darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Labklājības ministrija aktualizē darba drošības jautājumus | 26.04.2013.

Labklājības ministrija (LM), sagaidot Starptautisko darba aizsardzības dienu, ko visā pasaulē atzīmē 28.aprīlī, aicina pieminēt darbavietās bojā gājušos darbiniekus un īpašu uzmanību pievērst preventīviem pasākumiem, lai samazinātu darbā notikušo nelaimes gadījumu un arodslimību skaitu.

Darba aizsardzībai jākļūst par ikviena uzņēmuma ikdienas darba sastāvdaļu, nodrošinot uzņēmumā darbspējīgus, veselus un apmierinātus darbiniekus, kas drošā darba vidē strādā kvalitatīvi, veicinot uzņēmuma attīstību, uzsver LM.

Straujāk attīstoties ekonomikai, nereti uzņēmumos ir atstāti novārtā darba aizsardzības jautājumi. Jaunie darbinieki nav pietiekami sagatavoti un apmācīti, darbinieki, atsākot strādāt pēc ilgāka pārtraukuma vai mainot darbavietu, nepievērš pietiekamu uzmanību drošībai. Par to liecina statistika: visvairāk smagu un nāvējošu traumu gūst darbinieki ar darba stāžu, kas ir mazāks par vienu gadu.

LM rīcībā esošie dati liecina, ka pēc strauja nelaimes gadījumu skaita samazinājuma 2008.-2010.gadā, kad tas sasniedza zemākos rādītājus pēdējo 10 gadu laikā, 2011. un 2012.gadā atkal pieaudzis nelaimes gadījumu darbā skaits. Ja 2010.gadā darbavietās bojā gājuši 25 darbinieki, tad gan 2011., gan 2012.gadā darbā mirušo skaits bija 34 cilvēki.

Atgādinām, ka 2012.gada nogalē veiktas izmaiņas vairākos normatīvajos aktos, lai atvieglotu uzņēmumiem darba aizsardzības prasību ieviešanu. Sākot ar 2013.gada 1.jūliju, būs samazināts darba aizsardzības speciālistu pamatlīmeņa apmācības apjoms no 160 līdz 60 stundām. Šādas apmācības ir piemērotas darba aizsardzības speciālistiem birojos, veikalos, bankās, u.c. uzņēmumos, kuros darbinieki parasti nav pakļauti bīstamiem riska faktoriem.

Darba aizsardzības speciālistiem, kas strādā bīstamo nozaru uzņēmumos, nepieciešamas specifiskas zināšanas, tādēļ papildus pamatlīmeņa apmācībai ieviesīs specializētu apmācību 40 stundu apmērā saistībā ar bīstamiem komercdarbības veidiem, piemēram, būvniecību, kokapstrādi, ražošanu, u.c. Šajās apmācībās darba aizsardzības speciālists iegūs padziļinātu izpratni par konkrētajā nozarē raksturīgiem riska faktoriem un piemērotākajiem pasākumiem. Tas ļaus efektīvāk novērtēt darba vides riskus un noteikt veidus darbinieku aizsardzībai.

Lai atvieglotu darba devējiem izpratni par darba aizsardzības normatīvo aktu prasību piemērošanu, Darba lietu trīspusējā apakšpadome 2013.gada 17.janvārī apstiprināja darba aizsardzības prakses standartus piecām nozarēm - būvniecībai, biroju darbam, kokapstrādei, lauksaimniecībai, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarei. Šajos prakses standartos ir apkopotas un skaidrotas darba aizsardzības prasības nozarēs un to piemērošana ir brīvprātīga. Prakses standarti pieejami Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras nacionālā kontaktpunkta interneta vietnē www.osha.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Brīvmane, LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26100727,  zane.brivmane@lm.gov.lv