaksā sievietēm un vīriešiem:

- sievietes un vīrieši veic atšķirīgus darbus, atšķirīgās nozarēs, piemēram, veselības un sociālā darba nozarē ne tikai Latvijā, bet vidēji arī ES strādā 80% sieviešu;

- nozares, kurās koncentrējas sievietes, ir zemāk apmaksātas;

- sievietes retāk ieņem vadošus amatus (sabiedrībā valdošie stereotipi par vīrieti kā labāku vadītāju u.c.);

- sievietēm pārsvarā ir pārrāvumi karjerā bērnu piedzimšanas dēļ un atgriežoties darbā - grūtības saskaņot darba un ģimenes dzīvi, kas liecina par nevienlīdzīgu bērnu aprūpes un mājsaimniecības darbu sadali starp sievietēm un vīriešiem, u.c.;

- par vienas un tās pašas vērtības darbu sievietes nereti saņem zemāku atalgojumu nekā vīrieši, piemēram finanšu sektorā, bankās utt, Latvijā sievietes par vienādas vērtības darbu ar vīriešiem saņem tikai 61% no vīriešu algas;

- tendence - jo vairāk kādā jomā sieviešu, jo zemāks atalgojums, piemēram, pirmsskolas skolotājas, medmāsas, kultūras darbinieces u.c., savukārt vīriešiem - pretēji, jo vairāk kādā jomā vīriešu, jo augstāks atalgojums.

Atgādinām, ka 2.marts šogad ir noteikts par Eiropas Savienības darba samaksas starp sievietēm un vīriešiem atšķirību dienu. Šādu dienu ES oficiāli atzīmē otro gadu. Pirmā ES valsts, kura jau 2005. g. ieviesa darba atšķirību samaksas dienu ir Beļģija. Šādas dienas ieviestas arī Igaunijā, Polijā, Grieķijā, Zviedrijā, Francijā, Šveicē, Vācijā.

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825,  marika.kupce@lm.gov.lv