Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM rosinās pilnveidot invalīdu stāvvietu izmantošanas nosacījumus | 01.02.2008.

01.02.2008. Cilvēki ar kustību traucējumiem bieži nevar novietot auto īpaši viņiem paredzētās vietās, jo tās aizņem mašīnas bez atļaujām. Tam par iemeslu ir gan negodprātīga autovadītāju rīcība, gan nekvalitatīvi invalīdu stāvvietu apzīmējumi, secinājuši Labklājības ministrijas (LM) speciālisti. Lai uzlabotu situāciju, LM sadarbībā ar atbildīgajiem dienestiem izstrādājusi vairākus priekšlikumus. 

Viens no tiem ir uzlabot autostāvvietu apzīmējumus, kuri nereti neatbilst prasībām. Horizontālie apzīmējumi (uz asfalta uzkrāsots simbols ar cilvēku ratiņkrēslā) bieži ir nodiluši un īpaši ziemā ir grūti pamanāmi. Savukārt vertikāli uzstādāmās ceļa zīmes, īpaši daudzstāvu autostāvvietās, bieži nav uzstādītas atbilstoši prasībām.

Speciālisti vienojušies, ka par stāvvietu apzīmējumu kontroli atbildīgajai VAS „Latvijas valsts ceļi" pastiprināti jāpārbauda autostāvvietu apzīmējumu kvalitāte. Tas īpaši attiecas uz privātajām autostāvvietām, kuru īpašnieki dažkārt aizmirst, ka Ceļu satiksmes noteikumi attiecas arī uz privātām teritorijām.

Tāpat LM aicinās Ceļu satiksmes drošības direkciju paaugstināt sodu par neatļautu invalīdu stāvvietu izmantošanu un mudinās policiju aktīvāk kontrolēt šīs stāvvietas. Patlaban sods ir Ls 20 (divas reizes augstāks nekā vispārējā gadījumā), taču pērn tas no pārkāpuma nav atturējis vismaz 12 tūkstošus autovadītāju, kas 2007. gadā sodīti par auto novietošanu invalīdiem paredzētā autostāvvietā.

Turklāt daudzi cilvēki šādus pārkāpumus veic apzināti un atkārtoti. Viens autovadītājs sodīts jau 12 reizes, divi autovadītāji  - 8 reizes, bet trīs cilvēki - 7 reizes.

Iepriekš apsekojot invalīdu stāvvietas, LM konstatējusi, ka ar nepieciešamajām atļaujām tika izmantotas tikai 23 % stāvvietu, bet lielākā daļa - 62 % stāvvietu izmantotas bez zilajām kartēm. Pārējās invalīdiem paredzētās stāvvietas apsekošanas laikā nebija aizņemtas.

Vēl viens no priekšlikumiem paredz vērst Rīgas Domes uzmanību uz nepieciešamību palielināt invalīdiem paredzēto autostāvvietu skaitu galvaspilsētā līdz 5 % no kopējo autostāvvietu skaita. Tas ļautu izmantot īpašās stāvvietas arī citām invalīdu grupām, piemēram, neredzīgiem cilvēkiem ar pavadoņiem. Patlaban Rīgas Domes noteikumi paredz, ka īpašajām stāvvietām jābūt 2 % no kopējā skaita.

Invalīdiem paredzētās autostāvvietas ir par vienu metru platākas un piemērotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Viņi var ar ratiņiem piebraukt pie plaši atvērtām auto durvīm un iekāpt un izkāpt no mašīnas. Parastās autostāvvietas platums to neļauj. Invalīdu stāvvietām nav obligāti jāatrodas pie iestādes vai veikala ieejas, taču, lai nebūtu tālu jāiet, šīs stāvvietas parasti ir  izveidotas tuvāk ieejai.

Invalīdu stāvvietu izmantošanas karte ir zilā krāsā. Tā ir jānovieto automobiļa salonā pie priekšējā stikla. Vadītāja-invalīda pazīšanās zīme - dzeltens kvadrāts - nav spēkā kopš 2006.gada 1.janvāra.

LM organizētajā sanāksmē par invalīdu stāvvietu izmantošanas kārtību piedalījās LM, Tieslietu, Iekšlietu ministriju, Rīgas Domes Satiksmes departamenta, Ceļu satiksmes drošības direkcijas, Valsts policijas Ceļu policijas biroja, Rīgas Pašvaldības policijas Ceļu policijas, Galvenās policijas pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes pārstāvji un Invalīdu lietu nacionālās padomes sekretārs. 

Informāciju sagatavoja:

Vineta Bērziņa, Komunikācijas departamenta direktore, 7021632, 26497758, vineta.berzina@lm.gov.lv 

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 7021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv