darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Viņķele aicinās Saeimu ļaut jaunajiem vecākiem izvēlēties vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu | 08.10.2013.

Otrdien, 8. oktobrī labklājības ministre Ilze Viņķele Sociālo un darba lietu komisijas deputātus iepazīstinās ar demogrāfijas vienošanos. Ministre aicinās deputātus ļaut  jaunajiem vecākiem izvēlēties sava vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu - 70% apmērā no bruto algas ik mēnesi līdz bērna gada vecumam vai 43,75% apmērā no bruto algas ik mēnesi līdz bērna pusotra gada vecumam.

Jau iepriekš Labklājības ministrijas eksperti norādījuši, ka panāktā vienošanās nav labākā alternatīva jauno vecāku atbalstam. Vienlaikus jāatzīmē, ka izdevies saglabāt Latvijas nodokļu maksātāju veidotā sociālā budžeta ilgtspēju, nav jāpaaugstina sociālais nodoklis un galvenais mērķis ir sasniegts - atbalsts jaunajiem vecākiem līdz bērna pusotra gada vecumam aug. Tāpat no 2014.gada septembra brīvpusdienas būs arī 3.klases skolēniem, ēdiena kvalitātes uzlabošanai piešķirtas papildu dotācijas un pirmskrīzes līmenī tiks atgriezts uzturlīdzekļu pabalsts bērniem, kuru viens no vecākiem izvairās pildīt savas finansiālās saistības.

Kā norāda Viņķele, vissvarīgākais panāktajā vienošanās ir paredzēt jaunā vecāka izvēles iespējas. Ministre atgādina, ka esošā vienošanās nozīmē, ka, lai saņemtu visu sev pienākošos vecāku pabalstu, trešdaļa sociālo nodokli maksājošo vecāku ar bērnu līdz gada vecumam katru mēnesi būs neizdevīgākā situācijā nekā līdz šim. Respektīvi, ja vecāks saņem 500 latu bruto, tad līdzšinējo 350 latu vecāku pabalsta vietā viņš ik mēnesi saņems Ls 218,75 vecāku pabalstu un Ls 120 bērnu kopšanas pabalstu. Kopā - 338,75 lati. Tas nozīmē, ka visiem vecākiem, kuru alga uz papīra sasniedz vai ir lielāka par Ls 500, esošā vienošanās ik mēnesi samazina līdz šim garantēto ienākumu aizvietojumu.

„Valstij nevajadzētu iejaukties vecāku izvēlēs un ģimenes finanšu plānošanā. Vecākiem būtu jāļauj izvēlēties - pavadīt ar bērnu gadu un ik mēnesi saņemt līdzšinējos 70% no bruto algas vai pusotru gadu, saņemot 43,7% no bruto algas," uzskata ministre.


Papildu informācija:

 

Marta Krivade
labklājības ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
+371 26486312
marta.krivade@lm.gov.lv