darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM: invaliditātes noteikšanas sistēma būs ērtāka klientiem | 25.08.2008.

Tuvākajos gados ar Eiropas Savienības fondu atbalstu Labklājības ministrija (LM) pilnveidos invaliditātes noteikšanas sistēmu, veidojot to ērtāku klientiem. Turpmāk invaliditātes sistēmas pamatā būs arī prognozējamas invaliditātes noteikšana, lai cilvēks savlaicīgi varētu novērst invaliditātes risku.

Invaliditātes noteikšanas procesā plānots iesaistīt plašāku speciālistu loku - ne tikai ārstus-ekspertus, bet arī ģimenes ārstus, sociālos darbiniekus, psihologus, izglītības darbiniekus (ja invaliditāti būs jānosaka bērniem līdz 18 gadu vecumam), rehabilitologus, nodarbinātības speciālistus, kā arī pašus klientus.

Šajā procesā  izvērtēs dažādas cilvēka spējas, t.sk., pašaprūpes, pārvietošanās, apmācības, orientācijas, komunikācijas, kā arī spējas kontrolēt savu uzvedību. Turklāt pirms invaliditātes noteikšanas paši klienti varēs novērtēt pašaprūpes un sociālās integrācijas spējas.

Savukārt, lai cilvēkiem ar prognozējamu invaliditāti mazinātu risku kļūt par invalīdiem, turpmāk plānots noteikt arī prognozējamu invaliditāti. Tas ir ļoti būtiski, lai šiem cilvēkiem savlaicīgi veiktu intensīvu ārstēšanu, t.sk., medicīnisku rehabilitāciju. Tādējādi viņiem tuvākā vai tālākā nākotnē samazinātos risks kļūt par invalīdiem.

Gadījumos, kad invaliditāte tomēr būs iestājusies, valsts savlaicīgi nodrošinās kvalitatīvus rehabilitācijas pakalpojumus. Līdz ar to šiem cilvēkiem būs nodrošināta pēc iespējas pilnvērtīgāka dzīve. 

Vienlaikus ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija pārstrādās invaliditātes noteikšanas kritērijus. Invaliditātes noteikšanā papildus medicīniskiem kritērijiem lielāks uzsvars tiks likts uz sociālajiem kritērijiem - cilvēka pašaprūpes un integrācijas iespējām sabiedrībā. Līdztekus tiks ņemta vērā arī viņa profesija, darbspējas un darba apstākļi.

Lai noskaidrotu, kā darbojas jaunie invaliditātes noteikšanas kritēriji, tos pārejas periodā izmēģinājuma projektā izmēģinās kādā no Latvijas rajoniem. Līdztekus noritēs arī apmācības sociālajiem darbiniekiem, ģimenes ārstiem, ārstiem-ekspertiem un rehabilitologiem par iepriekšminētā klasifikatora praktisko pielietošanu.

Paredzams, ka jaunās sistēmas izveidei un ieviešanai komisija piesaistīs gan vietējos, gan ārzemju ekspertus.  

Kopumā šīm aktivitātēm paredzēts  vairāk kā 1 milj. latu. Līdz 85% no projekta izmaksām segs no Eiropas Sociālā fonda, bet pārējo - no valsts budžeta.

Tas paredzēts šodien, 25.augustā, valdībā pieņemtajos Ministru kabineta (MK) noteikumos par ESF aktivitāti „Darbspēju vērtēšanas sistēmas pilnveidošana".

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, LM Komunikācijas departamenta direktore 67021632, 26110065, Ilona.Jursevska@lm.gov.lv

Liene Zvereva, sabiedrisko attiecību speciāliste 67021666, 26519920, liene.zvereva@lm.gov.lv