darbinieku_nosutisana.png - 4.79 KB latvija_100_logo.png - 10.36 KB

strukturfondi.jpg - 22.31 KB

logo_cmyk.jpg - 1.8 MB

gimidraudzkomers_logo.png - 16.12 KB 

e_paraksts_logo.png - 3.03 KB

 

Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
2009.gadā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts plānots 60 latu apmērā | 17.01.2008.

17.01.2008. Lai uzlabotu maznodrošināto dzīves līmeni, Labklājības ministrija (LM) no 2009.gada 1.janvāra paredzējusi paaugstināt valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru līdz 60 latiem mēnesī vispārējā gadījumā, savukārt invalīdiem kopš bērnības - līdz 75 latiem mēnesī.

Šī pabalsta paaugstināšana ietekmēs arī valsts pensiju, pabalstu un atlīdzību apmēru. No valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra ir atkarīgi valsts vecuma pensijas, invaliditātes pensijas un apgādnieka zaudējuma pensijas minimālie apmēri, kā arī apbedīšanas pabalsta apmērs, atlīdzības saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību un citu atlīdzību apmērs.

Turklāt, paaugstinoties valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēram, palielināsies arī pensiju indeksācijas robežas. Tas nozīmē, ka straujāk - divas reizes gadā - tiks indeksētas pensijas līdz 180 latiem (patlaban - līdz 135 latiem), savukārt kopumā tiks indeksētas pensijas līdz 300 latiem (šobrīd līdz 225 latiem).

Arī minimālās vecuma pensijas tiek noteiktas, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstam piemērojot koeficientus atkarībā no cilvēka apdrošināšanas stāža. Pabalsta palielināšana paaugstinātu vecuma pensiju minimālos apmērus robežās no 66 līdz 102 latiem atkarībā no stāža. Patlaban minimālā vecuma pensija ir robežās no 49,5 līdz 76,5 latiem.

Tāpat augstās inflācijas apstākļos LM ierosina mainīt valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta pārskatīšanas kārtību.

Proti, pabalsta apmēru pārskatītu Ministru kabinets pēc labklājības ministra ierosinājuma, ja patēriņa cenu indekss kopš pēdējās pabalsta apmēra paaugstināšanas būs pieaudzis par vairāk nekā 10% gadā. Pabalsts tiktu paaugstinās atbilstoši faktiskajam cenu pieaugumam.

LM prognozē, ka 2009.gadā valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu saņems vidēji 15 tūkstoši cilvēku mēnesī. Saistībā ar pabalsta paaugstināšanu 2009.gadā papildu būtu nepieciešami 45,3 miljoni latu - 4,2 miljoni latu no valsts pamatbudžeta un 41,1 miljons latu no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta paaugstināšanu paredz LM sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršana un izmaksas kārtību. Grozījumi šodien, 17.janvārī izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl būs jāsaskaņo ar citām ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Atgādinām, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkam, kuram nav tiesību saņemt valsts pensiju (izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju invalīdam) vai apdrošināšanas atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību.

2008.gadā pabalsta apmērs ir:

  • vispārējā gadījumā - 45 lati mēnesī;
  • invalīdiem kopš bērnības - 50 lati mēnesī.

Informāciju sagatavoja:

Juris Vīgulis, Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciālists  7021590, 26184007, juris.vigulis@lm.gov.lv

Ilze Boluža, sabiedrisko attiecību speciāliste, 7021665, 26186178, ilze.boluza@lm.gov.lv