darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM informēs Saeimu par bezdarba situāciju Latvijā | 04.02.2008.

04.02.2008. Labklājības ministrijas (LM) un Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) speciālisti rīt, 5.februārī, piedalīsies Saeimas Nodarbinātības apakškomisijas sēdē, kurā informēs par bezdarba situāciju Latvijā.

„Pēdējos piecos gados vairāk kā uz pusi ir samazinājies bezdarba līmenis. Tas no 12,2% 2002.gadā sarucis līdz 4,9% pērnā gada decembrī. Minētās izmaiņas ietekmē gan vispārējs ekonomiskās aktivitātes pieaugums, brīva darbaspēka kustība, gan arī valsts īstenotie bezdarba mazināšanas pasākumi," atzīst LM speciālisti.

Vienlaikus, neskatoties uz bezdarba līmeņa samazināšanos, kā būtisku problēmu speciālisti vēl joprojām norāda ilgstošo bezdarbu un nereģistrēto nodarbinātību.

Šobrīd lielāko daļu - 18% no NVA reģistrētajiem bezdarbniekiem veido tieši ilgstošie bezdarbnieki. Tie ir bez darba esoši cilvēki, kuri NVA uzskaitē atrodas ilgāk par 1 gadu. Viņiem visbiežāk ir grūti atrast darbu tieši profesionālo iemaņu un dažādu psiholoģisko problēmu un atkarību dēļ. 

LM speciālisti atzīst, ka ilgstošā bezdarba mazināšanā nepieciešamas aizvien jaunas metodes un ciešāka sadarbība ar darba devējiem. Lai to īstenotu, plānots, ka darba devēji jau no šī gada apmācīs bezdarbniekus kvalificēto darbu veikšanai. Šāda iespēja būs tiem bezdarbniekiem, kuriem trūkst konkrētajā profesijā nepieciešamās prasmes, jo izglītība iegūta daudzus gadus atpakaļ. Šo LM speciālisti vērtē kā vienu no efektīvākajiem veidiem, lai veicinātu labāku mazkvalificēto bezdarbnieku iekārtošanos darbā. Līdzšinējā prakse rāda, ka pēc apmācībām un darba prakses darbā iekārtojas vidēji  70 % no bezdarbniekiem.

Savukārt, lai pēc iespējas precīzāk varētu nodrošināt bezdarbnieku profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanu atbilstoši darba tirgus prasībām un darba devēju pieprasījumam, NVA līdz februāra vidum veiks reprezentatīvu Latvijas darba devēju aptauju par nepieciešamajiem speciālistiem esošo vakanču aizpildīšanai. Balstoties uz šo aptauju, NVA sagatavos darba tirgus īstermiņa prognozes par speciālistu trūkumu darba devēju norādītajās profesijās un profesiju grupās.  

Vienlaikus LM uzskata, ka nepieciešams izlīdzināt reģionālās atšķirības, tādēļ pašvaldībām ar augstu bezdarba līmeni būs pieejami papildus līdzekļi. Speciālisti uzsver, ka vietējās pašvaldības vislabāk pārzina patieso situāciju savā teritorijā un var piedāvāt atbilstošus pasākumus bezdarba mazināšanā, kas visvairāk atbilst tās teritorijā esošajai situācijai.

Informāciju sagatavoja:
Vineta Bērziņa, Komunikācijas departamenta direktore 7021632, 26497758, vineta.berzina@lm.gov.lv,
Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste 7021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv