Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
Ministre I. Purne atbalsta invalīdu biedrību vēlmi ciešāk iekļauties darba tirgū | 23.01.2008.

invalidi_001.jpg - 58.61 KB23.01.2008.Labklājības ministre Iveta Purne un ministrijas pārstāvji šodien tikās ar invalīdu biedrības „Možums" valdes priekšsēdētāju Gunti Mačukānu un fonda „Jūnijs" valdes priekšsēdētāju Ināru Šatkovsku, uzklausot šajās organizācijās pārstāvēto cilvēku aktuālos problēmjautājumus.

I. Šatkovska informēja, ka cilvēkiem ar  invaliditāti būtu nepieciešams lielāks pašvaldību un valsts atbalsts gan transporta kompensāciju, gan darba nodrošināšanas jautājumos. Invalīdi asi izjūt formālo attieksmi pret viņu problēmu risināšanu no pašvaldību sociālo dienestu puses, kā arī vēlas panākt reālu valsts un pašvaldību atbalstu, kas ļautu kvalitatīvi iekļauties darba tirgū un atbrīvoties no pabalstu lūdzēju lomas.

Ministre I. Purne norādīja, ka virkni problēmu ļautu atrisināt jaunais Invaliditātes likums, kas 24. janvārī tiks nodots izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā un iezīmēs jaunu pavērsienu attieksmē pret cilvēkiem ar invaliditāti - šajā likumā lielāks uzsvars likts uz invaliditātes profilaksi, kā arī akcentētas iespējas izglītoties, strādāt un no pasīva pabalsta saņēmēja kļūt par pilntiesīgu darba tirgus dalībnieku.

Invalīdus satrauc arī transporta kompensāciju jautājumi un šim mērķim būtu nepieciešama diferencēta pieeja, lielākus valsts un pašvaldību pabalstus piešķirot tiem invalīdiem, kuriem ceļš mērojams izglītības vai darba nolūkā, norādīja G. Mačukāns.

Ministre uzklausīja ieteikumus arī jautājumā par Tehnisko palīglīdzekļu centra(TPC) darbu. Invalīdiem būtu svarīgi iespējami samazināt šīs iestādes apmeklējumu skaitu un panākt, lai, piemēram, līguma pagarināšanu invalīds varētu veikt neklātienē, tādējādi samazinot nebūt ne mazos ceļa izdevumus.

I. Purne informēja, ka jautājumā par TPC darbu ministrija ir apzinājusi pastāvošo problēmu loku un gatavo grozījumus attiecīgajā likumdošanā, vienlaikus aicinot iesūtīt priekšlikumus. Savukārt jautājumus, kas skar sūdzības par Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas formālo pieeju atzinumu par invalīdu īpašas kopšanas nepieciešamību izsniegšanas jautājumu risināšanai, ministre lūgs rūpīgāk izvērtēt šīs iestādes vadītājam Andrim Zīvertam.

Invalīdu organizāciju pārstāvjus interesēja arī pensiju un pabalstu jautājumi, kur klātesošie saņēma skaidrojošu informāciju par gaidāmo sociālā nodrošinājuma pabalsta pieaugumu, ko no nākošā gada 1. janvāra iecerēts paaugstināt līdz 60 latiem mēnesī, bet invalīdiem kopš bērnības - līdz 75 latiem mēnesī. Šim jautājumam vēl nepieciešams valdības atbalsts.

„Mums ir jāpanāk, lai valdība paraksta Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām, kas diemžēl tika noraidīta iepriekšējā valdībā," norādīja I. Purne, piebilstot, ka viņas līdzšinējā darba pieredze sociālajā darbā ļauj izprast cilvēku ar invaliditāti problēmas un dod nopietnu motivāciju pievērsties šīs jomas sakārtošanai.

Informāciju sagatavoja: 
Gunta Skrebele, labklājības ministres preses sekretāre 7021685, 29494943, gunta.skrebele@lm.gov.lv