Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Ar sociālās rehabilitācijas pakalpojumu palīdzību plāno mazināt nepilngadīgo atkarību no psihoaktīvām vielām | 14.11.2013.

Plānots, ka turpmāk sociālās rehabilitācijas pakalpojumus par valsts budžeta līdzekļiem varēs saņemt ne vien no psihoaktīvām vielām atkarīgi bērni un pilngadīgas personas, bet arī tie nepilngadīgie, kuri psihoaktīvās vielas lietojuši vairākas reizes, tajā pašā laikā vēl spējot kontrolēt savu tieksmi pēc minētajām vielām.

Izmaiņas nepieciešamas, lai varētu savlaicīgi apzināt tos nepilngadīgos, kuri lieto psihoaktīvās vielas, tādējādi jau pašā sākumā mazinot viņu nākotnē iespējamo atkarību no psihoaktīvām vielām.

Iepriekšminēto paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Kārtība, kādā no psihoaktīvām vielām atkarīgās personas saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, kas ceturtdien, 14.novembrī, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Plānots, ka pakalpojuma sniedzējs turpmāk varēs pārtraukt sniegt pakalpojumu, ja pakalpojuma saņēmējs patvaļīgi un nesaskaņoti atstās pakalpojuma sniedzēja telpas. Šādi grozījumi nepieciešami, lai novērstu valsts budžeta līdzekļu neracionālu izlietojumu un radītu iespēju nodrošināt pakalpojumu motivētākiem klientiem.

Vienlaikus Sociālās integrācijas valsts aģentūrai būs pienākums informēt cilvēka narkologu par pakalpojuma piešķiršanu, uzņemšanu rindā vai atteikumu piešķirt pakalpojumu. Savukārt pakalpojuma sniedzējam būs pienākums informēt cilvēka narkologu ne vien par pakalpojuma pabeigšanu vai pārtraukšanu, bet arī par tā izbeigšanu. Šādi grozījumi veicinās pakalpojuma pēctecību, nodrošinot, ka cilvēka ārstējošais narkologs ir informēts par pakalpojuma kursa norisi.

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties LM interneta vietnē sadaļā Aktuāli - Izstrādes stadijā esošie projekti http://www.lm.gov.lv/text/1789.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem 2012.gadā ārstniecības iestāžu uzskaitē bija kopumā 567 bērni, kuriem diagnosticēta pārmērīga psihoaktīvo vielu lietošana, no tiem 272 bērniem tā diagnosticēta pirmreizēji. Tāpat 32 bērniem diagnosticēta atkarība no psihoaktīvām vielām, no tiem 9 bērniem tā diagnosticēta pirmreizēji. Savukārt 2012.gadā ārstniecības iestāžu uzskaitē bija 23 873pilngadīgie no psihoaktīvām vielām atkarīgie cilvēki, no tiem 1856 reģistrēti pirmreizēji.

Kopš pakalpojuma ieviešanas 2003.gadā pieprasījums pēc tā ir bijis nemainīgi augsts - 2010., 2011. un 2012.gadā pakalpojumu ik gadu saņēmuši vidēji 59-60 nepilngadīgie un vidēji 18-19 pilngadīgie no psihoaktīvām vielām atkarīgie cilvēki.

Savukārt laikā no 2013.gada 1.janvāra līdz 30.septembrim pakalpojuma saņemšanu bija uzsākuši jau 34 nepilngadīgi un 14 pilngadīgi no psihoaktīvām vielām atkarīgi cilvēki. 2013.gadā par valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošināta 64 nepilngadīgu un 10 pilngadīgu no psihoaktīvām vielām atkarīgu cilvēku sociālā rehabilitācija.

2013.gadā sociālās rehabilitācijas pakalpojumu no psihoaktīvām vielām atkarīgiem bērniem sniedz VSIA „Straupes Narkoloģiskā slimnīca" Pusaudžu rehabilitācijas kolektīvs „Saulrīti", savukārt VSIA „Slimnīca „Ģintermuiža"" sniedz pakalpojumu no psihoaktīvām vielām atkarīgiem pilngadīgiem cilvēkiem.

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.