darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Valdība konceptuāli atbalsta pilnveidoto sociālo garantiju piešķiršanu Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un viņu ģimenēm | 19.05.2015.

Otrdien, 19.maijā, valdībā konceptuāli atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) atkārtoti iesniegto iniciatīvu, kas paredz izmaiņas Černobiļas atomelektrostacijas (ČAES) avārijas seku likvidēšanas dalībnieku sociālā nodrošinājuma piešķiršanas kārtībā.

Vienlaikus valdība vienojās minēto jautājumu par likumprojekta ieviešanai papildus nepieciešamo finansējumu skatīt kopā ar pārējo ministriju priekšlikumiem 2016.gada valsts budžeta izstrādes gaitā.
    
Līdz šim ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki ir sadalīti divās grupās un saņem atšķirīgu sociālo nodrošinājumu atkarībā no invaliditātes noteikšanas laika – pirms vai pēc 2000.gada.

Cilvēki, kuriem invaliditāte noteikta līdz 2000.gadam, saņem pensiju kaitējuma atlīdzības apmērā. Savukārt cilvēki, kuriem noteikta invaliditāte pēc 2000.gada, kad stājās spēkā ČAES avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likums, saņem pensiju un kaitējuma atlīdzību.

Tādējādi izmaiņas izlīdzinātu atšķirības starp abām mērķa grupām un sekmētu vienlīdzīgu attieksmi, piešķirot sociālo nodrošinājumu neatkarīgi no invaliditātes noteikšanas laika.

Paredzēts, ka visiem cilvēkiem, kuriem ir piešķirta pensija kaitējuma atlīdzības apmērā, aprēķinās pensiju un kaitējuma atlīdzību.

Ja aprēķinātās pensijas un kaitējuma atlīdzības kopējā summa būs lielāka par iepriekš saņemto pensiju kaitējuma atlīdzības apmēru, tad no 2016.gada 1.janvāra invaliditātes, vecuma vai apgādnieka zaudējuma pensiju pārskatīs un piešķirs kaitējuma atlīdzību. Savukārt, ja tā būs mazāka, tad turpinās izmaksāt invaliditātes pensiju kaitējuma atlīdzības apmērā, vecuma pensiju, kas ir saglabāta invaliditātes pensijas kaitējuma atlīdzības apmērā vai apgādnieka zaudējuma pensiju kaitējuma atlīdzības apmērā.

Iepriekšminēto paredz valdībā konceptuāli apstiprinātie grozījumi Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likumā. Pēc valdības lēmuma tie vēl būs jāpieņem Saeimā. Izmaiņas attiecas uz aptuveni trīs tūkstošiem cilvēku.

 

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče, LM Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021581, 29538825,  marika.kupce@lm.gov.lv