darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Mikrouzņēmumu darbinieki lielākoties veic mazas sociālās iemaksas | 21.10.2014.

Vidējais iemaksu objekts mikrouzņēmuma darbiniekam ir vērtējams kā relatīvi mazs, secina Labklājības ministrija (LM), analizējot Mikrouzņēmumu nodokļa likuma praktiskās īstenošanas gaitu un rezultātus.

2014.gada 1.jūlijā bija 36 962 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji un to skaits palielinājies 5,1 reizi kopš 2011.gada sākuma, kad mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu varēja iegūt ne tikai no jauna reģistrētie nodokļu maksātāji, bet arī iepriekšējos periodos reģistrētie nodokļu maksātāji.

Cilvēkiem, par kuriem nodokļus maksā, piemērojot  mikrouzņēmuma nodokļa režīmu, ir neliels valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumu apmērs salīdzinājumā ar tiem, kuri sociālās iemaksas veic vispārējā kārtībā. Mikrouzņēmumu darbinieku sociālās iemaksas (salīdzinājumā ar darbiniekiem vispārējā gadījumā) ilgtermiņā negatīvi ietekmēs pensiju un apdrošināšanas atlīdzību apmērus. Vienlaikus mikrouzņēmuma darbinieki salīdzinājumā ar darba ņēmējiem vispārējā gadījumā nodarbinātības laikā saņem lielākus ienākumus, jo viņu ienākums bruto un neto neatšķiras. Tomēr mikrouzņēmumu darbinieki brīvprātīgi sociālajai apdrošināšanai pievienojas ļoti reti (2014.gada 1.ceturksnī 66 cilvēki) un īsu periodu pirms pakalpojuma pieprasīšanas.

Ziņojumā apskatīta arī pašnodarbināto un patentmaksas maksātāju sociālā aizsardzība. Pašnodarbināto cilvēku skaits, kuri veic sociālās iemaksas, nav liels un 2014.gada 1. ceturksnī bija tikai 0,8% no kopējā sociāli apdrošināto cilvēku skaita. Gandrīz visi jeb 85%-90% no pašnodarbinātajiem sociālās iemaksas veic no minimālā apmēra - 320 eiro. Lielākoties pašnodarbinātie sociālās iemaksas veic īsu periodu un minimālā apmērā.

Patentmaksas maksātājiem reģistrētie sociālo iemaksu objekti ir mazi no 45,36 eiro līdz 243,46 eiro mēnesī atkarībā no patentmaksas lieluma. Šie cilvēki ir pakļauti tikai pensiju un invaliditātes apdrošināšanai. Patentmaksas maksātājs gan papildina savu apdrošināšanas periodu, bet sociālo iemaksu objektu ietekme uz vecuma vai invaliditātes pensijas apmēru ir neliela. LM uzsver, ja cilvēka apdrošināšanas stāžu un sociālo iemaksu objektu veido tikai patentmaksas, tad cilvēks nenopelna garantēto minimālo vecuma pensiju. Tas nozīmē, ka pārējiem sociālo iemaksu veicējiem būs jāsedz starpība starp aprēķināto un piešķirto valsts vecuma pensiju.

Ar informatīvo ziņojumu Par Mikrouzņēmumu nodokļa likuma praktiskās īstenošanas gaitu un rezultātiem, kā arī mazās saimnieciskās darbības veicēju sociālo nodrošinājumu otrdien, 21.oktobrī, LM iepazīstināja valdību.

Atgādinām, ka Mikrouzņēmumu nodokļa likuma pārejas noteikums paredz, ka valdība izvērtē šā likuma praktiskās īstenošanas gaitu un rezultātus, it īpaši attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām un sociālās apdrošināšanas pakalpojumu pieejamību mikrouzņēmumu darbiniekiem, un katru gadu līdz 1.oktobrim laikposmā līdz 2015.gadam iesniedz Saeimai ziņojumu par to.

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče, LM Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825,  marika.kupce@lm.gov.lv