Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Ceturtajai daļai bērnu ir iebildumi pret viņu fotoattēlu izvietošanu internetā | 29.05.2014.

Tuvojoties 1.jūnijam, Starptautiskajai bērnu tiesību aizsardzības dienai, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sadarbībā ar Drošāka interneta centru Net-Safe Latvia piedāvā sociālās reklāmas klipu, aicinot vecākus aizdomāties par savu bērnu fotoattēliem, kas ievietoti sociālajos portālos publiskai apskatei, informē Labklājības ministrija.

Ar klipu var iepazīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=x87VHKQGA4Y

Sadarbībā ar portālu Draugiem.lv īstenota bērnu un vecāku aptauja par to, kādi ir privāto fotoattēlu izvietošanas publiskai apskatei paradumi un attieksme pret to. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 1000 respondentu gan pieaugušo, gan bērnu kategorijās. Lielākā daļa (87%) bērnu un jauniešu ir paši ievietojuši savus attēlus dažādos sociālajos portālos, savukārt 57% atbildējuši, ka tā rīkojušies viņu vecāki. Lielākā daļa (76%) ar šiem fotoattēliem bijuši apmierināti, tomēr katrs ceturtais bērns atzinies, ka viņam tas nav paticis. Turklāt vairāk nekā 20% respondentu norādījuši, ka gribētu, lai vecāki šos fotoattēlus izņemtu no publiskās vides.

73% vecāku aptaujā apstiprinājuši, ka ievietojuši sociālajos portālos savu bērnu fotogrāfijas. Vairāk nekā 90% apgalvo, ka pirms tam šo rīcību ir apdomājuši. Gadījumā, ja bērns iebilstu pret savu attēlu izvietošanu publiskai apskatei, ap 80% respondentu būtu gatavi izņemt attēlus no portāliem, tomēr 13% sieviešu un 18% vīriešu to nedarītu. Komentējot aptauju, liela daļa vecāku norāda, ka ir ļoti rūpīgi jāapdomā, kādi attēli tiek izvietoti internetā, daudzi arī uzsver, ka bērnu fotoattēlus izvieto tikai pieejamus draugu un radinieku apskatei. Tomēr daži respondenti nekādus riskus tajā nesaskata un norāda, ka internets ir tā pati iela, uz kuras arī bērnus apskata daudzi svešinieki.

„Aptaujā iegūtie dati liecina, ka pietiekami būtiskai bērnu un jauniešu daļai viņu privātumu skarošu attēlu izvietošana publiskai apskatei tomēr nav pieņemama, tajā pašā laikā būtiska daļa pieaugušo tajā problēmu nesaskata. Protams, šī tendence it kā nerada tiešus draudus bērnam, taču tā liek nopietni aizdomāties, vai patiešām ir tik nepieciešams apzināti iepazīstināt visu pasauli ar sava bērna dzīves gaitām. Iespējams, tas ir lēmums, kas jāpieņem pašam bērnam," uzsver VBTAI priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa.

Nepieciešamību vērst vecāku uzmanību uz to, kādas savu bērnu fotogrāfijas viņi publicē internetā, skaidro Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska: „Protams, ikviens lepojas ar saviem bērniem, grib parādīt, cik viņi jauki, forši un īpaši - tomēr nereti ir gadījies redzēt, ka robeža tiek pārkāpta. Varbūt pēc 10 gadiem jūsu meita nepriecāsies, ka internetā klejos viņas bildes, kur viņa ir vannā! Tas, ka mēs ievietojam savu bērnu fotogrāfijas internetā ar domu, ka tikai draugi tās redzēs, ir maldīgs priekšstats - ļoti bieži tās redz arī pilnīgi sveši cilvēki. Un diemžēl mūsu sabiedrībā ir arī cilvēki, kuri pārkopē jūsu pašu ievietotās kailu vai puskailu bērnu fotogrāfijas uz sava datora. Tāpēc aicinām rūpīgi padomāt - ja jūs negribētu, ka fotogrāfijas tiek izlīmētas pie afišu stabiem, nelieciet tās arī internetā!"

Starptautiskās bērnu tiesību aizsardzības dienas priekšvakarā tradicionāli notiks arī Atvērto durvju diena VBTAI. Tā norisināsies visās inspekcijas filiālēs 30.maijā no plkst.10.00 līdz 12.00. Pasākuma laikā bērniem, viņu vecākiem, aizbildņiem un audžuģimenēm, speciālistiem un citiem interesentiem būs iespēja saņemt konsultācijas par jautājumiem saistībā ar bērnu drošību, pamatvajadzību un interešu nodrošināšanu, kā arī par savstarpējo attiecību jautājumiem (bērns - vecāks, vecāks - vecāks, bērns - pedagogs, vecāks - pedagogs, bērns - bērns) u.c. Inspekcijas pārstāvji atbildēs uz jautājumiem par bērnu tiesību nodrošināšanu un bērnu drošību. VBTAI filiāļu adreses var atrast inspekcijas mājaslapas sadaļā Pieņemšanas laiks un vieta: http://www.bti.gov.lv/lat/zinas_par_iestadi/pienemsanas_laiks_un_vieta/

Sociālās reklāmas akciju atbalsta portāls Draugiem.lv, Inbox.lv, kā arī televīzijas kanāls RīgaTV 24.

 

Informāciju sagatavoja:

Viktorija Buraka, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26100727, viktorija.buraka@lm.gov.lv