darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM atbalstītā Krāslavas Jauniešu māja ļaus sagatavoties patstāvīgai dzīvei | 08.11.2012.

Krāslavas novada bērnu sociālās rehabilitācijas centrā "Mūsmājas" piektdien, 9.novembrī, atklās „Jauniešu māju". Ar Labklājības ministrijas (LM) finansiālu atbalstu realizētais projekts ļaus 16 jauniešiem iegūt praktiskas iemaņas patstāvīgai dzīvei sabiedrībā.

Jauniešu mājas atvēršana palīdzēs tās iemītniekiem iegūt prasmes un zināšanas, kas būs vajadzīgas, pēc pilngadības sasniegšanas dodoties patstāvīgajā dzīvē. Krāslavas novada sociālās rehabilitācijas centra „Mūsmājas" komanda uzvarēja LM konkursā, iegūstot iespēju iekārtot Jauniešu māju, jo ir izcili pierādījusi gan izpratni par jauniešu vajadzībām, gan spēju pamatot to risinājumu. Šīs komandas darbs rada pārliecību, ka turpmāk, darbojoties Jauniešu mājai, bērni Latgales reģionā būs sagatavoti dzīvei," uzsver Līvija Liepiņa, LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore.

„Pateicoties LM un Krāslavas novada domes atbalstam, ir izveidota mājīga, ģimeniskai videi pietuvināta Jauniešu māja. Gatavojoties dzīvei tajā, jaunieši apguvuši teorētiskas, psiholoģiskas un praktiskas zināšanas, piemēram, istabas un koplietošanas telpas rotā pašu darinātas kompozīcijas, aizkari, apgleznotas vāzes, puķupodi, fotogrāfijas, filca gleznas, kas padara māju siltu, krāsainu, individuālu, veido radošu atmosfēru," norāda Ērika Geka, Krāslavas novada bērnu sociālās rehabilitācijas centra "Mūsmājas" vadītāja.

„Jauniešu mājā" jaunieši varēs mācīties gatavot ēst, uzņemties rūpes par sevi, iepazīt pieaugušo dzīvi, lai neveidotos situācija, kad jaunietis pēc pilngadības sasniegšanas, uzsākot pastāvīgu dzīvi, neprot iztikt viens. Speciālistu uzdevums būs palīdzēt attīstīt jauniešu sociālās un praktiskās dzīves prasmes, lai nodrošinātu viņu neatkarību un veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā.

Projekta īstenošanas gaitā kopš 2012.gada maija renovētas un aprīkotas koplietošanas telpas: virtuve, ēdamzāle, konsultāciju telpa, atpūtas telpa, veļas istaba, garderobe. Tāpat izremontētas un aprīkotas astoņas dzīvojamās telpas, četri sanitārie mezgli un istaba audzinātājiem. Jaunieši, kuri dzīvos „Jauniešu mājā", paši iesaistījušies tās labiekārtošanā.

Pirms patstāvīgas dzīves uzsākšanas jauniešiem notika pirmās palīdzības sniegšanas un sanitāro normu ievērošanas apmācības. Audzinātāji sadarbībā ar jauniešiem izstrādāja praktisko padomu rokasgrāmatu patstāvīgās dzīves uzsākšanai, apskatot tēmas par ēdienkartes izveidi, budžeta plānošanu, veselību un higiēnu, svētkiem, tradīcijām, ģimenes funkcijām. Uzsākot dzīvi Jauniešu mājā, no bērnu centra budžeta jauniešiem izsniegs naudu pārtikai, higiēnas, mazgāšanas un saimniecības līdzekļu iegādei.

Projekta kopējās izmaksas pārsniedz 26 tūkstošus latu. No valsts budžeta, proti, no Valsts programmas bērna un ģimenes stāvokļa uzlabošanai 2012.gadam līdzekļiem, atvēlēti 20 tūkstoši latu. Krāslavas novada Domes līdzfinansējums projekta realizācijai ir vairāk kā 6000 latu jeb 20 % no projekta kopējām izmaksām.

Kopumā LM izsludinātajā konkursā bija iesniegti piecu pašvaldību projektu pieteikumi „Jauniešu mājas" izveidei. Atgādinām, ka 2011.gadā „Jauniešu māja" izveidota Kokneses novada domes Ģimenes krīzes centrā „Dzeguzīte", Ventspils pilsētas Domes Sociālā dienesta pansionātā un bērnu namā „Selga" un Jelgavas novada Elejas bērnu un ģimeņu atbalsta centrā. Iepriekšējos gados Jauniešu mājas atklātas arī Liepājā, Daugavpilī, Madonā un Dobelē.

Šobrīd Krāslavas bērnu centrā "Mūsmājas" dzīvo 26 bērni, no viņiem 16 jaunieši ir vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Līdz šim centrā nav bijuši piemēroti apstākļi jauniešu sagatavošanai patstāvīgai dzīvei. Projekta mērķis ir maksimāli pietuvināt centra vidi un dzīves apstākļus ģimeniskai videi, lai sekmētu jauniešu dzīves prasmju attīstīšanu un veiksmīgāku pāreju no bērnu nama uz patstāvīgu dzīvi.

LM rīcībā esošie dati liecina, ka pašlaik bērnu aprūpes iestādēs Latvijā kopumā dzīvo 1799 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, no kuriem 673 bērni ir vecumā no 13 līdz 18 gadiem. Saskaņā ar pētījuma „Ārpusģimenes aprūpes (ārpusģimenes aprūpes iestādes, audžuģimenes, aizbildnība) un adopcijas sistēmas izpēte un ieteikumi tās pilnveidošanai" datiem tikai 41% no ārpusģimenes aprūpes iestādē esošajiem bērniem jūtas pilnvērtīgi sagatavoti un ir apguvuši nepieciešamās iemaņas patstāvīgas dzīves uzsākšanai pēc iestādes atstāšanas.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Brīvmane, LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26134505,  zane.brivmane@lm.gov.lv