Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM rosina pilnveidot profesionālās rehabilitācijas saņemšanu | 21.08.2008.

Lai veicinātu cilvēku ar invaliditāti integrēšanos sabiedrībā un atgriešanos darba tirgū, Labklājības ministrija (LM) rosina ļaut cilvēkiem pilnībā saņemt profesionālo rehabilitāciju arī gadījumā, kad netiek noteikta atkārtota invaliditāte. 

Tas nozīmē, ka arī tie, kuriem, uzsākot mācības Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA), bija noteikta invaliditāte, taču mācību laikā veselības stāvoklis ir uzlabojies un Veselības un darbspēju ārstu valsts komisija invaliditāti atkārtoti nenosaka, varēs pabeigt mācības SIVA par valsts budžeta līdzekļiem.

To paredz LM izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā personas saņem profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus, kas šodien, 21.augustā, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Par tiem vēl lems valdība.

Tāpat minētie grozījumi paredz samazināt laika periodu, pēc kura cilvēki ar invaliditāti nepieciešamības gadījumā varētu atkārtoti saņemt profesionālo rehabilitāciju.

Tā, piemēram, ja persona ir apguvusi profesionālās vidējās izglītības programmu, tad atkārtotu profesionālo rehabilitāciju 1.līmeņa profesionālajā augstākajā izglītības programmā būs iespēja saņemt pēc trīs gadiem, nevis pēc pieciem, kā tas ir pašlaik.

Savukārt, ja cilvēka veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams rekomendēt nākošo profesionālās rehabilitācijas posmu - augstākas profesionālās kvalifikācijas iegūšanu, tad atkārtotu profesionālās piemērotības noteikšanu būs iespējams veikt tikai pēc gada.

Profesionālā rehabilitācija ir iespēja cilvēkiem ar invaliditāti par valsts budžeta līdzekļiem atjaunot vai papildināt zināšanas esošajā profesijā vai apgūt jaunu profesiju, paralēli saņemot psihologa, sociālā darbinieka un mediķu atbalstu.

Tā ietver arī profesionālās piemērotības noteikšanu, kas palīdz izvēlēties atbilstošāko profesiju, ņemot vērā pretendenta intereses, spējas un prasmes, kā arī profesijas atbilstību cilvēka veselības stāvoklim.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas departamenta direktore, 67021632, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv

Ilze Svikliņa, Komunikāciju departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021590, 28341987, ilze.sviklina@lm.gov.lv