darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Bērnu uzticības tālruņu dienā aktualizē meiteņu pasargāšanu no vardarbības | 17.05.2012.

17. maijā pasaulē atzīmē Starptautisko Bērnu uzticības tālruņu dienu. Šogad Starptautiskā bērnu uzticības tālruņu asociācija (Child Helpline International - CHI) par būtiskāko tēmu pasludinājusi tehnoloģiju lomu meiteņu pasargāšanā no vardarbības un ļaunprātīgas izmantošanas.

CHI apkopotie dati liecina, ka valstīs, kur darbojas bērnu uzticības tālruņi, vairāk nekā 55% no visiem palīdzības saucieniem saņemti tieši no meitenēm un jaunām sievietēm. Līdzīgas tendences apstiprina arī Latvijas Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 (UT) statistika.

Lai gan aizvadītajā gadā meiteņu - UT klientu - skaits Latvijā samazinājies no 66,25% līdz 60,02%, savukārt zēnu skaits pieaudzis no 33,75% līdz 39,73%, meiteņu īpatsvars vidēji joprojām ir augstāks nekā vairumā citu CHI dalībvalstu.

VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Gruze norāda: „Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa loma bērnu ikdienā ir ļoti svarīga, ko apliecina gadiem nemainīgi augstais psiholoģisko konsultāciju skaits. UT konsultanti nereti ir pirmie, kam bērns uztic savu bezspēcību, bailes, izmisumu, jo mājās vai skolā nav uzdrošinājies lūgt palīdzību vai arī nav neviena, kam uzticēties. Šobrīd aktuālākās bērnu un pusaudžu problēmas Latvijā ir grūtības savstarpējās attiecībās un vardarbība visos attiecību veidos. Bērnu ikdienā ienākot tehnoloģijām, aizvien biežāk bērni un pusaudži savstarpējās attiecību problēmas mēdz risināt ar interneta starpniecību. Tādējādi vardarbība, ar kuru pusaudži saskaras, piemēram, skolā, tiek „pārnesta" uz interneta vidi un otrādi - tas, kas ir aizsācies internetā, ietekmē attiecības klātienē. Bērni un pusaudži internetā var kļūt ne tikai par svešinieka, bet arī par upuri skolasbiedru vardarbības upuri."

Aizvadītajā gadā VBTAI speciālisti atbildējuši uz 120 426 UT zvaniem, no tiem 14 298 jeb 12% gadījumu zvanītājiem sniegtas psiholoģiskās konsultācijas. To skaits ir pieaudzis par 3,8%, kas liecina, ka zvanītāji kļuvuši informētāki par UT darbu un daudz mērķtiecīgāk zvanījuši, lai saņemtu tieši psiholoģisko atbalstu un palīdzību krīzes situācijā. 2010. un 2011. gadā visvairāk psiholoģisko konsultācijas saņēmušo zvanītāju bija pusaudži vecumā no 12 līdz 15 gadiem, kas 2010. gadā ir 30 %, bet 2011. gadā - 33 % zvanu.

Bērnu un pusaudžu informētība par UT pakalpojumiem īpaši pieaugusi, pateicoties UT speciālistu regulāram izglītojošam darbam, veicot gan dažādas akcijas, gan arī, strādājot ar klasēm un bērnu grupām dažādu vardarbības veidu prevencijā. Tāpat arvien aktīvāk Latvijā tiek izmantotas modernās tehnoloģijas: konsultēšana e-vidē, aktīva sadarbība ar Latvijas Drošāka interneta centru un populārākajiem sociālajiem tīkliem.

Starptautisko Bērnu uzticības tālruņu dienu pirmo reizi atzīmēja 2007. gadā. Šogad tas notiek jau sesto reizi. CHI norāda, ka gandrīz visās valstīs meitenes un jaunas sievietes ir sociālā grupa, kas visvairāk pakļauta dažādām vardarbības formām, tostarp seksuālai izmantošanai, cilvēku tirdzniecībai u.tml. Saskaņā ar CHI datiem, visas organizācijas dalībvalstis vidēji gada laikā saņem vairāk nekā 20 miljonus lūgumu pēc palīdzības, no tiem vairāk nekā pusi - no meitenēm.

Atgādinām, ka uzticības tālrunis 116111 ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona. Tālruni 116111 var sazvanīt katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz 23.00, sestdienās no plkst. 8.00 līdz 22.00, bet svētdienās - no plkst. 10.00 līdz 22.00.

Informāciju sagatavoja:

Zane Brīvmane, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26134505,  zane.brivmane@lm.gov.lv