darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Plāno pilnveidot palīdzības sniegšanu vistrūcīgākajām personām | 23.10.2014.

Plānots, ka palīdzību no Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām (Fonda) turpmāk varēs saņemt par trūcīgām atzītās ģimenes, īpaši ģimenes ar bērniem, un krīzes vai ārkārtas situācijā nonākušie cilvēki. Cilvēka vai mājsaimniecības atbilstību palīdzības saņemšanai apliecinās pašvaldības sociālā dienesta izziņa.

Iepriekšminēto paredz Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais Ministru kabineta noteikumu projekts Noteikumi par darbības programmas Pārtikas un pamata materiālās palīdzības sniegšanai vistrūcīgākajām personām 2014.-2020.gada plānošanas periodā īstenošanu, kas ceturtdien, 23.oktobrī, izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Noteikumos ietverti jautājumi, kas saistīti ar Fonda atbalsta saņēmēju loka noteikšanu, saturu un kvalitātes nosacījumiem pārtikai un pamata materiālās palīdzības precēm, ko saņems persona un papildpasākumiem, kuros tai būs iespējas piedalīties.

Vienlaikus noteikumos ietverti nosacījumi preču iegādei, transportēšanai, uzglabāšanai un izdalīšanai. Noteikumi nosaka, kā izvēlēties partnerorganizācijas – preču izdalītājus un papildpasākumu īstenotājus. Noslēgumā noteikumos ietverts arī nepieciešamais regulējums izmaksām, kas veicamas no Fonda un to plānošanai valsts budžetā.

Ar projektu iespējams iepazīties LM interneta vietnē sadaļā Aktuāli – LM Dokumentu projekti http://www.lm.gov.lv/text/1789.

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) veiks partnerorganizāciju atlasi un uzraudzību, kā arī vienlaikus organizēs pārtikas un pamata materiālās palīdzības preču iepirkumu. Palīdzības izdalīšanu vistrūcīgākajām personām nodrošinās partnerorganizācijas – biedrības, nodibinājumi, reliģiskas organizācijas un pašvaldības vai to iestādes, iepriekš piesakoties SIF organizētajā atlasē.

Atbalsta ietvaros iedzīvotāji bez maksas varēs saņemt trīs veidu pakas jeb komplektus – pārtikas prešu komplekts, individuālo mācību piederumu komplekts un higiēnas un saimniecības preču komplekts.

Plānots, ka pārtikas pakās būs iekļauti produkti no šādām grupām – graudaugi un citi cieti saturoši produkti, tai skaitā, milti, makaroni, putraimi un to izstrādājumi, piena produkti, gaļas produkti un eļļas produkti. Pēc LM prognozēm gadā paredzēts izdalīt aptuveni 534,2 tūkst. pārtikas paku.

Savukārt higiēnas un saimniecības preču komplektā paredzēts iekļaut ziepes, matu šampūnu, zobu pastu, zobu birsti, veļas mazgāšanas līdzekli, trauku mazgāšanas līdzekli. Pēc LM prognozēm gadā plānots izdalīt aptuveni 150,4 tūkst. higiēnas un saimniecības preču paku.

Individuālo mācību piederumu komplektos katram trūcīgas vai krīzes vai ārkārtas situācijā nonākušas ģimenes skolas vecuma bērnam paredzēts iekļaut skolas somu vai mācību piederumus. Gadā plānots izdalīt aptuveni 29,5 tūkst. paku.

Atgādinām, ka tuvāko septiņu gadu laikā 41,02 miljonus eiro Eiropas Savienības (ES) finansējuma plānots ieguldīt tā saucamo pārtikas paku un cita materiālā atbalsta nodrošināšanai vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem. Paredzēts, ka turpmāk līdz šim zināmo pārtikas palīdzības sniegšanu pilnveidos, un cilvēki saņems ne tikai pārtiku, bet arī citu atbalstu materiālā vai pakalpojumu veidā.

Trūcīgās ģimenes minēto ES atbalstu varētu saņemt, sākot ar 2015.gadu. Līdzšinējo Eiropas Komisijas (EK) pārtikas palīdzības programmu no 2014.gada aizstās Eiropas Atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām. Tā finansējumu izmantos visas 28 ES dalībvalstis.

Kopumā palīdzības sniegšanai ES dalībvalstīm fondā paredzēti aptuveni 3,8 miljardi eiro. ES sniegtais finansējums būs jāpapildina ar valsts budžeta līdzfinansējumu 15% apmērā. Katra dalībvalsts 2014.gadā sagatavos un Eiropas Komisijā apstiprināšanai iesniegs septiņu gadu darbības programmu fonda finansējuma izmantošanai vistrūcīgāko iedzīvotāju atbalstam.

Fonda regula, kas stājās spēkā 2014.gada 12.martā, paredz, ka nākamo septiņu gadu laikā dalībvalstis varēs plašāk izvēlēties piemērotāko atbalsta veidu trūcīgiem iedzīvotājiem. ES līdzekļus joprojām varēs ieguldīt pārtikas palīdzībā jeb izsniegt tā dēvētās pārtikas pakas trūcīgiem cilvēkiem un ģimenēm.

Plānots, ka Latvijā pārtikas palīdzību varēs saņemt aptuveni 98 tūkst. vistrūcīgāko cilvēku gadā. Savukārt pamata materiālo palīdzību ģimenēs ar bērniem – aptuveni 49 tūkst. bērnu gadā.

2014.gada jūlijā Latvijā trūcīgas personas statuss bija spēkā 64 508 iedzīvotājiem.


Informāciju sagatavoja:
Viktorija Buraka, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26100727, viktorija.buraka@lm.gov.lv