darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM : īstermiņa sociālās apdrošināšanas pabalstu saņēmēji jūtas ekonomiski stabili | 08.11.2012.

Šobrīd vidējā maternitātes pabalsta saņēmēja ir sieviete 29 - 30 gadu vecumā ar vidējo algu 463,80 lati, savukārt vidējais paternitātes pabalsta saņēmējs ir vīrietis 31 gada vecumā ar vidējo algu 579,90 lati, liecina Labklājības ministrijas (LM) apkopotā informācija par īstermiņa sociālās apdrošināšanas pabalstu ģimenēm ar bērniem (maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu slima bērna kopšanai) saņēmējiem.

„Šobrīd statistika liecina, ka īstermiņa sociālās apdrošināšanas pabalstus ģimenēm ar bērniem saņem cilvēki vidēji ap 30 gadu vecumu, kuri ekonomiski jūtas pietiekami stabili. Turklāt šāda tendence iezīmējas jau ilgākā laika periodā. Tajā pašā laikā satraucoša iezīme ir tā, ka aptuveni 6 tūkst. sieviešu nestrādā un saņem nevis vecāku bet gan bērna kopšanas pabalstu līdz bērna gada vecumam. Tas nozīmē, ka viņas pirms bērna piedzimšanas nav bijušas darba attiecībās un nav veikušas valsts  sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tādējādi šīs sievietes nākotnē varētu būt pakļautas nabadzības riskam, jo paļaujas uz bērna tēvu vai valsti, nevis uz sevi un ienākumiem no algota darba," uzsver LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.  

Iespēju saņemt paternitātes pabalstu Latvijā šobrīd izmanto tikai aptuveni puse jeb 5931 no tēviem. Tajā pašā laikā LM valsts sekretāre atzīst, ka 10 dienu ilgs paternitātes atvaļinājums ir pārāk īss laiks, ko pavadīt kopā ar ģimeni, tāpēc LM plāno nākotnē strādāt pie tā pagarināšanas.

LM valsts sekretāre atgādina, lai saņemtu tādus īstermiņa pabalstus kā maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsts, nav nepieciešams nostrādāt noteiktu periodu. Proti, nav nepieciešams t.s. kvalifikācijas periods. Tas nozīmē, lai noteiktu tiesības uz minētajiem pabalstiem, pietiek, ka cilvēks ir nodarbināts pabalsta pieprasīšanas dienā.

No kopējās iemaksu likmes vecāku apdrošināšanai ir novirzīts tikai 1%. Līdz ar to, lai vecāku pabalstu saņemtu likumā noteiktajā 70% apmērā atbilstoši faktiski veiktām iemaksām, cilvēkiem iemaksas būtu jāveic 58 gadus. Tādējādi, ja nepastāvētu solidaritātes princips starp iemaksu veicējiem un pabalstu saņēmējiem, šādu pabalsta apmēru izmaksāt nebūtu iespējams.

Savukārt daudzi darba devēji joprojām nav informēti, ka slimības pabalstu slima bērna kopšanai no pirmās dienas izmaksā no valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas. Šo pabalstu saņem 79,3% sievietes un 20,7% vīrieši.

Runājot par 2013.gadā plānotajiem pasākumiem, I.Jaunzeme uzsver, ka tie ir vairāki:

- maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu izmaksu griestu divkāršošana (par vienu kalendāra dienu izmaksājot Ls 23,02 un 50% no summas virs Ls 23,02),

- bērna kopšanas pabalsta paaugstināšana no 50 līdz 100 Ls par bērna kopšanu no dzimšanas līdz gada vecumam tiem cilvēkiem, kuri iepriekš nav strādājuši;

- bērna kopšanas pabalsta paaugstināšana no 30 līdz 100 Ls par bērna kopšanu no gada līdz pusotram gadam visiem vecākiem;

- turpināta bērna kopšanas pabalsta izmaksa 30 Ls apmērā mēnesī par bērnu kopšanu no pusotra līdz diviem gadiem;

- minimālā vecāku pabalsta paaugstināšana no 63 līdz 100 latiem mēnesī;

- valsts atbalsts pirmsskolas izglītības iestāžu rindu likvidēšanai 3,22 milj. latu apmērā.

Atgādinām, ka 2012.gadā sociālās apdrošināšanas iemaksu likme ir 35,09%. No tās 2,3% - maternitātes un slimības apdrošināšanai, 1% vecāku apdrošināšanai.

Ar prezentāciju var iepazīties LM mājas lapā sadaļā Aktuāli http://www.lm.gov.lv/news/id/4064.

Fotogrāfijas no preses brīfinga var lejuplādēt http://www.flickr.com/photos/87191826@N08/sets/72157631960110058/

Fakti par īstermiņa sociālās apdrošināšanas pabalstiem ģimenēmpdf.gif - 641 B

 

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.