darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Ministre Iveta Purne: Ģimenes ar bērniem ir mūsu prioritāte | 05.02.2008.

05.02.2008. Ministre Iveta Purne(ZZS) šodien, 5. februārī dosies uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu Vienības gatvē, lai sveiktu pagājušajā nedēļā dzimušo trīnīšu ģimeni un klātienē pavēstītu par vienreizējā pabalsta piešķiršanu trīnīšu mātei Žannai Čamanei.

„Ģimenes ar bērniem ir mūsu valsts prioritāte, tāpēc esmu rosinājusi no šī gada līdz 6 000 latiem palielināt vienreizējo pabalstu, ko valsts piešķir ģimenēm, kurās piedzimst trīnīši," norāda ministre. Jautājumu par pabalsta piešķiršanu šodien skatīs Ministru kabinets.

I. Purne atgādina, ka Labklājības ministrija aktīvi realizē virkni pasākumu ģimeņu ar bērniem atbalstam.

Viena no prioritātēm ir no nākamā gada plānotā ģimenes valsts pabalsta palielināšana. Par pirmo bērnu pabalsts varētu sasniegt 10 latus, par otro- 12, par trešo - 16 latus, par ceturto un nākamajiem - 18.

Sabiedrībā jau atzinīgi novērtēts no šī gada ieviestais vecāku pabalsts, kas nodarbinātajām personām aizstāj bērna kopšanas pabalstu. Jāatgādina, ka līdzšinējam bērna kopšanas pabalstam bija noteiks maksimālais apmērs - 392 lati mēnesī, savukārt jaunajam vecāku pabalstam nav noteikti „griesti" un tas līdzinās  algai, ko viens no vecākiem saņem „uz rokas" pēc nodokļu nomaksas.

Tagad jaundzimušā māte vai tēvs var saņemt vecāku pabalstu 70% apmērā no savas sociālās iemaksu algas. Vecāku pabalstu maksā, līdz bērns sasniedz viena gada vecumu. Savukārt ikvienai personai, kura kopj bērnu vecumā no 1 līdz 2 gadiem, tiek piešķirts bērna kopšanas pabalsts.

Minimālais vecāku pabalsta apmērs sociāli apdrošinātiem vecākiem no šī gada ir 63 lati. Savukārt vecāki, kas nav sociāli apdrošināti, tāpat kā līdz šim var saņemt bērna kopšanas pabalstu 50 latu apmērā.

Pēc Labklājības ministrijas prognozēm, vecāku pabalstu šogad vidēji mēnesī saņems gandrīz 12,9 tūkstoši cilvēku. Četru gadu laikā pabalsta saņēmēju skaits varētu pieaugt par gandrīz 4 tūkstošiem.

Ar mērķi veicināt tēvu iesaistīšanos bērnu aprūpē, ar 2009.gadu iecerēts paaugstināt paternitātes pabalsta apmēru no 80 līdz 100% no tēva vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, kā arī pagarināt atvaļinājumu bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu. 

Uzsākot sabiedrībā diskusiju, šogad iecerēts izstrādāt konceptuālus risinājumus bērna kopšanas pabalsta un bērna kopšanas atvaļinājuma dalījumam starp abiem vecākiem, lai līdzīgi kā citviet Eiropā katram no vecākiem ir rezervētu daļa no bērna kopšanas atvaļinājuma un, kā rāda statistika, tēvi arī labprāt izmanto šādu iespēju.

Savukārt, lai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma veicinātu ātrāku atgriešanos darba tirgū, tiek piedāvāti aktīvie nodarbinātības pasākumi, tai skaitā, profesionālās apmācības pasākumos šogad iecerēts iesaistīt bez darba esošas 120 personas (e-apmācība, apmācība ar bērnu aprūpes iespējām apmācību laikā).

Informāciju sagatavoja:

Gunta Skrebele, labklājības ministres preses sekretāre, 7021685; 29494943; gunta.skrebele@lm.gov.lv