darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Labklājības ministrija plāno pilnveidot sociālās apdrošināšanas sistēmu | 30.07.2015.

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, tādējādi pilnveidojot sociālās apdrošināšanas sistēmu.

Tā kā konkurences ierobežojuma laikā personai tiek saglabāti regulāri ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas, likumprojekts paredz, ka šajā periodā persona ir sociāli apdrošināma.

Ja cilvēks ir nodarbināts vienlaicīgi divās vai vairākās dalībvalstīs (Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē), sociālās iemaksas ir jāveic tikai vienā dalībvalstī. Tomēr praksē ir gadījumi, kad sociālās iemaksas tiek veiktas vairākās dalībvalstīs.  Tādejādi ir nepieciešams noteikt atbildīgo iestāžu rīcību, lai iemaksas būtu reģistrētas tikai vienā dalībvalstī.

Normatīvie akti paredz, ka pašnodarbinātā persona var vienu reizi izvēlēties sociālo iemaksu objektu, bet neparedz pašnodarbinātā ziņojuma par sociālajām iemaksām precizēšanu (labošanu). Tomēr praksē ir gadījumi, kad pašnodarbinātās personas vēršas Valsts ieņēmumu dienestā un lūdz labot ziņojumu. Likumprojekts paredz, ka no 2017.gada pašnodarbinātām personām būs tiesības vienu reizi mēneša laikā labot iesniegto ziņojumu par sociālajām iemaksām.

Tāpat personām, piešķirot pakalpojumus, tiek noteikts, kādos gadījumos cilvēki zaudē tiesības uz pakalpojumu vai pakalpojuma izmaksa tiek pārtraukta. Piemēram, persona izbraukusi uz pastāvīgu dzīvi citā valstī vai saņem pabalstus citā valstī. Šādos gadījumos novēloti tiek konstatēts, ka personai nebija tiesības uz pakalpojumu. Līdz ar to izveidojas pakalpojuma pārmaksas. 2014.gadā VSAA konstatēja pakalpojumu pārmaksu 1 698 892,48 euro apmērā. Lai efektīvāk atgūtu personai pārmaksātos pakalpojumus, likumprojekts paredz precizēt pārmaksu atgūšanas kārtību.

Iepriekšminēto paredz ceturtdien, 30.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā.

Ar likumprojektu iespējams iepazīties LM interneta vietnē sadaļā Aktuāli – LM Dokumentu projekti http://www.lm.gov.lv/text/1789.

 

Informāciju sagatavoja:
Viktorija Buraka, Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, viktorija.buraka@lm.gov.lv