darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Pasaules Bankas pētījumā pozitīvi vērtēti sociālās drošības pasākumi krīzes laikā | 15.05.2013.

Sociālās drošības tīkla pasākumi krīzes laikā Latvijā bijuši atbilstoši un labi mērķēti. Tāpat nav pamata uzskatīt, ka pabalstu sistēma mazina iedzīvotāju vēlmi strādāt. Tas secināts Pasaules Bankas (PB) zinātniskajā pētījumā "Latvija: kurš ir bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais vai trūcīgais?", ko izstrādātāji trešdien, 15.maijā, nodeva Labklājības ministrijai (LM).

Labklājības ministre Ilze Viņķele: „Tāda mēroga pētījums, kurā gandrīz gada garumā analizēti Latvijas ilgstošā bezdarba iemesli, nabadzības un nevienlīdzības tendences ekonomiskās un sociālās krīzes periodā, pabalstu un darbaspēka nodokļu mijiedarbība un pašlaik īstenotie atbalsta pasākumi, Latvijā veikts pirmo reizi. Šobrīd, kad saskaramies ar demogrāfiskiem un nodarbinātības izaicinājumiem, ir ļoti svarīgi, lai izšķiroši lēmumi netiktu balstīti uz pieņēmumiem, bet ekspertu atzinumiem. Pētījums apliecina, ka Latvijai ir jābalstās uz trim vaļiem: izglītību, veselību un attīstītiem reģioniem. Latvija nevar neņemt vērā Eiropas pieredzi, kas orientējas uz mobilitāti, mūžizglītību un citām tendencēm."

PB Polijas un Baltijas valstu reģionālais direktors Havjers Deviktors (Xavier Devictor): „Bezdarba situācijas risināšana pašlaik ir ļoti nozīmīga ne vien Latvijai, bet visai Eiropai. Daudzas valstis mēģina atbildēt uz līdzīgu jautājumu - kā veidot efektīvu pēckrīzes nodarbinātības politiku. Latvijas valdība ir bijusi ārkārtīgi tālredzīga, lai pētījums būtu balstīts uz reāliem administratīviem datiem."

LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme: „LM līdz 2013.gada 1.augustam, pamatojoties uz pētījumā "Latvija: kurš ir bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais vai trūcīgais?" iegūtajiem datiem un secinājumiem, izstrādās priekšlikumus sociālās drošības pasākumu pilnveidei. Tāpat pētījuma rezultāti būs nozīmīgi, izvērtējot nākamajā Eiropas Savienības struktūrfondu plānošanas periodā atbalstāmos nodarbinātības pasākumus".

PB eksperti norādīja, ka Latvijas valdībai būtu jāturpina iesāktais ceļš, pamatojoties uz krīzes laika atbalsta pasākumu izvērtējumu. Prioritātei jābūt bez darba esošo cilvēku atgriešanai darba tirgū, tāpat būtiski ir uzlabot pirmspensijas vecuma cilvēku un jauniešu iekļaušanos darba tirgū.

Pētnieki atzīst, ka viens no pabalstiem, kas bijis labi mērķēts, ir garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts. LM plāno tuvākajā nākotnē GMI pabalstam noteikt mazākus ierobežojumus, piemēram, noteikt, ka šo pabalstu noteiktā apjomā var saņemt arī strādājot. Tāpat pētījums atklāj, ka Latvijas bezdarbnieku grupa ir ārkārtīgi daudzveidīga. Viņus nevar iekļaut vienā kategorijā vai raksturot ar vienu pazīmi. Krīzes laikā no visiem iedzīvotājiem darbaspējīgā vecumā 30% bijušas problēmas atrast darbu.

Pētījumā analizēti tādi procesi kā darba tirgus stāvoklis un situācijas attīstība pēckrīzes periodā, cilvēku bez pieejas vai ar ierobežotu pieeju darba tirgum profilēšana, izdevumu un snieguma analīze bezdarbnieku atbalsta programmām Latvijā, Latvijas nodokļu un pabalsta sistēmas savstarpējā mijiedarbība un tās radītā finansiālā motivācija iesaistīties darba tirgū.

Tāpat pētnieki analizējuši nodarbinātības politikas ietekmi, citu valstu pieredzi, sasaistot sociālos pabalstus ar aktivizācijas pasākumiem, kā arī iespējas veidot  tādas ienākumu un nodarbinātības atbalsta programmas, kas sniedz optimālu līdzsvaru starp dalības darba tirgū veicināšanu un pietiekama sociālā atbalsta sniegšanu.

LM atgādina, ka 3.jūnijā rīkos konferenci par pētījuma rezultātiem. To atklās Ministru prezidents, labklājības ministre un Eiropas Savienības nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs Lāslo Andors. Visas dienas garumā auditoriju ar prezentācijām par aktuālajām tēmām iepazīstinās eksperti no Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas, PB, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas un Eiropas Komisijas.

Līgums par pētījuma veikšanu parakstīts 2012.gada 25.maijā. Tas veikts saskaņā Papildu saprašanās memorandā starp Eiropas Komisiju un Latviju noteikto saistībā ar 2012.gadā sagatavojamo sociālās palīdzības sistēmas reformu un aktīvās darba tirgus politikas pasākumu pilnveidošanu. Zinātniskā pētījuma izmaksas ir 200 tūkstoši latu, ko apmaksā NVA īstenotajam Eiropas Sociālā fonda projektam piešķirtā finansējuma ietvaros. Pētījuma īstenošanu 30 tūkstošu ASV dolāru apjomā līdzfinansē arī PB.

Ar prezentācijām latviešu un angļu valodā no Pasaules Bankas zinātniskā pētījuma „Latvija: kurš ir bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais vai trūcīgais?" nodošanas preses konferences 2013. gada 15. maijā iespējams iepazīties LM interneta vietnē: www.lm.gov.lv/news/id/4576.
Pētījums angļu valodā būs pieejams Labklājības ministrijas interneta vietnē no 27. maija.

Fotogrāfijas no 15.maija preses konferences ir pieejamas šeit: www.flickr.com/photos/lm_foto/sets/72157633484309035/with/8739896177/


Informāciju sagatavoja:
Zane Brīvmane, LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26100727,  zane.brivmane@lm.gov.lv