Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Vardarbība pret sievietēm – aizvien aktuāls izaicinājums Latvijā un pasaulē | 25.11.2015.

Šodien, 25.novembrī, pasaulē atzīmē Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Starptautisko dienu vardarbības izskaušanai pret sievieti. Vardarbība pret sievietēm aizvien ir aktuāls izaicinājums, par ko ne vienmēr runājam atklāti. Tas ir liels noziegums pret tūkstošiem sieviešu un bērnu, kas ietekmē visu sabiedrību kopumā.

Lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību un mazinātu vardarbību, pagājušajā gadā labklājības ministrs Uldis Augulis uzrunāja sabiedrībā pazīstamus vīriešus – Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi, TV raidījumu un pasākumu vadītāju Renāru Zeltiņu un pasaules čempionu boksā Mairi Briedi – kļūt par labas gribas vēstniekiem, kas ar savu pozitīvo piemēru palīdz cīnīties pret vardarbību, kas rada pārdzīvojumus daudzās ģimenēs.

„Tagad pēc gada varu teikt, ka esam soli tuvāk sekmīgai vardarbības izskaušanai. Šogad ir pieejams arī valsts finansēts sociālās rehabilitācijas pakalpojums gan cietušām sievietēm, gan arī varmākām, kas bijuši agresīvi ģimenē. Es redzu, cik ļoti šis pakalpojums ir vajadzīgs, jo tas sniedz labus rezultātus. Tā ir iespēja mazināt pārdzīvojumus, mainīt dzīvi un novērst jaunus vardarbības gadījumus. Šādu iespēju nodrošināsim arī turpmāk. Es ticu, ka varam būt brīvi no vardarbības un cienīt sievietes kā mātes, meitas, māsas, sievas un draudzenes,” atzīst labklājības ministrs Uldis Augulis.

Atzīmējot šo dienu, rīt, 26.novembrī, ar Ziemeļu Ministru padomes un Somijas vēstniecības Latvijā atbalstu, Labklājības ministrija un Iekšlietu ministrija, sadarbībā ar „Resursu centru sievietēm „Marta”” organizēs konferenci „Brīva un droša dzīve”. Tajā plānots debatēt par starpinstitucionālu sadarbību, strādājot ar vardarbības gadījumiem ģimenē. Pieredzē dalīsies eksperti no Somijas, Norvēģijas un Latvijas. Konference notiks Iekšlietu ministrijas telpās.

Saskaņā ar ANO datiem, pasaulē viena no trīs sievietēm savas dzīves laikā cietusi no fiziskas vai seksuālas vardarbības. Turklāt sievietēm vecumā no 15 līdz 44 gadiem ir lielāks risks ciest no izvarošanas un vardarbības ģimenē nekā no vēža, ceļu satiksmes negadījuma, kara vai malārijas.

Vardarbībai pret sievietēm dažādās kultūrās un valstīs ir ļoti dažādas izpausmes– izvarošana, vardarbība ģimenē, seksuāla uzmākšanās, piespiedu kontracepcijas lietošana, jaundzimušo meiteņu slepkavības un ar bērna dzimumu saistīta selektīva rīcība pirms viņa piedzimšanas, uzbrukumi ar skābēm u.c.

Ir arī tādas vardarbības formas kā izvarošanas kara laikā, seksuāla vardarbība un verdzība kara laikā, piespiedu sterilizācija un aborti, policijas un varas iestāžu vardarbība, nomētāšana ar akmeņiem un pēršana. Daudzas vardarbības formas pret sievietēm, piemēram, cilvēktirdzniecību un piespiedu prostitūciju, bieži vien pielieto organizētā noziedzībā.  Latvijā izplatītāka vardarbības forma pret sievietēm ir dzīvesbiedra fiziska vardarbība, no kuras savas dzīves laikā ir cietuši 32% sieviešu.

 

baneris_25..jpg - 308.69 KB

 

Informāciju sagatavoja:
Viktorija Buraka, Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, viktorija.buraka@lm.gov.lv