darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kā Jūs rīkojaties gadījumos, kad bērns slikti uzvedas?

Cenšos izprast bērna sliktas uzvedības cēloņus

Uz laiku liedzu datora/telefona lietošanu vai citus izklaides pasākumus

Sarāju, brīdinot par sodu nākamajā reizē

Presei Pilns arhīvs
VBTAI prasīs slēgt bērnu namu „Laubere” | 31.07.2012.

Konstatējot ilgstošus un sistemātiskus bērnu tiesību pārkāpumus bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādē „Laubere", Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir pieņēmusi lēmumu lūgt Ogres novada Domi slēgt šo bērnu namu.

Pēdējās pārbaudēs konstatēts, ka bērnu nama „Laubere" audzēkņi ilgstoši un regulāri ir bijuši pakļauti vardarbībai, turklāt jaunākie audzēkņi ir iesaistīti zādzībās un citos likumpārkāpumos, savukārt bērnu nama personāls nav spējis nodrošināt bērnu drošību un audzināšanu.

Bērnu namā veiktajās pārbaudēs konstatēts, ka vairāki bērnu nama „Laubere" audzēkņi regulāri izturējušies vardarbīgi pret jaunākajiem iestādes audzēkņiem, papildus tam mudinot un piespiežot jaunākos audzēkņus veikt likumpārkāpumus. Bērnu nama personāls nespēj atrisināt šīs problēmas, ko pārbaudes laikā atzinuši arī inspekcijas pārstāvjiem.

VBTAI rīcībā ir informācija par vairākiem gadījumiem, kad rupji pārkāptas bērnu tiesības. Piemēram, vecākie bērnu nama audzēkņi, izmantojot nazi, piespieduši jaunāko grupu audzēkņus apzagt vietējo veikalu. Tāpat fiksēti arī vairāki klajas vardarbības gadījumi, kas notikuši personāla klātbūtnē. Tomēr uz vairākiem no tiem nav sekojusi nekāda personāla reakcija.

Tādēļ VBTAI lūgs ne tikai slēgt bērnu namu, bet arī piemērot bērnu nama „Laubere" direktorei disciplinārsodu, vienlaikus skatot arī citu iestādes darbinieku atbildības pakāpi par notikušajiem pārkāpumiem.

Bērnu nama slēgšanas gadījumā VBTAI sniegs visu iespējamo palīdzību un atbalstu, lai iespējami ātri nodrošinātu citus ārpusģimenes aprūpes pakalpojumus bērnu nama audzēkņiem. Arī šodien, 31.jūlijā, VBTAI pārstāvji ir devušies uz bērnu namu „Laubere", lai informētu bērnus par radušos situāciju un tās iespējamajiem risinājumiem.

Atgādinām, ka 2008. gadā VBTAI sadarbībā ar nodibinājuma „Centrs „Dardedze"" speciālistiem šai ārpusģimenes aprūpes iestādei sniedza rekomendācijas vardarbības risku mazināšanai un novēršanai, tomēr ieteikumi nav ņemti vērā.

Lai saņemtu plašākus komentārus par izveidojušos situāciju, lūdzu, sazinieties ar VBTAI priekšnieka vietnieci Anitu Gothardi (tālrunis 67359137, e-pasts: Anita.Gotharde@bti.gov.lv).

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Brīvmane, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26134505,  zane.brivmane@lm.gov.lv