darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Strādājošo iesaiste mūžizglītības pasākumos būs mērķētāka | 26.02.2013.

esfieg.png - 11.92 KB

Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzfinansētajos mūžizglītības pasākumos turpmāk būs lielāka iespēja iesaistīties bezdarba riskam visvairāk pakļautajiem: nodarbinātiem un pašnodarbinātiem cilvēkiem vecumā virs 45 gadiem, kā arī cilvēkiem vecumā no 25 - 44 gadiem (ieskaitot), kuri atbilst vismaz vienam kritērijam: cilvēkam ir noteikta invaliditāte; ir divi vai vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem; cilvēks ir atzīts par trūcīgu. Tas ļaus mērķtiecīgāk atbalstīt strādājošos, kuriem ir lielākais risks palikt bez darba.

Iepriekšminēto paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta Noteikumos par darbības programmas "Cilvēkresursi un nodarbinātība" papildinājuma apakšaktivitāti „Atbalsts mūžizglītības politikas pamatnostādņu īstenošanai", ko otrdien, 26.februārī, atbalstīja valdība.

Līdz šim Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotā mūžizglītības projektā varēja piedalīties un saņemt pilnu kupona vērtību cilvēki no 25 gadu vecuma. Tagad pilnas vērtības kuponu varēs saņemt cilvēki, kuriem ir noteikta invaliditāte vai, ja cilvēks ir pirmspensijas vecumā (atlikuši ne vairāk kā 5 gadi līdz pensijas vecumam). Tāpat kuponu pilnā vērtībā piešķirs cilvēkiem, kuriem ir divi vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam, vai trūcīgajiem. Pārējiem cilvēkiem būs jānodrošina 30 procentu līdzmaksājums. Pilna kupona maksimālā vērtība ir 250 latu.

LM rīcībā esošā informācija liecina, ka vislielākais bezdarba risks ir cilvēkiem vecumā no 45 gadiem. Saskaņā ar NVA statistiku, 2012.gada 3.ceturksnī bezdarbnieku īpatsvars šajā vecuma grupā bija 38% no kopējā bezdarbnieku skaita, savukārt ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars - 58% no kopējā ilgstošo bezdarbnieku skaita. Tas nozīmē, ka cilvēkiem vecumā virs 45 gadiem ir īpaši nozīmīgi papildināt un pilnveidot zināšanas, lai veiksmīgi pielāgotos pārmaiņām darba tirgū.

Vecuma grupā no 25 līdz 44 gadiem ir 37% reģistrēto ilgstošo bezdarbnieku. Šie cilvēki ir salīdzinoši ekonomiski aktīvi, viņu izglītība ir aktuālāka un atbilstošāka darba tirgus prasībām. Tādējādi viņiem ir vieglāk pielāgoties darba tirgus pārmaiņām un saglabāt darbavietu vai no jauna integrēties darba tirgū.

LM atgādina, ka mūžizglītības pasākumos var iesaistīties strādājošie un pašnodarbinātie cilvēki, izņemot valsts civildienestā nodarbinātos, lai papildinātu un pilnveidotu darbam nepieciešamās prasmes un zināšanas. Pārskatīt kritērijus, pēc kuriem atlasa šajos pasākumos iesaistāmo cilvēku loku, bija nepieciešams, lai nodrošinātu atbalstu tiem strādājošajiem, kuriem darba tirgū noturēties vai atgriezties pēc bezdarba perioda ir visgrūtāk.

2013.gadā mūžizglītības apmācībās plānots iesaistīt 4 112 cilvēkus, savukārt 2014.gadā - 550 strādājošos. LM atgādina, ka mūžizglītības pasākumu līdzfinansē no ES Sociālā fonda līdzekļiem. Kopējais mūžizglītības pasākumu finansējums 2013.un 2014.gadā ir 3,169 milj.latu, tai skaitā 1 miljons latu - virssaistību finansējums.


Informāciju sagatavoja:
Zane Brīvmane, LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26134505,  zane.brivmane@lm.gov.lv