Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Paaugstinās minimālo algu un stundas tarifa likmi | 05.06.2008.

Lai uzlabotu iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem dzīves līmeni, kā arī lai samazinātu darba algas daļas izmaksu „aploksnēs", Labklājības ministrija (LM) no 2009.gada paaugstinās minimālo mēneša darba algu līdz 180 latiem un noteiks minimālo stundas tarifa likmi 1,083 latu apmērā. Savukārt pusaudžiem un darbiniekiem, kuri pakļauti paaugstinātam riskam, minimālo stundas tarifu likmi noteiks 1,239 latu apmērā.

Tas nozīmē, ka darbinieks, saņemot minimālo mēneša darba algu 180 latu apmērā, „uz rokas" saņemtu 142,85 latus par pilnu darba mēnesi (40 darba stundas nedēļā).

Tāpat gada īsajos mēnešos, piemēram, februārī, kad darba stundu skaits ir mazāks kā vidēji mēnesī, darbiniekiem, kuriem nolīgta laika algas sistēma ar minimālās stundas tarifa likmes apmaksu un kuri nostrādājuši visas mēnesī noteiktās darba stundas, darba algu nosaka minimālās mēneša darba algas apmērā.

Tas nozīmē, ka aprēķinātā darba alga jāpalielina līdz noteiktās minimālās algas apmēram.

To paredz LM izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumiem par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi. Tie šodien, 5.jūnijā, izskatīti Valsts sekretāru sanāksmē un būs jāizskata valdībā.

Minimālās mēneša darba algas paaugstināšana uzlabos konkurētspēju tiem darba devējiem, kuri maksā nodokļus no visas darba algas, salīdzinot ar tiem, kuri maksā nodokļus no minimālās darba algas, bet pārējo izmaksā „aploksnēs".

Pēc statistikas datiem 2007.gadā strādājošo skaits, kuri saņēma mazāk par minimālo darba algu vai minimālās algas apmērā, bija 73,3 tūkst. cilvēku no strādājošo kopskaita - privātajā sektorā 64,7 tūkst. un sabiedriskajā sektorā - 8,6 tūkst. cilvēku.

Atgādinām, ka pašlaik valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 160 lati, savukārt minimālais stundas likmes tarifs ir 0,962 lati.


Informāciju sagatavoja:
Ilona Jurševska, Komunikācijas departamenta direktore, 7021632, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv
Ilze Svikliņa, sabiedrisko attiecību speciāliste, 7021590, 28341987, ilze.sviklina@lm.gov.lv