Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Sezonas laukstrādniekus apdrošinās pensijai | 14.08.2013.

Lauksaimniecībā sezonāli strādājošie cilvēki, kuru ienākumi pārsniegs 70,00 euro mēnesī, būs sociāli apdrošināti pensijai. Tas nozīmē, ka nostrādātā darba periodi veidos apdrošināšanas stāžu vecuma pensijai un veiktās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai palielinās pensijas kapitālu.

Tāpat sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātājam (darba devējam) būs pienākums par saviem līdzekļiem apdrošināt lauksaimniecībā strādājošos pret nelaimes gadījumiem.

LM informē, ka darba ņēmējs likuma Par valsts sociālo apdrošināšanu izpratnē ir cilvēks, kurš maksās sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli. Katru cilvēku, kas maksās sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli, darba devējs reģistrēs Valsts ieņēmumu dienestā, kā arī iesniegs ziņas par viņa ienākumiem un aprēķināto nodokli. Plānots, ka laukstrādnieku ienākuma nodokli sezonas darbos strādājošajiem būs jāsāk maksāt no 2014.gada 1.aprīļa.

Piemēram, ja cilvēks algā saņems 100 euro mēnesī, tad no šīs summas 13,5 euro (90% no sezonas laukstrādnieku nodokļa) būs novirzīta pensiju apdrošināšanai, bet 1,5 euro (10% no sezonas laukstrādnieku nodokļa) - iedzīvotāju ienākumu nodoklim.

Iepriekšminēto paredz otrdien, 13.augustā, valdībā apstiprinātie Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu. Tie vēl jāpieņem Saeimā.

Grozījumu izstrādē piedalījās Finanšu ministrija, Zemkopības ministrija, Lauku atbalsta dienests, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts darba inspekcija, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, augļkopības un dārzkopības nozari pārstāvošās nevalstiskās organizācijas.

Īslaicīgajos sezonālajos darbos 2011.gadā bija nodarbināti 232 cilvēki.


Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče, LM Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825,  marika.kupce@lm.gov.lv