Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Valsts atbalstu celiakijas slimnieki saņems arī pēc 18 gadu vecuma | 02.12.2014.

Labklājības ministrija informē, ka no 2015.gada valsts atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem neatkarīgi no tā, vai viņiem ir noteikta invaliditāte un kādu iemeslu dēļ tā noteikta. Tāpat atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā un nav vecāki par 24 gadiem.

Iepriekšminēto paredz otrdien, 2.decembrī, valdībā apstiprinātais grozījums Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Tas vēl ir jāpieņem Saeimai.

Izmaiņas nepieciešamas, lai atbalstītu jauniešus, kuri pēc 18 gadu vecuma mācās. Pēc Veselības ministrijas pieejamās informācijas, gastroenterologu apmeklējumu skaits ievērojami pazeminās pacientiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, jo atbalsta izmaksu pārtrauc, ar celiakiju slimam bērnam sasniedzot 18 gadu vecumu.

Līdz šim tiesības uz atbalsta saņemšanu bija ar celiakiju slimam bērnam vecumā līdz 18 gadiem, ja bērnam nav noteikta invaliditāte. Valsts sociālo pabalstu sistēma neparedz sniedzamā atbalsta palielināšanu par bērnu invalīdu gadījumos, kad bērnam noteiktā pamatdiagnoze apvienojas ar citām slimībām un funkcionāliem traucējumiem. Tomēr bērnam, kuram invaliditāte noteikta citu iemeslu dēļ, arī turpmāk saglabājas nepieciešamība pēc speciālas pārtikas iegādes.

Celiakija ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība. Celiakija var izpausties jebkurā vecumā, un Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ar celiakiju slimo ap 1% cilvēku no visas populācijas.

Šobrīd celiakija nav izārstējama slimība, tomēr savlaicīga diagnozes noteikšana un stingra bezglutēna diēta samazina turpmāko komplikāciju un mirstības risku, kā arī uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Līdz ar to vienīgais celiakijas ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā. Tādējādi, bērni, kuriem noteikta celiakijas diagnoze, uzskatāmi par hroniski slimiem pacientiem, kam nepieciešamas regulāras konsultācijas pie bērnu gastroenterologa un uztura speciālista. 

Lai saņemtu atbalstu, ne retāk kā reizi divos gados bērnam ir jāapmeklē gastroenterologs. Valsts atbalsta apmērs ir 106,72 eiro mēnesī un to izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

 

Informāciju sagatavoja:

Viktorija Buraka, Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 26100727, viktorija.buraka@lm.gov.lv