Jautājums

Kur Jūs labāk gribētu redzēt informāciju par savu pensijas 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu?

Portālā latvija.lv

Portālā manapensija.lv

Internetbankā

VSAA nodaļā

Mani tas neinteresē

Presei Pilns arhīvs
LM prioritātes – nodarbinātības veicināšana, sociālo pakalpojumu un pabalstu sistēmas pilnveidošana | 17.03.2009.

Ekonomiskajai situācijai atbilstošu pakalpojumu nodrošināšana bezdarbniekiem, valsts sociālās apdrošināšanas un sociālo pabalstu sistēmas pilnveide, kā arī sociālo pakalpojumu sistēmas uzlabošana - galvenās Labklājības ministrijas (LM) darbības prioritātes 2009.gadā.

„Šobrīd vissvarīgākais nodarbinātības veicināšanas uzdevums ir izvērtēt pasākumus, kuros nepieciešams ieguldīt līdzekļus. No vienas puses tās ir darba vietas - algotie pagaidu darbi, subsidētās darba vietas, kas sniedz operatīvu, bet ne ilgtermiņa atbalstu bezdarba gadījumā. No otras puses, kā prioritārs un visefektīvākais atbalsts ilgtermiņa skatījumā būtu nākotnes darba tirgū pieprasītu profesiju apguve," uzsver labklājības ministrs Uldis Augulis.

Šobrīd ministrijā sagatavoti priekšlikumi izmaiņām normatīvajos aktos saistībā ar finansējuma samazinājumu labklājības nozarē.

Viens no ierosinājumiem paredz no šī gada 1.maija samazināt fondēto pensiju shēmā ieskaitāmo līdzekļu daļu no pašreizējiem 8% uz 2%, iegūstot 106,5 milj. latus. Tādējādi sociālo iemaksu līdzekļus valsts varētu iesaistīt sociālās drošības sistēmā. U.Augulis uzsver, ka šāda norma būtu spēkā uz laiku līdz 2 gadiem.

Līdzekļu ekonomijas nolūkā plānots no 52 līdz 26 nedēļām samazināt slimības lapu maksimālo izsniegšanas termiņu, ieekonomējot 5 milj. latus. Šāda norma stātos spēkā no šī gada 1.jūlija. Vienlaikus ministrs uzsver, ka ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izsniegtu atzinumu, darbnespējas periodu atsevišķos gadījumos varētu pagarināt, slimības lapas apmaksājot ilgāk par 26 nedēļām.

Lai saglabātu vecāku pabalstu līdzšinējā apmērā un kārtībā, no šī gada 1.jūnija rosināts atteikties no ģimenes valsts pabalsta izmaksas bērna pirmajā dzīves gadā. Šobrīd tie ir 8 lati par pirmo bērnu. Tas nozīmē, ka vecāki turpmāk bērna pirmajā dzīves gadā saņems tikai vecāku pabalstu, nevis abus pabalstus, kā līdz šim. Šāds ierosinājums attieksies uz 18,8 tūkst. cilvēku. Iespējamā ekonomija ir 1,05 milj. lati.   

Papildu iepriekšminētajam, ar 1.jūniju paredzēts atcelt arī piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta. Šobrīd piemaksa par pirmo bērnu ir 100 lati, par otro bērnu - 150 lati, par trešo un nākamiem bērniem - 200 lati. Šādi varētu ietaupīt 1,8 milj. latus. Izmaiņas skartu vidēji 1900 cilvēku mēnesī.

Vienlaikus no šī gada 1.jūlija līdz 9 mēnešiem paredzēts pagarināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas laiku visam pabalsta saņēmēju lokam, tādējādi nodrošinot pietiekamus līdzekļus bezdarbniekiem.

Savukārt, lai uzlabotu sociālo pakalpojumu sistēmu, līdz šī gada beigām plānots uzsākt sociālo pakalpojumu administrācijas reorganizāciju. Patlaban ministrija strādā, analizējot iespējamos ieguvumus un riskus, kādi varētu rasties, pārveidojot valsts sociālās aprūpes centrus par valsts kapitālsabiedrībām 2010.gadā.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021632, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv.