darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Stājies spēkā Latvijas Republikas un Austrālijas līgums sociālās drošības jomā | 14.01.2013.

2013.gada 1.janvārī stājās spēkā Latvijas Republikas un Austrālijas līgums sociālās drošības jomā, atgādina Labklājības ministrija (LM). 

Līguma mērķis ir sekmēt sociālo drošību cilvēkiem, kas pārvietojas no Latvijas uz Austrāliju un otrādi, kā arī novērst dubultu sociālās apdrošināšanas iemaksu iekasēšanu. Līgums nodrošina cilvēku uzkrātā sociālās apdrošināšanas stāža nepārtrauktību. Nosakot tiesības uz pensiju, otrā valstī uzkrāto apdrošināšanas stāžu iekļaus kopējā stāžā. Tādējādi cilvēki varēs saņemt gan pensiju (pabalstu) no otras valsts, gan, summējot otrā valstī uzkrāto stāžu, iegūt tiesības uz pensijas (pabalsta) noteikšanu un izmaksu.

LM uzsver, ka līguma nosacījumi attiecas ne vien uz vecuma pensiju, bet arī uz apgādnieka zaudējuma pensiju, apbedīšanas pabalstu, vienreizējo pabalstu mirušā laulātajam un sociālā nodrošinājuma pabalstu. Līguma stāšanās spēkā arī vienkāršo sociālās drošības pakalpojumu administrēšanu abu valstu teritorijā.

Cilvēkiem, uz kuriem attiecas Līguma nosacījumi, jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā ar iesniegumu un dokumentiem, kas pierāda apdrošināšanas/iemaksu periodu. Saskaņā ar līgumu Austrālijā pensiju no Latvijas varētu saņemt aptuveni 2000 cilvēku, savukārt Latvijā pensiju no Austrālijas varētu saņemt ap 60 cilvēku.

Atgādinām, ka Latvijas Republikas un Austrālijas līgumu parakstīja Rīgā 2011.gada 7.septembrī, Saeimā to ratificēja 2012.gada 2.februārī. Līgums publicēts laikrakstā Latvijas Vēstnesis 2012.gada 22.februārī.

Atgādinām, ka šobrīd Latvija ir noslēgusi šādus divpusējos līgumus sociālās drošības jomā:

  • Latvijas Republikas un Ukrainas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā;
  • Vienošanās starp Latvijas Republikas valdību un Lietuvas Republikas valdību par sadarbību sociālās nodrošināšanas jomā;
  • Latvijas Republikas un Kanādas sociālās drošības līgums;
  • Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības vienošanās par savstarpēju pensiju izmaksu;
  • Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā;
  • Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā.

Eiropas Savienības teritorijā sociālās drošības jomu regulē 2004.gada 29.aprīļa Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr.883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu.

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.