Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Viņķele: bērniem no nepilnām ģimenēm dramatiski zems valsts atbalsts | 03.09.2013.

„Bērniem, kas aug nepilnās ģimenēs, jāsaņem lielāks valsts atbalsts, jo tieši šīs ģimenes šobrīd ir visvairāk pakļautas nabadzības riskam," uzskata labklājības ministre Ilze Viņķele.

Šī valsts atbalsta noteikšana ir Tieslietu ministrijas pakļautībā, un šodienas valdības sēdes laikā tiks skatīts TM redzējums par krīzes laikā iesaldētajiem Uzturlīdzekļu garantijas fonda līdzekļiem. I.Viņķele ir neizpratnē par TM rīcību, kas nevēlas straujāk atgriezties pie pirmskrīzes atbalsta apmēra bērniem bez viena vecāka. 

Šobrīd bērni bez viena vecāka vai gadījumos, ja viens no vecākiem atteicies maksāt uzturlīdzekļus, saņem Ls 35 - 40 mēnesī. Jau 2012. gada septembrī Labklājības ministrija vērsa valdības uzmanību uz situācijas nopietnību, norādot, ka krīzes laikā samazinātie pabalsti šiem bērniem būtu strauji jāatjauno laikā, kad valsts ekonomika sākusi atgūties. Tāpēc TM šogad bija jāsniedz valdībai redzējums par iespējām ātrāk atgriezties pie pirmskrīzes laika atbalsta - attiecīgi Ls 50 - 60 mēnesī. Ministrei informatīvais ziņojums izrādījies nepatīkams pārsteigums, jo TM Uzturlīdzekļu garantijas fondam nav pieprasījuši papildu līdzekļus un joprojām rekomendē atgriezties pie pabalsta pilnā apmēra tikai ar 2017. gadu.

Viņķele norāda: „43% nepilno ģimeņu 2011.gadā bija nabadzības riskam visvairāk pakļautā sabiedrības grupa.  Salīdzinājumā ar 2010.gadu nabadzības risks šīm ģimenēm ir palielinājies par 4 % punktiem. Vienlaikus ir jāņem vērā, ka saskaņā ar UNICEF 2013.gadā publicēto ziņojumu „Child well-being in rich countries. A comparative overview", no 29 valstīm Latvija ir ierindota 28.vietā pēc bērnu vispārējas labklājības un materiālas labklājības situācijas. Tādēļ lielāka finansiāla atbalsta nodrošināšanai vienai no nabadzības riskam visvairāk pakļautām grupām - bērniem no nepilnām ģimenēm - būtu jābūt prioritātei."

Labklājības ministre uzskata, ka fiskālās disciplīnas ievērošanu nedrīkstētu balstīt uz sabiedrības mazāk aizsargātās daļas - bērnu no nepilnām ģimenēm - rēķina.
Viņa uzsver, ka nekādā gadījumā neatbalstīs ziņojuma projektā ietverto un MK atbalstīšanai piedāvāto variantu par lēno pabalstu atgriešanu un norāda uz neilgtspējīgu demogrāfijas politiku.

Papildu informācija:
Marta Krivade
labklājības ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
+371 26486312
marta.krivade@lm.gov.lv